Постанова № 55076731, 19.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
415/6651/15-а
Номер документу
55076731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Суббота М.І.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2016 року справа №415/6651/15-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Казначеєва Е.Г., Ханової Р.Ф.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 10 листопада 2015 року у справі №415/6651/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області (далі УПФУ в м. Лисичанську Луганської області), в якому просив:

визнати незаконними дії УПФУ в м. Лисичанську Луганської області щодо утримання з 1 лютого 2015 року сум податку на доходи фізичних осіб з розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську Луганської області видати розпорядження про перерахунок пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 1 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії (а. с. 1-2).

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 10 листопада 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:

визнано неправомірними дії УПФУ в м. Лисичанську Луганської області щодо утримання з 01.02.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної та нарахованої ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язано УПФУ в м. Лисичанську Луганської області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_2 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії (а. с. 26-27).

Відповідач не погодився з постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати, вважаючи, що при вирішенні справи суд порушив норми матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а. с. 31-32).

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлені наступні обставини.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2016 року позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без розгляду за період з 01.02.2015 року до 20.04.2015 року включно в зв'язку з пропущенням строків звернення до адміністративного суду.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, перебуває з 14.05.1992 року на обліку відповідача як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків (захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) відповідно до ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а. с. 4-6, 18).

Відповідач листом від 23.07.2015р. №162/Д-7 повідомив позивача про те, що згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року з 01.02.2015р. об'єктом оподаткування є доходи, визначені ст.163 Податкового кодексу України, до яких належать, зокрема, суми пенсій (включаючи суму індексації, нарахованої відповідно до закону), якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.02.2015 року. Таким чином, для пенсій, які разом з індексацією перевищують 3654 грн., на розмір перевищення нараховується, зокрема, 15% податку на доходи фізичних осіб (а. с. 7 зворотній бік).

На письмове звернення позивача від 17.09.2015р. УПФУ в м. Лисичанську Луганської області надало відповідь від 29.09.2015 року за №190/Д-7, в якій зазначено, що за період з лютого до вересня 2015 року розмір нарахованої пенсії позивача з урахуванням індексації складає 9490 грн., відрахування податку з доходів фізичних осіб складає 875,40 грн. (лютий-серпень 2015 року) (а. с. 7).

Встановлені обставини справи підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним питанням є правомірність утримання з 21.04.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб з розміру призначеної та нарахованої ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з нормами п.18 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.

Пунктом 23 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.

На підставі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії не підлягають оподаткуванню.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року (далі - Закон №71-VIII) внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.

Згідно з п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

З 01 січня 2015 р. відповідно до ст.8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць.

Отже, починаючи з 01.01.2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку є УПФУ в м. Лисичанську Луганської області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн.х3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.

Відповідно до п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Крім того, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом (п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України).

Відповідно до відповідей УПФУ в м.Лисичанську Луганської області від 23.07.2015року за №162/Д-7 та від 29.09.2015р. №190/Д-7 розмір пенсійної виплати урахуванням індексації складає 9490 грн. Отже, базою оподаткування є 5836 гривень (9490 - 3654,00) до якої застосовується ставка 15% . Розмір податку склав 875,40 грн.

З урахуванням того, що позивачеві пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», та саме п.18 ст.20 цього Закону та п.23 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, колегія судів дійшла висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що Податковим кодексом України та Законом №71-VІІІ, які не визнані неконституційними, не передбачені пільги зі сплати податків і зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тобто пенсійний орган є податковим агентом, який нараховує і виплачує пенсію позивачу та правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що пенсія позивача є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи з огляду на наступне.

Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема: соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Розділ VIII вищезазначеного Закону визначає пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 та відповідно розмежовує поняття пенсій або компенсацій.

Так, статтями 49, 50, 51, 54 даного Закону визначені відповідні пенсії цим особам, та відповідно статтями 48, 52, 53 даного Закону компенсації.

З урахуванням викладеного колегія суддів зазначає, що відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи реалізується саме шляхом надання компенсацій та пільг, передбачених цим Законом.

Виплата пенсій (основної та додаткової), визначених цим Законом є складовою соціального захисту цих категорій осіб, а не відшкодуванням шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, вимоги п.п.165.1.3 п.165.1 ст.165 Податкового Кодексу України стосовно не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сум відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Посилання позивача на те, що він звільнений від сплати податків та зборів всіх видів на підставі ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», колегія суддів не приймає до уваги, з огляду на те, що спеціальним нормативно-правовим актом у сфері оподаткування є Податковий кодекс України, яким пільги щодо звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не встановлені.

Таким чином, пенсійний орган при утриманні з пенсії позивача з 21 квітня 2015 року до 31 серпня 2015 року податку на доходи фізичних осіб, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо утримання з пенсії позивача з 1 вересня 2015 року податку на доходи фізичних осіб, колегія суддів вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Законом України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» від 17.07.2015 року №653-VIII (далі - Закон №653-VIII) підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим такого змісту: «Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до Прикінцевих положень зазначений Закон №653-VIII набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Таким чином, Закон №653-VIII набрав чинності з 01.09.2015 року, враховуючи його публікацію в Голосі України від 06.08.2015 року за № 141-142, Урядовому кур'єрі від 13.08.2015 року №147, Офіційному віснику України від 18.08.2015 року №63, ст.2090.

Як встановлено вище, відповідно до інформації відповідача щодо відрахування податку з доходів фізичних осіб ( пенсії позивача), наданої 29.09.2015 року за №190/Д-7 пенсійним органом на звернення позивача від 17.09.2015р., за період з лютого до вересня 2015 року розмір нарахованої пенсії позивача з урахуванням індексації складає 9490 грн., відрахування податку з доходів фізичних осіб складає 875,40 грн. (лютий-серпень 2015 року) (а. с. 7). В цій же інформації зазначено про те, що податок з доходів фізичних осіб ( пенсії позивача), починаючи з вересня 2015 року не відраховується.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції внаслідок порушення норм матеріального та процесуального закону дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, починаючи з 21 квітня 2015 року, тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.1832 ч.10, ст.195 ч.1, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області задовольнити.

Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 10 листопада 2015 року у справі №415/6651/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії з 21 квітня 2015 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії з 21 квітня 2015 року відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді Е.Г. Казначеєв

Р.Ф. Ханова