Постанова № 55072454, 15.12.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.12.2015
Номер справи
759/12234/15-а
Номер документу
55072454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/12234/15-а

пр. № 2-а/759/323/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2015 року м.Київ

Святошинський районний суд м. Києва

у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,

з участю: секретаря Бандури Н.О.,

сторін: представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованності з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 р. позивач звернулася до суду із зазначеною позовною заявою, просить суд поновити строк звернення до адміністративного суду; визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві Державної адміністрації, відносно призначення, нарахування та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому нвж розмір прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років неправомірним; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві Державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37498541) на користь ОСОБА_2 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 5 лютого 2012 р. по 1 грудня 2014 р. у розмірі не меншому розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, у розмірі 27087 грн. 53 коп., мотивуючи її тим, що відповідач на протязі всього часу виплати допомоги, виплачував її на рівні виплат що установлено ст. 15 ЗУ «Про допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21.11.1992 р. у сумі 130 грн. 00 коп., а за деякий час у сумі 483 грн. 98 коп. Оскільки розмір виплаченої допомоги не відповідає встановленому розміру Законом та Конституцією України, вимушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач у судові засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надіславши до суду заперечення, згідно яких просив справу розглядати без їх участі.

Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права позивачки на належний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Так, позивачка доглядає дитину до досягнення нею трирічного віку, та отримує від відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особа, що застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

До 01.01.2008 р. - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги, також, визначався цими законами. Зокрема, частиною 1 статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зокрема, змінами до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», його дію поширено на застрахованих осіб.

Частину 1 ст. 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону - у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Однак, Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі, й пункт 25 розділу ІІ цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

При цьому, п. 23 р. ІІ вказаного Закону щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» неконституційним визнано не було.

Поряд з цим, п. 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє до 31.12.2008 р.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми».

Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Таким чином, в зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 рр. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду України, висловленої, зокрема, у постанові від 19.11.2013 р. по справі № 21-382а13.

Поряд з цим, оскільки, ані Законами України про Державний бюджет України на відповідні роки, ані іншими Законами, не встановлювалось з 2011 року іншій, ніж у Законах України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», в залежності від статусу особи (застрахована або не застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування), якій здійснюються відповідні виплати, а положення постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.

Отже, з 01.01.2011 р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зазначені висновки суду відповідають позиції Вищого адміністративного суду України, висловленої, зокрема, у рішеннях від 16.01.2014 р. по справі № К/9991/11031/12, від 26.02.2014 р. по справі № К/9991/81169/12 від 11.09.2014 р. по справі № К/800/54693/13.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною за період з 05.02.2012 р. по 01.12.2014 р. у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Однак суд може лише зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити вказану допомогу, а не може задовольнити вимогу позивачки про стягнення цієї допомоги, оскільки вказана вимога є передчасною, та спір про стягнення заборгованості між сторонами ще не виник, тому позов підлягає частковому задоволенню лише в частині нарахування та сплати вказаної допомоги, а в частині вимог про стягнення боргу по допомозі слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 6-10, 17, 41, 104, 105, 121, 158-162, 263 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованності з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку всупереч Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в період з 05.02.2012 р. по 01.12.2014 р.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_2 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 05.02.2012 р. по 01.12.2014 р., з урахуванням фактичних виплат.

У решті позову відмовити.

Допустити негайне виконання постанови суду.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Святошинський районний суд м.Києва в десятиденний строк з дня її проголошення або в порядку ч. 3 ст.160 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ: