ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/1934/15-а
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" січня 2016 р. Володимирецький районний суд Рівненської області в складі
головуючої судді Іванків О.В.,
при секретарі Кньовець Н.П.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести перерахунок .
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, надала пояснення в межах позову, вказувала, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства змінено базовий місяць для нарахування пенсії.
Представник УПФ України у Володимирецькому районі заперечила проти позовних вимог ОСОБА_1, надала письмові заперечення, які долучені до справи, в судовому засіданні надала пояснення в межах заперечень.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1Я, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі з 01.05.2011 року, і їй призначена пенсія відповідно до нормст. 37 Закону України "Про державну службу"в редакції, чинній до 01.10.2011 року.
Постановою Володимирецького районного суду від 03.04.2015 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 щодо правильності нарахування пенсії позивачу.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року постанову Володимирецького районного суду від 03.04.2015 року скасовано та винесено нове рішення, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, зобовязано Управління ПФУ у Володимирецькому районі провести перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю, в розмірі 86% від заробітної плати, з 13.01.2015 року з урахуванням складових частин заробітної плати індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та різниці на виплату винагороди за вислугу років посадовим особам органів Державної податкової служби, які мають спеціальні звання.
На виконання вказаної постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду та виданого судом виконавчого листа, відповідачем був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078. При цьому, при проведенні перерахунку відповідач змінив базовий місяць для індексації пенсії із грудня 2013 року на січень 2015 року. Про зміну базового місяця позивачу повідомлено листом від 15.09.2015 року за №2540/03.
Такі дії відповідача суд вважає неправомірними з наступних підстав.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, щоКонституція Українизакріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом.
Як встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 призначена за нормамиЗакону України "Про державну службу"в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.
Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов"язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, це є способом відновлення прав позивача, порушених внаслідок неправомірних дій позивача.
Статтею 1 Закону УРСР від 03.07.1991 року №1282-ХП «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Порядок проведення індексації встановлено постановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078. Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
З урахуванням викладеного, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений на виконання судового рішення, не може бути розцінений як підвищення грошового утримання особи на підставі загальних чинників, що мав місце саме в січні 2015 року (місяць, з якого розпочато перерахунок пенсії згідно постанови суду), та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно, для встановлення нового базового місяця, оскільки, насамперед, вказаний перерахунок являє собою суму грошових коштів, що не були виплачені особі з вини відповідача, та не є новим видом забезпечення, що потягло б за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим доводи відповідача наведені ним у запереченнях та поясненнях до позову спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10,11,159,160,161,163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними рішення та дії управління Пенсійного Фонду України у Володимирецькому районі щодо перевизначення базового місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з грудня 2013 року на січень 2015 року при виконанні постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Володимирецькому районі перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 при виконанні постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 року, з січня 2015 року на грудень 2013 року, починаючи з 13.01.2015 року та при подальшому нарахуванні пенсії.
Донарахувати та виплатити належну ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 13.01.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосуванням судом частини третьоїстатті 160 КАСУ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: