УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
18 січня 2016 року справа № 823/39/16
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Орленко В.І., перевіривши матеріали подання, поданого державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-МІН» про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
18 січня 2016 року о 12 год. 06 хв. до Черкаського окружного адміністративного суду з поданням звернулась державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, в якому просить стягнути з банківських рахунків товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-МІН» податковий борг в розмірі 128398 грн. 75 коп.
Вивчивши матеріали подання, суддя встановив, що воно не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Пунктом 6 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік особливих вимог, що пред'являються до подання податкового органу, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть учинятися в процесі розгляду такого подання.
Водночас у частині, що не врегульована статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (Лист Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 № 149/11/13-11).
Суд вважає, що подання є також зверненням податкового органу до суду на виконання делегованих йому повноважень у публічно-правових відносинах та відрізняється від адміністративного позову спеціальним строком звернення і розглядом по суті; у частині, що не врегульована ст. 183-3 КАС України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема ст. 106 КАС України.
Згідно з частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
В поданні заявник просить суд звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на відповідні цілі. При цьому, заявник зазначає, що звернення до суду із заявами про стягнення до бюджетів податкового боргу є законним обов'язком контролюючого органу; ДПІ у м. Черкасах під час супроводження справи керується безпосередньо законодавством, в даному випадку, бюджетним, податковим кодексами та конституцією України та стягує заборгованість зі сплати податків до бюджету, а не на користь державної податкової інспекції.
Згідно з приписами частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Із системного аналізу наведених положень випливає, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, оскільки останнє не мотивоване, жодних доказів на підтвердження важкого майнового стану не представлено. Обмежене фінансування державної установи не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору, встановленого законом.
Варто зазначити також те, що обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Суд звертає увагу заявника на те, що статтею 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3.1 таблиці ставок судового збору (в редакції Закону України від 22.05.2015 №484-VIII, що діє з 01.09.2015) визначено розмір сплати судового збору, а саме: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 №928-VIII встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2016 рік, а саме: у місячному розмірі з 1 січня 2016 року - 1378 гривні.
Оскільки подання державної податкової інспекції у м. Черкасах містить вимоги про стягнення податкового боргу, дані вимоги є майновими.
Отже, за звернення до суду з поданням заявнику необхідно сплатити 1925 грн. 98 коп. судового збору (128398,75 х 1,5 %).
Таким чином, подання про стягнення коштів за податковим боргом не відповідає вимогам статті 106 КАС України, для усунення недоліків подання заявнику необхідно надати до суду оригінал документу про сплату судового збору.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 105, 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання заявника про звільнення його від сплати судового збору відмовити.
Подання державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-МІН» про стягнення коштів за податковим боргом, залишити без руху.
Заявнику надати строк до 10 год. 00 хв. 19 січня 2016 року для усунення недоліків подання.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, подання буде повернуто заявнику.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.І. Орленко