Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2016 року Справа № П/811/3506/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фермерського господарства ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Реп'яха Василя Валентиновича, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - Кіровоградська районна державна адміністрація Кіровоградської області, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 року № 27045841;
- зобов'язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди на земельну ділянку, кадастровий номер: НОМЕР_1, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного с/г виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., на підставі Договору оренди землі від 28 жовтня 2008 року та Договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10 жовтня 2008 року, зареєстрованого 03 листопада 2008 року за номером: 040837200300, загальною площею 46,10 га на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області від 28 листопада 2012 року старок на 20 років на підставі заяви, поданої 15 жовтня 2013 року;
- зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при виконанні судового рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № 811/3504/13-а, рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 р. № 27045841 відповідач розглянув заяву ФГ ОСОБА_1 прийняту 15.10.2013 р. о 16:05:26 год. за реєстраційним № 3405543 ц встановив, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав, що їх посвідчують, а саме: 1) невід'ємні частини договору оренди земельної ділянки оформлені неналежним чином, та відсутнє документальне підтвердження прийняття земельної ділянки у користування, що суперечить п.20 Договору оренди землі від 10.10.2008 р. та ст.17 Закону України "Про оренду землі";2) відповідно до відповіді отриманої від управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області №32-28-99.2-2708/15-15 станом на 09.12.2015 року в Національній кадастровій системі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером: НОМЕР_1; 3) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, п.5-2 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Ураховуючи викладене, керуючись ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.п.20,28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідач вирішив відмовити у державній реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки на земельну ділянку, що розташована Кіровоградська область, Кіровоградський район, с/рада Аджамска, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, за суб'єктом: Фермерське господарство ОСОБА_1, податковий номер 30664950.
Позивач вважає рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 р. №27045841 таким, що має бути визнано протиправним та скасоване з огляду на таке. На думку позивача державним реєстратором в порушення ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не враховано те, що право оренди ФГ ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 10.10.2008 р. було зареєстровано у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП ЦДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.11.2008 р. за №040837200300 та підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252014 від 25.06.2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення і таке право Законом визнається дійсним. Також необґрунтованим є посилання державного реєстратора на те, що відповідно до відповіді отриманої від управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області № 32-28-99.2-2708/15-15 станом на 09.12.2015 року в Національній кадастровій системі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером : НОМЕР_1, оскільки судовим рішенням (справа № 811/3504/13-а) підтверджена державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер : НОМЕР_1 з посиланням на Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252014 від 25.06.2013 року.
В рішенні про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 р. № 27045841 державний реєстратор посилається на єдину підставу - п.5-2 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обставини щодо якої вже були предметом судового розгляду у справі № 811/3504/13-а. Крім того, державним реєстратором в порушення ч.4 ст.3 даного Закону не враховано те, що право оренди ФГ ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 10.10.2008 р. було зареєстровано відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення і таке право Законом визнається дійсним.
Отже, за викладених обставин позивач вважає, що захист його порушених прав з боку відповідача має бути здійснений шляхом визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 р. № 27045841 та зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації заявлених прав.
У судовому засіданні 14.01.2016 р. представник позивача підтримала позовні вимоги повністю та просила суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позові. Крім того, представником подано заяву про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.114).
Відповідач та представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позовних вимог, посилались на те, що заява про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності подана до Державного реєстратора з порушенням вимог чинного законодавства. Так, акт приймання-передачі об'єкта оренди не дав можливості встановити факт виконання умов договору оренди та відсутність реєстрації договору оренди від 10.10.2008 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що поставило під сумнів виникнення речових прав, похідних від права власності у позивача. Наданий позивачем Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3500273252013 від 25 червня 2013 року до заяви про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності був недійсним, оскільки трьох місячний термін його дійсності станом на 14.12.2015 року давно минув. Крім того, у вказаному Витязі був відсутній строк дії речового права, що не уможливлювало встановлення строку дії речового права.
