УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2016 р.Справа № 818/2149/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Подобайло З.Г. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра" Стрюкової І.О. на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2015р. по справі № 818/2149/15
за позовом ОСОБА_2
до Управноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра" Стрюкової І.О. , Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення її до переліку вкладників ПАТ КБ "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та зобов'язати відповідачів включити її до загального реєстру вкладників і ці свої вимоги мотивує тим, між нею та ПАТ КБ "Надра" були укладені договори строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлених в рамках пакету послуг ПП "Стимул", після спливу яких, вклади та нараховані проценти банком їй не були повернуті. Позивачка зазначає, що відповідно до Постанови НБУ від 05.02.2015 № 83 "Про віднесення ПАТ "КБ "Надра" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.02.2015 прийнято рішення № 26 про введення з 06.02.2015 р. тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра", яка здійснювала діяльність упродовж трьох місяців: із 06 лютого по 05 травня 2015 року. Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 85 від 23.04.2015 про продовження тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра" до 05.06.2015 р. включно. Позивачка зазначає, що вона звернулася до відділення АТ "Райффайзен Банк Аваль" та дізналася, що в списку вкладників ПАТ "КБ "Надра" її немає, тому просить суд задовольнити її вимоги у повному обсязі.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб під час здійснення тимчасової адміністрації Публічного акціонерного товариства "Комерційний Банк "Надра" щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників ПАТ "КБ "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний Банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Відмовлено ОСОБА_2 в задоволенні інших позовних вимог.
Управноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра" Стрюкова І.О., не погоджуючись з вказаним рішенням суду в частині задоволених позовних вимог, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є незаконним у зв`язку з порушенням норм матеріального права, а саме судом першої інстанції порушено норми ст..ст. 202, 203, 215, 228 ЦП України, ст.. 12, 26, 27,34, 36, 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", та Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування фізичних осіб від 09 серпня 2012 року № 14, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. В частині відмови в позові постанова не оскаржена.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позову виходячи з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що з копії договору № 2012140 (а.с. 11) слідує, що 28.08.2014 р. позивачка ОСОБА_2 уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул", терміном на 6 місяців (до 28.02.2015 року), згідно умов якого вона передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 5000 доларів США, факт передачі банку коштів підтверджується квитанцією № 6804 від 28.08.2014 року (а.с.12).
З копії звіту по депозитному рахунку (а.с. 13-15) станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 5037,10 (п'ять тисяч тридцять сім доларів США 10 центів).
З копії договору № 2053156 (а.с.16) слідує, що 24.10.2014 року позивачка ОСОБА_2 уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул" терміном на 9 місяців (до 24.07.2015 року), згідно умов якого вона передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 5000 доларів США, факт передачі якого підтверджується копією квитанції № 2002 від 24.10.2014 року (а.с. 17).
З копії звіту по депозитному рахунку (а.с. 18-19) станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 5111,30 (п'ять тисяч сто одинадцять доларів США 10 центів).
З копії договору № 2115792 (а.с. 20) слідує, що 29.01.2015 року позивачка уклала з ПАТ "КБ "Надра" договір строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлений в рамках пакету послуг "ПП Стимул" терміном на 6 місяців (до 29.07.2015 року), за умовами якого передала банку грошову суму (вклад) в розмірі 1700 доларів США, факт передачі банку коштів підтверджується копією квитанції № 7270 від 29.01.2015 року (а.с. 21). Банк зобов'язався повернути вклад та сплатити проценти згідно п. 2.2. договору, строк розміщення вкладу - 6 (шість) місяців від дати фактичного надходження (тобто до 29.07.2015 року).
Згідно звіту по депозитному рахунку станом на 21.05.2015 року загальна сума депозиту та нарахованих відсотків до сплати становить 1737,42 (одна тисяча сімсот тридцять сім доларів США 42 центи).
З копії наказу № 298 від 23.03.2015 року (а.с. 64) слідує, що тимчасовою адміністрацією ПАТ "КБ "Надра" було винесено наказ про тимчасове обмеження здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за відповідними рахунками вкладників.
Відповідно до Постанови НБУ від 05.02.2015 № 83 "Про віднесення Публічного Акціонерного Товариства "Комерційний банк "Надра" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.02.2015 прийнято рішення № 26 про введення з 06.02.2015 тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Надра", що підтверджується копією рішення (а.с. 49), рішенням № 85 від 23.04.2015 року виконавчою дирекцією Фонду продовжено тимчасову адміністрацію в ПАТ "КБ "Надра" до 05.06.2015 року включно, а рішенням виконавчої дирекції Фонду № 113 від 05.06.2015 року (а.с. 50) визначено про припинення тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра" з 05 червня 2015 року та про початок процедури ліквідації банку, Стрюкову І.О. призначено уповноваженою особою Фонду по ліквідації ПАТ "КБ "Надра".
