Головуючий у 1 інстанції - Свергун І.О.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2016 року справа №812/435/15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року по адміністративній справі №812/435/15 за позовом Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в особі Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства про стягнення податкової заборгованості в сумі 561443,97 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.163-164) стягнути кошти з відповідача за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих боржника, з: авансових внесків з податку на прибуток у сумі 548051 грн., земельного податку з юридичних осіб у сумі 12676,45 грн., збору за спеціальне використання води в сумі 163,97 грн., орендної плати з юридичних осіб у сумі 552,55 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань у відповідача виник податковий борг з вищезазначених платежів. Податковим органом, з метою стягнення податкового боргу з позивача виставлено податкову вимогу форми «Ю» №658-25 від 03.09.2014 року, проте вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року позов задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з відповідача на користь Державного бюджету України податковий борг з:
- авансових внесків з податку на прибуток у сумі 548051 грн. 00 коп.;
- земельного податку з юридичних осіб у сумі 12676 грн. 45 коп.;
- збору за спеціальне використання води в сумі 163 грн. 97 коп.;
- орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 552 грн. 55 коп..
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, а також через залишення поза увагою та ненадання належної оцінки письмовим доказам, поданим відповідачем, на підтвердження заперечень проти адміністративного позову, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування зазначає, що суд першої інстанції помилково зробив висновки щодо неможливості застосування положень ЗУ від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у зв'язку з пріоритетністю норм Податкового кодексу України, а також щодо відсутності норм щодо звільнення платників від сплати авансових внесків з податку на додану вартість на прибуток та збору за спеціальне використання води у зв'язку з проведенням бойових дій чи інших обставин непереборної сили.
Суд першої інстанції не взяв до уваги, що товариство з об'єктивних причин позбавлене можливості виконати процедуру звернення з заявою про відстрочення (розстрочення) чи списання безнадійного податкового боргу. Проте сертифікатом Торгово-промислової палати України підтверджується настання для відповідача обставин непереборної сили, в зв'язку з якими товариство не має можливості виконувати грошові зобов'язання та сплачувати обов'язкові платежі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
ПАТ «Луганськгаз» зареєстроване в якості юридичної особи, Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства є філією ПАТ «Луганськгаз» (а.с.18-21, 42-44).
Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку з 25.02.1999 року (а.с. 45).
В зв'язку з несплатою податкових зобов'язань з податку на додану вартість у строки, передбачені законодавством, у відповідача виник податковий борг на загальну суму 561443,97 грн., який складається з:
авансових внесків з податку на прибуток у сумі 548051 грн. (а.с.40),
земельного податку з юридичних осіб у сумі 12676,45 грн (а.с.29-30),
збору за спеціальне використання води в сумі 163,97 грн. (а.с.37-39),
орендної плати з юридичних осіб у сумі 552,55 грн. (а.с.).
Сума заборгованості підтверджується обліковими картками платника податків (а.с.9-16).
З метою стягнення податкового боргу ДПІ у м. Сєвєродонецьку виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ю» № 658-25 від 03.09.2014 (а.с.17).
Вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
На підставі п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п.54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог податкового органу та стягнення з відповідача податкового боргу за рахунок коштів платника з рахунків у банках, що його обслуговують.
Судами першої та апеляційної інстанції також встановлено, що відповідачем отримано Сертифікат № 749 (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Торгово-промислової палати України від 02.10.2014 року № 3497/05-4, згідно з яким Торгово-промислова палата України засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року для ПАТ по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) ТПП України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх строку встановити неможливо. (а.с.97-98)
На підставі п.п. 14.1.135 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.100.2 ст.100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Як визначається п.100.5 ст.100 ПК України підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Відповідно до п.100.8 ст. 100 ПК України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку:
стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником);
стосовно місцевих податків і зборів - керівником контролюючого органу (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин затверджено постановою КМУ №1235 від 27 грудня 2010 року.
На підставі розділу II цієї постанови обставинами, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника - є обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).
Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є:
висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;
рішення Президента України про оголошення окремих місцевостей України зоною надзвичайної екологічної ситуації, затверджені Верховною Радою України.
Порядок та умови надання платникам податків розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань або податкового боргу затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №574, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року за №1853/24385 (далі - наказ №574).
Згідно з пунктом 3.1 розділу III наказу №574 для ініціювання відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з:
- письмовою заявою, форма якої наведена у додатку 1 до наказу №574. У заяві обов'язково повинні бути зазначені суми платежів (податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені), сплату яких платник податків просить відстрочити, а також строк відстрочення та періоди сплати таких платежів. При цьому суми, строк сплати яких ще не настав, та строк сплати яких вже минув, вказуються окремо;
- економічним обґрунтуванням, яке складається з:
переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин;
аналізу фінансового стану;
графіка погашення відстрочених сум;
розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів керівник (заступник керівника) органу доходів і зборів протягом 30 календарних днів з дати подання заяви або приймає рішення про відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу), або відмовляє платнику в відстроченні в письмовій формі за відсутності підстав для надання відстрочення та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених наказом №574.
Відстрочення надається окремо за кожним податком, збором, штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом), пенею. Строки сплати відстрочених сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення змін до договору відстрочення.
Податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), може бути списаний як безнадійний відповідно до статті 101 Кодексу. Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1844/24376 (далі - наказ N 577), згідно з яким платник податків може звернутися до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу. Списання безнадійного податкового боргу проводиться органами доходів і зборів щоквартально.
Таким чином, приписи законодавчих та нормативно-правових актів свідчать, що для відстрочення (розстрочення) податкового боргу, списання безнадійного податкового боргу, не достатньо наявності у суб'єкта господарювання сертифікату Торгово-промислової палати України про засвідчення обставин непереборної сили. Необхідним є звернення суб'єкта господарювання до податкового органу з відповідною заявою.
Проте, відповідач взагалі не звертався до органів доходів і зборів з будь-якими заявами з відповідних питань.
Судова колегія не приймає посилання відповідача на Закон №1669, оскільки порядок застосування норм щодо відстрочення (розстрочення) податкового боргу, списання безнадійного податкового боргу, визначений Податковим Кодексом України та вищезазначеними нормативно-правовими актами.
З огляду на вищезазначене судова колегія не приймає доводи товариства, викладені в апеляційній скарзі.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року по адміністративній справі №812/435/15 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року по адміністративній справі №812/435/15 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді М.Г.Сухарьок
Т.Г. Гаврищук