Також, 09.12.2015 р. Державний реєстратор отримав відповідь від Управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області вих. № 32-28-99.2-2708/15-15 на запит, в якому було повідомлено, що станом 07.12.2015 року відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим НОМЕР_1, але відповідно до даних Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Кіровоградської регіональної філії ДП "Центр ДЗ" вказана земельна ділянка перебувала в оренді ФГ ОСОБА_1 на підставі укладеного із Кіровоградською районною державною адміністрацією договору оренди землі від 10.10.2008 року, який зареєстрований у Державному реєстрі земель 03.11.2008 р. за №040837200300 строком на 5 років. Термін дії договору оренди землі закінчився 03.11.2013 року. Таким чином, у зв'язку з відсутністю відомостей щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим № НОМЕР_1 державним реєстратором правомірно, законно та обґрунтовано в межах своїх повноважень відмовлено позивачу у реєстрації речових прав, похідних від права власності відповідно до договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10.10.2008 р., зареєстрованого 03.11.2008 р. за № 040837200300, загальною площею 46,10 га., на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, оскільки не є можливим зареєструвати речове право на земельну ділянку, якої не існує (а.с.78-83).
У судовому засіданні відповідач і представник відповідача щодо розгляду судом справи у порядку письмового провадження не заперечували.
Представники третіх осіб у судове засідання 14.01.2016 р. не з'явились, представником Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подано суду клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову заперечував (а.с.106-107).
За правилами частини 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
При цьому, згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Заслухавши думку представників сторін і на підставі усної ухвали, прийнятої у судовому засіданні та занесеної до журналу судового засідання від 14.01.2016 р., суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, відповідача та всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Фермерське господарство ОСОБА_1 зареєстроване як юридична особа 17.12.1999 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію НОМЕР_2 (а.с.12-14).
Підпунктом 2 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на день винесення спірного рішення) визначено, що державний реєстратор: приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Відповідач - державний реєстратор реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області Реп'ях В.В., у розумінні статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, дії та рішення якого оскаржені.
Встановлено, що відповідач розглянув заяву ФГ ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 15.10.2013 року о 16:05:26 год. за реєстраційним № 3405543, для проведення державної реєстрації іншого речового права - прав оренди земельної ділянки на земельну ділянку, що розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, кадастровий № НОМЕР_1, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав встановив, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме:
1. Невід'ємні частини договору оренди земельної ділянки оформлені не належним чином, та відсутнє документальне підтвердження прийняття земельної ділянки у користування, що суперечить п.20 Договору оренди землі від 10 жовтня 2008 р. та ст.17 Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на 15.10.2013 р.;
2. Відповідно до відповіді отриманої від управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області №32-28-99.2-2708/15-15 станом на 09.12.2015 року в Національній кадастровій системі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером: НОМЕР_1;
3. Заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, п.5-2 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відтак, на підставі вищевказаного та керуючись ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.п.20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868 відповідачем прийнято рішення від 14.12.2015 р. № 27045841 про відмовити ФГ ОСОБА_1 у державній реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки, що розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, кадастровий № НОМЕР_1 (а.с.39).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 01.01.2013 р. регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. №1952-IV, в редакції до 01.01.2016 р. (далі - Закон №1952-IV).
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, також визначаються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р. (чинного до з 01.01.2012 р. по 12.02.2014 р.), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 р. (чинного з 12.02.2014 р. по 01.01.2016 р.).
У відповідності до ч.1 ст.1 Закону №1952-IV, цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Частиною першою статті 2 Закону №1952-IV передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно до ч.1 ст.3 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
За правилами ч.12 ст.15 Закону №1952-IV датою і часом державної реєстрації прав та їх обтяжень вважається дата і час реєстрації відповідної заяви.
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1952-IV заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч.1 ст.19 Закону №1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
При цьому, згідно до ч.1 ст24 Закону №1952-IV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 4 2 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Ч.2 даної статті Закону №1952-IV передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно п.16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011 року, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
П.23 даного Порядку №703 передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Аналогічне зазначено також у п.20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 р..
Так, відмовляючи у державній реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки (рішення від 14.12.2015 р. № 27045841) відповідач посилався на те, що подані для проведення державної реєстрації прав документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Водночас, розглядаючи заяву позивача від 15.10.2013 р. відповідачем не враховано наступне.
Розпорядженням голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 15 жовтня 2007 р. № 626-р ФГ ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 46,10 га терміном на 5 років для ведення фермерського господарства із земель запасу, що перебувають у державній власності на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с.15).
