ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/4759/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши в письмовому провадження справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі до Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
16 грудня 2015 року Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації про стягнення боргу по капіталізованих платежах в сумі 137 353,44 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач зареєстрований у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці Полтавської області як платник обов'язкових страхових внесків. Оскільки Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації знаходиться в стані припинення, згідно з приписами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статті 1205 Цивільного кодексу України необхідно провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат потерпілій на виробництві ОСОБА_2 в загальній сумі 137 353 грн. 44 коп.
В судове засідання позивач не з'явився, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника /а.с.32/
Повістка про виклик до суду, направлена та вручена відповідачу 06.01.2016 Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації за адресою, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с.31/.
Згідно з частиною 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Таким чином, відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі прийнято постанову № 1624/567.1/7 від 16 грудня 2014 призначено страхові виплати ОСОБА_2, яка має трудове каліцтво, що сталось 06.08.2014 під час роботи в Управлінні агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації /а.с. 11/.
Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00732559) зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /а.с33./, та зареєстроване у Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі як платник обов'язкових страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації знаходиться у стані припинення, про що 05.10.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відповідний запис.
З огляду на вищевикладене, Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі здійснило розрахунок суми платежів, які підлягають капіталізації, та звернулося до суду з даним позовом про стягнення з відповідача Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації капіталізованих платежів у розмірі 137 353 грн 44 коп.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 Цивільного кодексу України, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Статтею 3 цього Закону визначено, що соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
За змістом частини 1, 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України
Згідно із пунктом 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765 /надалі - Порядок/, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Пункт 2 Порядку визначає порядок розрахунку щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Згідно пункту 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Позиція щодо наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 у справі № 21-156а12.
Факт заподіяння шкоди здоров'ю громадянину ОСОБА_3 відповідачем у ході розгляду справи не спростовано.
Копії акту форми № Н-1 про нещасний випадок на виробництві, виписки з акту огляду МСЕК, копії постанов про призначення страхових виплат, постанови про призначення щомісячної страхової виплати потерпілій ОСОБА_3 наявні у матеріалах справи /а.с.7-12/.
Судом встановлено, що позивачем здійснено розрахунок суми платежів, що підлягають капіталізації для задоволення вимог, які виникли із зобов'язань Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації , що ліквідується, перед потерпілою ОСОБА_3 та вказана сума складає 137 353 грн. 44 коп. /а.с. 14/. Таблиця смертності та середньої очікуваності тривалості життя для жінок в Україні за 2014 рік наявна у матеріалах справи /а.с. 16- 17/.
Доказів сплати відповідачем капіталізованих платежів у добровільному порядку до суду не надано.
Отже, оскільки на час звернення Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі з даним позовом до суду капіталізовані платежі відповідачем не сплачені, підприємство відповідача не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури, тому вони підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.
Таким чином позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі до Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути з Управління агропромислового розвитку Полтавської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00732559) на користь Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському районі капіталізовані платежі майбутніх страхових виплат потерпілій на виробництві ОСОБА_3 в сумі 137 353 грн 44 коп (сто тридцять сім тисяч триста п' ятдесят три гривень сорок чотири копійки) на р/р №37171161904104 в банку УДК в Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 25940891.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.О. Єресько