З листа тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "Надра" від 04.06.2015 року № 22-7-13833 (а.с. 23) слідує, що уповноважена особа Фонду Стрюкова І.О. повідомила позивача, що операції по її рахункам підпадають під критерії перевірки, про що повідомлено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Виплата грошових коштів тимчасово обмежена. Матеріали перевірки скеровані до органів міліції для правової оцінки та прийняття рішення відповідно до чинного законодавства. Після отримання відповіді про законність операцій по рахунку, Уповноваженою особою Фонду в стислі терміни будуть вжиті всі необхідні заходи із зняття встановлених обмежень та включення їх до відповідного реєстру вкладників, які мають право на одержання відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
З копії заяви від 25.05.2015 року (а.с. 76-79) слідує, що Уповноважена особа Фонду Стрюкова І.О. зверталася із заявою про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст.60 та 214 Кримінального процесуального кодексу України.
Листом Охтирського МВ УМВС України в Сумської області (а.с. 80) було повідомлено уповноважену особу Фонду Стрюкову І.О. про те, що відсутні підстави для внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за результатами перевірки щодо можливих неправомірних дій з боку ОСОБА_2, яка шляхом дроблення грошових коштів, намагаючись отримати виплати вкладів фізичної особи.
Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Положеннями статті 27 Закону передбачено, що Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Статтею 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (надалі - Закон) встановлено, що уповноважена на тимчасову адміністрацію особа призначається виконавчою дирекцією Фонду.
Положеннями частини 4 статті 34 Закону передбачено, що тимчасова адміністрація запроваджується на строк, що не перевищує три місяці, а для системно важливих банків - шість місяців. За обґрунтованих підстав зазначені строки можуть бути одноразово продовжені на строк до одного місяця. Тимчасова адміністрація припиняється після виконання плану врегулювання або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Згідно пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 (далі - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на СD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає лише на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду у випадку відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Окрім цього, порядок відшкодування Фондом вкладів фізичних осіб врегульований нормами "Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами" затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14.
Пунктом 4 розділу II Положення визначено, що банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити: нарахування відсотків та перерахування з рахунків з обліку нарахованих витрат податку з оподаткованого доходу; відображення операцій з використанням платіжних карток, а також усіх видаткових операцій, що відбулися після початку процедури виведення Фондом банку з ринку; консолідацію інформації про вкладників на рівні головного банку; звірку сум залишків за вкладами і нарахованими відсотками, зменшеними на суму податку, між базою даних та балансовими рахунками, на яких обліковуються вклади фізичних осіб і нараховані за ними відсотки. Результати звірки оформлюються у вигляді Акта звірки бази даних та балансових рахунків за формою, визначеною Правилами формування та ведення баз даних про вкладників, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.07.2012 року № 3, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.08.2012 року № 1430/21742.
Позивачку ОСОБА_2 не було включено до переліку вкладників ПАТ "КБ "Надра", які мають право на відшкодування вкладів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з тієї причини наявності у Уповноваженої особи Фонду сумнівів щодо проведених операцій, результатом яких стало збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом тобто шляхом умисного "дроблення" грошових коштів - 03 та 04 лютого 2015 року зі свого рахунку позивачка здійснила перерахування коштів на загальну суму 95151 грн.
Однак відповідач - Уповноважена особа Фонду не надала жодних доказів того, що протягом дії тимчасової адміністрації була здійснена перевірка правочинів (в тому числі договорів), вчинених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення нікчемних правочинів і за її наслідками вчинені позивачкою правочини (в тому числі договори) щодо розміщення вказаних вкладів у ПАТ "КБ "Надра" визнані нікчемними або іншим чином скасовані зобов'язання банку.
Правочини вчинені до введення тимчасової адміністрації, недійсними у встановленому законом порядку не визнані.
Посилання на звернення до правоохоронних органів жодним чином не свідчить про незаконність правочинів.
Щодо права обмеження операцій за рахунками позивача, колегія суддів зазначає, що дане права Фонду та уповноваженої особи не може бути перешкодою щодо включення особи переліку вкладників, оскільки застосування такого права, не позбавляє права особи на гарантоване відшкодування.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню відносно відповідача - Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб оскільки бездіяльність відповідача порушує право на повернення коштів за банківськими вкладами.
Щодо інших вимог, які не задоволені судом, то апеляційна скарга не містить доводів неправомірності рішення суду, в скарзі відповідач вказує лише щодо неправомірності рішення в частині задоволення позову, а позивачем в цій частині постанова не оскаржена.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2015р. по справі № 818/2149/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Подобайло З.Г. Тацій Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 18.01.2016 р.