На виконання даного розпорядження, 10 жовтня 2008 між Кіровоградською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ФГ ОСОБА_1 (Орендар) було укладено Договір оренди землі, який зареєстрований у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП УДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.11.2008 р. за №040837200300 (а.с.16-23).
Розпорядженням голови Кіровоградської райдержадміністрації від 23.11.2012р. № 1135-р внесено зміни до договору оренди землі площею 46,10 га, укладеного ФГ ОСОБА_1 в частині збільшення терміну дії договору оренди землі строком на 20 років, починаючи з дати його державної реєстрації, а також в частині встановлення орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі на рік (а.с.29).
На виконання вказаного розпорядження, 28.11.2012 між Кіровоградською райдержадміністрацією та ФГ ОСОБА_1 укладено договір про зміни та доповнення до договору оренди від 10.10.2008р., зареєстрованого 03.11.2008р. за №040837200300 (а.с.30), який з відповідними додатками був поданий на реєстрацію до відповідача, що підтверджується карткою прийому заяви № 6838295 (а.с.31-32).
Рішенням про відмову у задоволенні заяви № 727627 від 28.10.2013 року відмовлено у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права оренди), прийнятої 15.10.2013 року за реєстраційним № 3405543 з огляду на відсутність державної реєстрації права власності (а.с.33). Відповідач приймаючи оскаржуване рішення виходив з того, що він не має можливості зареєструвати похідне право - право оренди на землю, оскільки в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня державна реєстрація права власності на земельну ділянку.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду 17 грудня 2013 року у справі № 811/3504/13-а, із якою погодився Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (а.с.34-37, 38), позовом ФГ ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області Реп'яха Василя Валентиновича про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області Реп'яха Василя Валентиновича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28 жовтня 2013 року № 7276267. Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області Реп'яха Василя Валентиновича розглянути заяву фермерського господарства ОСОБА_1 від 15.10.2013 року щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельних ділянок №3405543 у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, у відповідності до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом у справі № 811/3504/13-а було встановлено, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252013 від 25.06.2013 р. земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстрована Кіровоградським районним відділом КРФ ДП "Центр ДКЗ" при Держкомземі України 03.11.2008 р., форма власності - "Державна власність" (а.с.26-28). Станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про проведення реєстраційних дій щодо реєстрації права оренди, право власності на земельну ділянку (державна власність) вже було зареєстроване згідно з вимогами нормативно-правових актів, які діяли станом на 03.11.2008 р..
Тобто, згідно із визначенням поняття "державна реєстрація речових прав на нерухоме майно", державній реєстрації підлягають лише факти, виникнення, переходу або припинення права власності, які виникли лише після 01.01.2013 (набрання чинності Закону №1952-IV). Право власності за Державою на земельну ділянку вже було зареєстроване у 2008 р., а відтак, як на думку суду, повторної реєстрації не потребує, оскільки не виникли обставини з якими Закон пов'язує настання факту державної реєстрації первісного права.
Суд також встановив, що розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 23.11.2012 року № 1135-р, в розумінні норм Закону №1952-IV, є підставою для внесення відповідної інформації до державного реєстру прав.
Відтак, суд дійшов висновку, що встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що відповідачем, при прийнятті оскаржуваних рішень, не дотримано Конституції та законів України, та без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття правомірного рішення. З огляду на вказане, суд зобов'язав відповідача розглянути заяви позивача щодо реєстрації вищезазначених прав. При цьому суд зазначив, що при прийнятті в подальшому державним реєстратором рішень, останній не вправі відмовляти позивачу у реєстрації права оренди земельних ділянок з тих самих підстав, за яких судом визнано протиправним та скасовується оскаржуване в даній справі рішення відповідача.
В подальшому, при виконанні судового рішення у справі №811/3504/13-а, рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 р. № 27045841.
Водночас, суд вважає, що при прийняті оскаржуваного рішення відповідач не врахував законодавчі норми та обставини, встановлені рішенням суду від 17.12.2013 р. у справі № 811/3504/13-а.
Суд погоджується з позицією позивачем про неправомірне посилання державного реєстратора на ту обставину, що невід'ємні частини договору оренди земельної ділянки оформлені неналежним чином і відсутнє документальне підтвердження прийняття земельної ділянки у користування, оскільки не було що право оренди ФГ ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 10.10.2008 р. зареєстровано у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП ЦДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.11.2008 р. за №040837200300 та підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252014 від 25.06.2013 р..
