Ухвала суду № 55074978, 19.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
812/242/15
Номер документу
55074978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2016 року справа №812/242/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Cухарька М.Г., Гаврищук Т.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2015 року по адміністративній справі № 812/242/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об»єднання» до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання протиправною та часткове скасування податкової вимоги від 07.11.2014 року № 2163-25, -

ВСТАНОВИВ:

З урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.173-181 т.1) позивач просив визнати протиправною податкову вимогу ДПІ у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у луганській області №2163-25 від 07.11.2014 року і скасувати її в частині грошових зобов'язань за земельний податок з юридичних осіб - 6962,98 грн та орендну плату з юридичних осіб - 3640,50 грн, на загальну суму - 10603,48 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що при формуванні спірної податкової вимоги відповідачем порушено приписи ст. 6 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідно до якої платників податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином на період проведення АТО позивач звільнений від сплати за користування земельними ділянками та майном державної й комунальної власності.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2015 року позов задоволено.

Визнано протиправною і скасовано податкову вимогу від 07.11.2014 року № 2163-25 ДПІ у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у Луганській області в частині визначення позивачу грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб у сумі 6962,98 грн. та орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 3640,50 грн., а всього на загальну суму 10603,48 грн.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначив, що податкова вимога є правомірною, оскільки виставлена 07.11.2014 року, тобто у час, коли розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року №1079 зупинено дію розпорядженням КМУ №1053 від 30.10.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Крім цього, Законом «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено звільнення суб'єкта господарювання від відповідальності на невиконання (неналежне) виконання зобов'язань, проте не звільнено від виконання самих зобов'язань.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об»єднання» (далі ТОВ «ЛЕО»), код ЄДРПОУ 31443937, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 02.04.2001 року за № 13821050010000206. (т.1 а.с. 40-41)

Відповідно до договору оренди землі від 15.09.2009 року, укладеного на підставі рішення Лисичанської міської ради №1034 від 27.05.2009 року між Лисичанською міською радою та ТОВ «ЛЕО», позивач є орендарем земельної ділянки загальною площею 1,1116 га, на якій розташовано ПС 110 кВ та опори ПЛ 110кВ, які належать орендарю. (т.1 а.с. 103-107)

Також ТОВ «ЛЕО» є користувачем земельних ділянок по місту Новодружевськ та місту Привілля (т.1 а.с. 194-264)

ТОВ «ЛЕО» перебуває на обліку в ДПІ у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у Луганській області як платник податків, зокрема, земельного податку.

Позивачем у січні 2014 року подано до ДПІ в м. Лисичанську податкові декларації з плати за землю (земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), у яких самостійно визначено щомісячну суму земельного податку та орендної плати, які позивач зобов'язаний сплачувати до 30 числа, що настає за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України), а саме:

- декларація з земельного податку по м. Лисичанську із визначенням податкового зобов'язання за вересень 2014 року у сумі 6469,06 грн. зі строком сплати до 30 жовтня 2014 року (т.2 а.с. 5-13)

- декларація з земельного податку по м. Привілля із визначенням податкового зобов'язання за вересень 2014 року у сумі 183,61 грн. зі строком сплати до 30 жовтня 2014 року (т.2 а.с. 2-4)

- декларація з земельного податку по м. Новодружеськ із визначенням податкового зобов'язання за вересень 2014 року у сумі 342,39 грн. зі строком сплати до 30 жовтня 2014 року (т.1 а.с. 125-127)

- декларація з орендної плати по м. Лисичанську із визначенням податкового зобов'язання за вересень 2014 року у сумі 3640,50 грн. зі строком сплати до 30 жовтня 2014 року (т.1 а.с. 118-119)

Як вбачається з наданих платіжних доручень податкові зобовязання за вказаними деклараціями товариством виконані своєчасно та в повному обсязі за період з січня по серпень 2014 року та з жовтня по грудень 2014 року. (т.1 а.с. 128-170)

ТОВ «ЛЕО» не сплачено орендну плату за землю та земельний податок лише за вересень 2014 року зі строком сплати до 30 жовтня 2014 року.

Як вбачається з облікової картки ТОВ «ЛЕО» з орендної плати станом на 30.10.2014 року у позивача відсутня як заборгованість так і переплата з орендної плати за землю. Цією ж датою на підставі декларації з орендної плати податковим органом збільшено податкові зобов'язання на 3640,50 грн. Вказана сума станом на 06.11.2014 року позивачем не сплачена. (т.1 а.с. 79-80)

В обліковій картці з земельного податку по місту Лисичанську зазначено, що станом на 30.10.2014 року ТОВ «ЛЕО» мало переплату у сумі 30,99 грн. За вересень зі строком сплати до 30.10.2014 року за декларацією позивача податковим органом збільшено податкові зобов'язання на суму 6469,06 грн., а з урахуванням переплати у розмірі 30,99 грн. до сплати підлягало 6438,07 грн. Вказана сума позивачем не сплачена. (т.1 а.с. 76-78)

