Ухвала суду № 55074878, 19.01.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
805/1771/15-а
Номер документу
55074878
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2016 року справа №805/1771/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Сухарька М.Г., Ястребової Л.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1771/15-а за позовом комунального підприємства «Красноармійськводоканал» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання відстрочити податковий борг, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати недійсним та скасувати рішення про відмову Красноармійської ОДПІ від 20.03.2015 року про відмову відстрочити податковий борг з податку на додану вартість за липень-вересень 2014 року в розмірі 254502,33 грн.; зобов'язати відповідача надати позивачу відстрочку податкового боргу з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2014 року у сумі 254 502,33 грн., строк сплати якого минув, на строк до 31 грудня 2015 року.

В обґрунтування позову зазначив, що звернувся до податкового органу з заявою про відстрочку зазначеного податкового боргу, до якої надав сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 20 серпня 2014 року № 2503/05-4 про настання обставин непереборної сили внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 13.07.2014 року.

Проте відповідач безпідставно відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на те, що у сертифікаті не зазначено дату закінчення форс-мажорних обставин, що унеможливлює визначення правильного терміну дії форс-мажору для надання відстрочення податкового боргу.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 20.03. 2015 року про відмову у наданні КП «Красноармійськводоканал» відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2014 року у сумі 254502,33 грн.

Зобов'язано відповідача розглянути заяву КП «Красноармійськводоканал» від 19.02.2015 року № 04/461 про відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2014 року у сумі 254502,33 грн., строк сплати якого минув, на строк до 31 грудня 2015 року з урахуванням постанови суду першої інстанції.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що відповідно до п.100.5 ст.100 ПК України підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається КМУ. Проте, в сертифікаті, який надав позивач на підтвердження обставин непереборної сили, не зазначено дату закінчення дії форс-мажору, що унеможливлює визначення правильного терміну його дії для надання відстрочення податкового боргу.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Комунальне підприємство «Красноармійськводоканал» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 35470311 з 22 листопада 2007 року. (а.с.8,9,12-16)

Позивач перебуває на податковому обліку у Красноармійській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області з 23 листопада 2007 року за № 1530 (а.с.10)

У позивача наявний податковий борг з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2014 року у сумі 254502,33 грн., що не заперечується сторонами судового процесу.

19.02.2015 року позивачем до Красноармійської ОДПІ подано заяву № 04/461 про відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень 2014 року у сумі 254502,33 грн., строк сплати якого минув, на строк до 31 грудня 2015 року. (а.с.6)

До заяви додано сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 20.08.2014 року №2503/05-4 про настання обставин непереборної сили внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, відповідно до якого позивачу підтверджено з 13.07.2014 року настання обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату їх закінчення встановити неможливо. (а.с.11)

20 березня 2015 року відповідач надав позивачу рішення, оформлене листом № 4070/10/05-16 про відмову у наданні відстрочення податкового боргу. Підставою для відмови зазначено приписи п.100.4 ст. 100 ПК України, відповідно до яких, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достовірних доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також накопичення податкового боргу такого платника податку, а також економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Наданий позивачем сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 20 серпня 2014 року № 2503/05-4 не можна вважати доказом настання форс-мажорних обставин, оскільки в ньому не зазначено дату закінчення дії форс-мажору.(а.с.7)

На підставі п.п. 14.1.135 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.100.1 ст.100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Згідно п.100.2 ст.100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

КП «Красноармійськводоканал» звернувся до податкового органу з заявою про відстрочення податкового боргу.

Як визначається п.100.5 ст.100 ПК України підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Відповідно до п.100.8 ст. 100 ПК України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку:

стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником);

стосовно місцевих податків і зборів - керівником контролюючого органу (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.

Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин затверджено постановою КМУ №1235 від 27 грудня 2010 року.

На підставі розділу II цієї постанови обставинами, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника - є обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є:

висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;

рішення Президента України про оголошення окремих місцевостей України зоною надзвичайної екологічної ситуації, затверджені Верховною Радою України.

Порядок та умови надання платникам податків розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань або податкового боргу затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №574, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року за №1853/24385 (далі - наказ №574).

Згідно з пунктом 3.1 розділу III наказу №574 для ініціювання відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з:

- письмовою заявою, форма якої наведена у додатку 1 до наказу №574. У заяві обов'язково повинні бути зазначені суми платежів (податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені), сплату яких платник податків просить відстрочити, а також строк відстрочення та періоди сплати таких платежів. При цьому суми, строк сплати яких ще не настав, та строк сплати яких вже минув, вказуються окремо;

- економічним обґрунтуванням, яке складається з:

переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин;

аналізу фінансового стану;

графіка погашення відстрочених сум;

розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів керівник (заступник керівника) органу доходів і зборів протягом 30 календарних днів з дати подання заяви або приймає рішення про відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу), або відмовляє платнику в відстроченні в письмовій формі за відсутності підстав для надання відстрочення та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених наказом №574.

Відстрочення надається окремо за кожним податком, збором, штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом), пенею. Строки сплати відстрочених сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення змін до договору відстрочення.

Таким чином, позивач підтвердив факт існування обставин непереборної сили сертифікатом Торгово-промислової палати України, додержався порядку звернення до податкового органу з заявою про відстрочення податкового органу .

Проте, відповідач прийшов до висновку про відсутність підстав для надання відстрочення, посилаючись на не визначеність дати закінчення дії форс-мажорних обставин, що є протиправним, оскільки нормативно-правовими актами визначений доказ підтвердження цих обставин - сертифікат Торгово-промислової палати України, при цьому не визначено вимоги до його змісту та право податкового органу трактувати зміст сертифікату на свій розсуд.

При цьому, недотримання позивачем обов'язкових вимог, визначених наказом №574, податковим органом не розглядалося.

На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Красноармійської ОДПІ від 20.03.2015 року про відмову позивачу в наданні відстрочення податкового боргу.

Також суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції відповідно до приписів ч.2 ст.11, ст..162 КАС України про часткове задоволення позову та зобов'язання відповідача розглянути заяву КП «Красноармійськводоканал» від 19.02.2015 року відповідно до вимог закону, оскільки суд не може втручатися у компетенцію контролюючого органу та зобов'язувати його надавати суб'єкту господарювання відстрочення податкового боргу.

Судова колегія не приймає доводи апелянта, що сертифікатом не визначено кінцевий термін дії оставин непереборної сили, оскільки згідно до ст.1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Антитерористична операція розпочата 14 квітня 2014 року та триває по теперішній час.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1771/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року по адміністративній справі №805/1771/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді М.Г. Сухарьок

Л.В. Ястребова