донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
18.01.2016 справа №913/978/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівБудко Н.В. Мясищева А.М., Сгара Е.В.при секретарі: за участю представників сторін: від позивача: від відповідача (скаржника): розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на рішення господарського суду від у справі за позовом до проЧеркас В.М. Коваленко В.П. - довіреність № 02/06-07 від 04.01.2016 р.; Філь М.О. - довіреність № 850 від 11.11.2015 р.; Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 м.Попасна, Луганської області Луганської області 25.11.2015р № 913/978/15 Попаснянської міської ради м.Попасна, Луганської області Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 м.Попасна, Луганської області стягнення 21560,00 грн. У жовтні 2015 року Попаснянська міська рада м.Попасна, Луганської області звернулася до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 м.Попасна, Луганської області про стягнення заборгованості з орендної плати в розмірі 18436,52 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання позивачем умов договору оренди землі щодо оплати орендної плати за землю, чим були порушені інтереси територіальної громади міста Попасна.
Заявою від 09.11.2015 р. № 02/07-1875 позивач збільшив розмір позовних вимог та просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в сумі 21560,00 грн.
Рішенням господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з відповідача заборгованість по орендній платі за землю в сумі 19998,26 грн., витрати на судовий збір в сумі 1130,30 грн. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Фізична особа - підприємець ОСОБА_7 звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову Попаснянської міської ради Луганської області відмовити повністю.
14.01.2016 р. електронною поштою від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. без змін, а апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_7 - без задоволення.
15.01.2016 р. від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи листа Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 32/2/2-14444 від 16.12.2015 р.
Представник позивача у судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив. 14.01.2016 р. електронною поштою надіслав відзив, та 18.01.2016 р. через канцелярію суду надав оригінал відзиву на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. залишити без змін.
Представник відповідача (скаржника) у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги. Просив скасувати рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову Попаснянської міської ради Луганської області відмовити повністю.
Судовий процес в апеляційній інстанції фіксувався за допомогою технічних засобів фіксації в порядку, передбаченому ст.81-1 ГПК України.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього; апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, за договором оренди землі, зареєстрованому 28.09.2012 р. за № 442381014000953, позивач надав відповідачу в оренду земельну ділянку площею 0,1837 га, яка знаходиться у АДРЕСА_1 для обслуговування будівель та споруд, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки.
Відповідно до п.п. 3.1., 3.2. Договору орендна плата складає 15004,74 грн. на рік та вноситься орендарем рівними частинами щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За період липень 2014 р. - жовтень 2015 р. відповідач за орендну плату розрахувався не у повному обсязі, а саме: за липень 2014 р. - розрахувався не у повному обсязі, за період серпень 2014 р. - жовтень 2015 р. взагалі не розрахувався.
В результаті наведеного позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Рішенням господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. позовні вимоги (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) задоволено частково; стягнуто з відповідача заборгованість по орендній платі за землю в сумі 19998,26 грн., витрати на судовий збір в сумі 1130,30 грн. В решті позову відмовлено.
В матеріалах справи міститься відзив відповідача, в якому він посилався на те, що в силу приписів ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від орендної плати за землю за вказаний позивачем період, тому у задоволенні позовних вимог Попаснянської міської ради слід відмовити.
Місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні цей факт не прийняв до уваги, посилаючись на те, що на час розгляду справи дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» зупинено, тобто воно є таким, що не діє.
Судова колегія Донецького апеляційного господарського суду не погоджується з таким висновком місцевого господарського суду з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що періодом проведення антитерористичної операції визначено час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про введення в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що під час проведення антитерористичної операції суб?єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Таким чином, відповідач звільнений від плати за користування відповідною земельною ділянкою в силу закону, а саме ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яка є нормою прямої дії та не передбачає отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин.
Крім того, ФОП ОСОБА_7 звернулася до президента Торгово-промислової палати України з заявою вих. № 02 від 30.04.2015 р. про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), оскільки відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб. На зазначену заяву листом № 2203/05.0-5.4 від 05.06.2015 р. Торгово-промислова палата України повідомила ОСОБА_7 про відсутність підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), оскільки відповідно до ст.6 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» під час проведення антитерористичної операції суб?єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Зазначеною нормою видача сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин не передбачається.
Отже, сертифікат Торгово-промислової палати України засвідчує існування форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання певного зобов'язання, а в силу ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у позивача зобов'язання зі сплати за користування земельною ділянкою як таке відсутнє, підстави для видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин в даному випадку також відсутні.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який є спеціальним, дія якого поширюється лише на визначене коло суб?єктів, визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб?єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у 10-денний строк з дня опублікування вказаного Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. був затверджений перелік населених пунктів, до якого включено м.Попасна Луганської області, де проводив свою господарську діяльність відповідач.
05.11.2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнято нове розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 р. № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. у справі №826/18327/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс" до Кабінету Міністрів України було визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 р. "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. № 1053-р".
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. у зазначеній адміністративній справі залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України № К/800/19383/15 від 28.07.2015 р. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Тобто місцевий господарський суд вірно зазначив, що на час розгляду справи місцевим господарським судом дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р є зупиненою на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 р.
Проте судова колегія зауважує, що дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р є зупиненою на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 р. Разом з тим, воно є чинним, оскільки в установленому порядку не скасоване і не визнане незаконним (недійсним).
Статтею 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" встановлено, що районом проведення антитерористичної операції є визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» Антитерористичним центром при Службі Безпеки України видано наказ від 07.10.2014р. № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення", згідно з яким визначено районом проведення антитерористичної операції Донецьку та Луганську області з 07.04.2014 р.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_7, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим. Рішення щодо проведення антитерористичної операції приймається залежно від ступеня суспільної небезпеки терористичного акту керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України за письмовим дозволом Голови Служби безпеки України або керівником координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України за письмовим дозволом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим з Головою Служби безпеки України. Про рішення щодо проведення антитерористичної операції негайно інформується Президент України.
Згідно з ч. 7 ст. 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.
Таким чином проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014 р. визначено компетентним органом у сфері боротьби з тероризмом.
Крім того, проведення АТО на території м.Попасна є загальновідомим фактом, який на підставі ст. 35 ГПК не потребує доказування.
Приймаючи до уваги вищенаведене, судова колегія зазначає, що на момент розгляду справи місцевим господарським судом дію розпорядження було зупинено, проте перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не є скасованим або недійсним. Крім того, проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014 р. визначено компетентним органом у сфері боротьби з тероризмом.
Також в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_7 № 12 від 26.10.2015 р., надіслана до Управління служби Безпеки України у Луганській області, на яку остання листом № 63/28/Ф-172/51 від 11.11.2015 р. зазначила, що м.Попасна Луганської області знаходиться під контролем незаконних збройних формувань, а також вказав, що м.Попасна і по теперішній час знаходиться на лінії зіткнення та у зоні проведення бойових дій.
Таким чином, відповідач знаходиться на території проведення антитерористичної операції, тому звільнений від плати за користування відповідною земельною ділянкою в силу закону, а саме ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яка є нормою прямої дії.
Крім того, відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 р. № 141-VIII визначено організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі проведення АТО, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Згідно ч.1 ст. 1 зазначеного Закону для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим законом, у районі проведення АТО можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст. 2 указу Президента України № 123/2015 від 05.03.2015 р. у зв?язку з утворенням обласних, районних військово-цивільних адміністрацій, зазначених у статті 1 цього Указу: Новоайдарська, Попаснянська та Станично-Луганська районні державні адміністрації Луганської області набувають статусу відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області, а голови Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних державних адміністрацій Луганської області - статусу керівників відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області.
Вищенаведене також свідчить про проведення на території м.Попасна Луганської області антитерористичної операції.
Судова колегія зауважує, що на час розгляду справи в апеляційній інстанції відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015 р. м.Попасна, Луганської області також входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Скаржник долучив до матеріалів справи лист Антитерористичного центру при СБУ № 33/2/2-14444 від 16.12.2015 р., в якому Заступник начальна Штабу А.Кравченко повідомив, що на виконання рішення Ради національної безпеки оборони України, введеного в дію Указом Президента України від 14.04.2014 р. № 405, з 14.04.2014 р. суб?єктами боротьби з тероризмом вживаються активні заходи з проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» наказом АТЦ при СБУ від 07.10.2014р. № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», територія Луганської області (м.Попасна) з 07.04.2014 р. визначена районом проведення АТО, рішення про її припинення не прийнято. Відповідно до додатку розпорядження КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р м.Попасна, Луганської області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО.
Згідно з додатком № 2 розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р в редакції від 02.12.2015 р. № 1276-р м.Попасна Луганської області включено до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Приймаючи до уваги вищенаведене, судова колегія вважає, що місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог, висновок суду не ґрунтується на положеннях діючого законодавства, не відповідає обставинам справи, а відтак є підстави для скасування рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. у справі № 913/978/15у повному обсязі з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 м.Попасна, Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. - задовольнити.
Рішення господарського суду Луганської області від 25.11.2015 р. - скасувати.
У задоволенні позову Попаснянської міської ради м.Попасна, Луганської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 м.Попасна, Луганської області про стягнення 21560,00 грн. - відмовити.
Стягнути з Попаснянської міської ради (93301, Луганська область, м.Попасна, вул.Мічуріна, 1, ЄДРПОУ 26271498) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 (АДРЕСА_2, ІНН НОМЕР_1) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1339,80 грн.
Господарському суду Луганської області видати відповідний наказ.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя: Н.В. Будко
Судді: А.М.М?ясищев
Е.В.Сгара
Надруковано 5 прим.:
1.позивачу
1.відповідачу
1.ДАГС
1.ГСЛО
1.у справу