В обліковій картці з земельного податку по місту Новодружеськ зазначено, що станом на 30.10.2014 року за ТОВ «ЛЕО» обліковувалась переплата у сумі 1,09 грн. За вересень зі строком сплати до 30.10.2014 року за декларацією позивача податковим органом збільшено податкові зобов'язання на суму 342,39 грн., а з урахуванням переплати до сплати підлягало 341,30 грн. Вказана сума позивачем не сплачена. (т.2 а.с. 18-21)

Як вбачається з облікової картки з земельного податку по місту Привілля за вересень зі строком сплати до 30.10.2014 року за декларацією ТОВ «ЛЕО» податковим органом збільшено податкові зобов'язання на суму 183,61 грн., які позивачем станом на 06.11.2014 не сплачені. (т. 2 а.с. 14-17)

Таким чином, станом на 06.11.2014 року за ТОВ «ЛЕО» рахується податковий борг з земельного податку розмірі 6962,98 грн. (6438,07 + 341,30 + 183,61) та з орендної плати за землю у сумі 3640,50 грн.

Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

На підставі п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

На підставі п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

ДПІ у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у Луганській області винесено податкову вимогу №2163-25 від 07.11.2014 року на суму 10937,52, яка складається з земельного податку з юридичних осіб 6962,98 грн.; з орендної плати за землю з юридичних осіб 3640,50 грн. та за податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами 334,04 грн. (т.1 а.с 18).

Позивачем ТОВ «ЛЕО» 17.11.2014 подано до ГУ Міндоходів у Луганській області скаргу № 01-27/2/324 на податкову вимогу від 07.11.2014 № 2163-25., яка рішенням ГУ Міндоходів у Луганській області № 2/12-32-25-01/20 від 13.01.2015 року залишена без задоволення (т.2 а.с. 19-20, т.1 а.с.22).

ТОВ «ЛЕО» 29.01.2015 року звернулося з повторною скаргою № 01-27/2/39 до ДФС України, рішенням якої №3154/6/99-99-23-05-15 від 17.02.2015 року цю скаргу також залишено без задоволення, а податкову вимогу без змін. (т.2 а.с. 28)

Указом Президента України №405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

На підставі ст.1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Тобто, датою початку АТО є 14.04.2014 року, на теперішній час антитерористична операція триває.

Відповідно до ст.6 Закону №1669 під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.11 Закону №1669 дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто, Закон №1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

На виконання абз.3 п.5 ст.11 Закону №1669 розпорядженням КМУ №1053-р від 30.10.2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 року №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

На підставі ч.2 ст.53 ЗУ «Про Кабінет Міністрів України» розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Таким чином, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року №1053 діяло у часі з 30.10.2014 року до 05.11.2014 року.

Податкова заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у сумі 6962,98 грн. та з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 3640,50 грн., визначена у податковій вимозі № 2163-25 від 07.11.2014, виникла у ТОВ «ЛЕО» у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань по строку сплати до 30.10.2014 року.

Таким чином, податковий борг у позивача виник з 31.10.2014 року.

Проте, позивачем не сплачені вищезазначені зобов'язання за вересень 2014 року зі строком сплати до 30.10.2014 року, тобто на час дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 року №1053, відповідно до якого міста Лисичанськ, (Лисичанська міська рада): м. Новодружеськ (Новодружеська міська рада); м. Привілля (Привільська міська рада) відносилися до населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, а відтак, позивач користується пільгами, встановленими ст.6 Закону №1669 та є звільненим від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності (земельного податку, орендної плати) за вересень 2014 року.

На підставі викладеного судова колегія не приймає доводи апелянта, що податкова вимога є правомірною, оскільки виставлена у час, коли розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року №1079 зупинено дію розпорядженням КМУ №1053 від 30.10.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Відповідно до ст.10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

ТОВ «ЛЕО» надано суду сертифікати Торгово-промислової палати України (висновки) про форс-мажорні обставини, які виникли для ТОВ «ЛЕО» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, у тому числі і у спірний період. (т.1 а.с. 36-39).

Проте, стаття 6 Закону №1669 не вимагає додаткового отримання сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин.

Дійсно, статтею 10 Закону №1669 вимагається наявність сертифікату як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне) виконання зобов'язань.

В даному випадку йдеться про невиконання позивачем самостійно узгодженого грошового зобов'язання, звільнення від виконання якого прямо передбачено ст.6 Закону №1669.

Тому судова колегія не приймає доводи апелянта, що Законом №1669 передбачено звільнення суб'єкта господарювання від відповідальності на невиконання (неналежне) виконання зобов'язань, проте не звільнено від виконання самих зобов'язань.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2015 року по адміністративній справі № 812/242/15 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2015 року по адміністративній справі № 812/242/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді М.Г. Сухарьок

Т.Г. Гаврищук