Також неспроможним є посилання державного реєстратора, що відповідно до відповіді отриманої від управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області №32-28-99.2-2708/15-15 станом на 09.12.2015 р. в Національній кадастровій системі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1. Судовим рішенням у справі №811/3504/13-а була підтверджена державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_1 з посиланням на Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252014 від 25.06.2013 р..
Судом також враховано, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.11.2014 року у справі № П/811/972/14, залишену без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2015 р., позов ФГ ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області Гордієнка Ігоря Миколайовича, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Дерземагенства у Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов'язано Державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області Гордієнка Ігоря Миколайовича поновити у Державному земельному кадастрі відомості про земельну ділянку площею 46,10 га (кадастровий НОМЕР_1), яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та відновити Поземельну книгу на земельну ділянку.
Судом першої інстанції встановлено, що 10 жовтня 2008 року між позивачем та Кіровоградською районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки площею 46,10 га, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (кадастровий НОМЕР_1), строком на 5 років. Державна реєстрація правочину відбулася 03 листопада 2008 року. З метою продовження строку дії договору 28 листопада 2012 року сторони уклали додатковий договір, яким продовжили оренду на 20 років, починаючи з дати його державної реєстрації (а.с.25). Натомість, 28 жовтня 2013 року державний реєстратор прав на нерухоме майно відмовив проводити державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі додаткового договору. 26 лютого 2014 року державний реєстратор відмовив позивачу у наданні витягу з кадастру про земельну ділянку. Підставою прийняття такого рішення є те, що з заявою звернулася особа, яка не може бути заявником відповідно до Порядку ведення кадастру який затверджений Постановою Уряду України №1051 від 17 жовтня 2012 року. Водночас, за повідомленням державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (адміністратор кадастру) у кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку, якою користується позивач.
Відтак, в ході розгляду справи було встановлено, що один з Державних кадастрових реєстраторів управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області у 2013 році, не маючи жодної правової підстави, видалив з Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку, яка перебувала в оренді у ФГ ОСОБА_1.
У зв'язку з цим, Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №П/811/972/14 було винесено окрему ухвалу від 04.11.2014 р. та доведено до відома прокурора Кіровоградської області про порушення закону, яке містить ознаки злочину, передбачено статтею 364 КК України, котре допущене одним із Державних кадастрових реєстраторів управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області впродовж 2013 року.
Відтак, на підставі вищевказаного суд дійшов висновку, що доводи відповідача про неможливість зареєструвати речове право на земельну ділянку, якої не існує, не заслуговують на увагу, а тому вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14 грудня 2015 року № 27045841 підлягають задоволенню повністю.
У відповідності до вимог частини 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відтак, враховуючи протиправність спірного рішення від 14.12.2015 р. №27045841 і не виконання відповідачем рішення суду у справі за № 811/3504/13-а, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав та інтересів позивача буде саме зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди на земельну ділянку.
Ч.1 ст.267 КАС України вказує, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
Отже, суд вважає за необхідне зобов'язати подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 10-ти днів з дня набрання ним законної сили.
Ч.1 ст.94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 71-72, 86, 94, 158-163, 254, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Реп'яха Василя Валентиновича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14 грудня 2015 року № 27045841.
Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Реп'яха Василя Валентиновича вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди Фермерського господарства ОСОБА_1, код за ЄДРПОУ: 30664950 (27620, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Аджамка, вул.Жовтнева,84) на земельну ділянку, кадастровий номер: НОМЕР_1, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., на підставі Договору оренди землі від 28 жовтня 2008 року та Договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10 жовтня 2008 року, зареєстрованого 03 листопада 2008 року за №040837200300, загальною площею 46,10 га на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області від 28 листопада 2012 року старок на 20 років на підставі заяви, поданої 15 жовтня 2013 року, реєстраційний номер №3405543.
Встановити обов'язок державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Реп'яха Василя Валентиновича подати суду звіт про виконання постанови суду упродовж 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Присудити на користь фермерського господарства ОСОБА_1 (код за ЄДРПОУ: 30664950) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області судовий збір у розмірі 2436,00 грн..
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько