Справа № 524/8151/15-а
Провадження № 2а/524/419/15
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
14.12.2015 року, Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:
головуючого судді - Середа А.В.
при секретарі - Кот А.А.
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення невиплаченої частини щорічної разової допомоги за 2015 рік,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення невиплаченої частини щорічної разової допомоги за 2015 рік.
Посилаючись на обставини і підстави викладені в позовній заяві позивач просив суд визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, яка полягає у невиплаті йому в 2015 році щорічної разової допомоги до 5-го травня в належному розмірі. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в солідарному порядку на його користь невиплачену частину щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік в сумі 3870 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув, про день, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про слухання справи у його відсутності.
Представники відповідачів в судове засідання не прибули, про день, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, надали суду заяви та заперечення, в яких просили відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані та надані докази у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно посвідчення НОМЕР_1 він користується пільгами учасника бойових дій.
У відповідності до ч. 5 ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Статтею 19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком визначається виключно законами України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.. Відповідним законом мінімальна пенсія за віком з 01.01.2015 встановлена в розмірі - 949 грн.
Відповідачами, до 05.05.2015 на підставі постанови Кабінету міністрів України від 31.03.2015 № 147 йому було виплачено 875 грн.
Рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 N6-рп/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. ст. 12, 13, 14, 15, 16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, яр визначаються Кабінетом Міністрів України... та положення Закону України Про Державний Бюджет України на 2007 рік, зокрема в частині зупинення дії частини п'ятої статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішеннями Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Після визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в мелісах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, редакція ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту» повернулася до попередньої, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В 2015 році зміни в ч. 5 ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' не вносились і відповідно норма вказаної постанови КМУ прямо суперечить нормі Закону та суттєво звужує мої права гарантовані Конституцією та законами України.
Таким чином у 2015 році підлягало до сплати: 949 (мінімальна пенсія за віком) х 5 = 4745 грн. - 875 грн. (фактично виплачено разової щорічної допомоги) = 3870 грн.
Відповідно до вимог статті 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави матеріальної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади. Відповідно до стаття 1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень відшкодовується державою незалежно від вини цих органів. Вказаними положеннями чинного законодавства України встановлений публічно-правовий обов'язок держави відшкодувати завдані особі збитки, заподіяні внаслідок неправомірних дій державних органів або їх посадових чи службових осіб. Згідно частини другої статті 2 Цивільного кодексу України держава є серед інших суб'єктів публічного права також учасником цивільних відносин. Відповідно до вимог статті 170 Цивільного кодексу України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Таким чином, держава має нести відпрвідальність за шкоду, заподіяну неконституційним обмеженням мого права на отримання разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду У країни від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Якщо зі змісту конституційної норми випливає необхідність додаткової регламентації її положень законом, суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.
У Конституції України, Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Згідно ст. 2. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Тобто не передбачено обмеження розміру вищевказаної допомоги наявністю певних коштів чи фінансування.
Відповідно до ст. 17-1. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Керуючись ст.ст. 6-14,17,69-71, 99,100,158-163,171 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 в 2015 році щорічної разової допомоги до 5-го травня в належному розмірі.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в солідарному порядку на користь ОСОБА_1 невиплачену частину щорічної разової грошової допомоги за 2015 рік в сумі 3870 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не приймали участь у розгляді справи в цей же термін з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: