Постанова № 55057045, 14.01.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
14.01.2016
Номер справи
127/27410/15-а
Номер документу
55057045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/27410/15-а

Провадження № 2-а/127/24/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.01.2016 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Вохмінової О.С.

при секретарі Малику О.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобовязання провести перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій щодо неврахування при перерахунку йому пенсії як державному службовцю інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації заробітної плати тощо) включених до довідки № 201/13 від 26.10.2015 року; зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату йому раніше призначеної йому пенсії з 03.11.2012 року з врахуванням при обчисленні пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації заробітної плати тощо) зазначених у довідці № 201/13 від 26.10.2015 року, з розрахунку 90 відсотків від заробітку, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії, з врахуванням вимог ст.ст. 256, 257 ЦК України щодо строків позовної давності.

Мотивував тим, що з 06.04.2007 року він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці і отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». Оскільки даний закон, в редакції, що діяв станом на час призначення пенсії, передбачав перерахунок пенсії, 03.11.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з 90% від заробітку, з врахуванням довідки від 26.10.2015 року № 203/13 про складові заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації заробітної плати тощо, за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.05.2007 року по 30.04.2009 року, на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування із застосуванням відсотків від заробітної плати, які були враховані на момент призначення йому пенсії державного службовця.

Однак, листом від 17.11.2015 року №214/к-2 відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії, оскільки, на його думку, допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги та грошові винагороди не відносяться до інших надбавокі не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця всупереч вимогам ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу». Дану відмову позивач вважає протиправною, що спонукало його звернутись до суду за захистом свого права.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала, просила задоволити його у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, надала письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи. Пояснила, що відповідно до пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, до Закону України «Про державну службу». Крім того, матеріальна допомога, індексація, грошова винагорода та компенсація за невикористані відпустки, що зазначені у довідках про заробітну плату позивача, є одноразовими виплатами, тому не повинні враховуватись при призначенні пенсії.

Враховуючи пояснення осіб, що беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці з 06.04.2007 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Із довідки про складові заробітної плати від 26.10.2015 року №203/13, виданої Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) (зворот а.с. 12) вбачається, що з травня 2007 року по квітень 2009 року виплати, які отримував ОСОБА_3, становили: доплата за наукову ступінь 1994,32 грн.; премії 13717,00 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат 3665,00 грн., інші виплати 8639,40 грн. (індексація заробітної плати 8639,40 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань 7696,00 грн.) На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 28015,72 грн. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дати підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: на 01.05.2007 року посадовий оклад 1600,00 грн., ранг 100,00 грн., на 01.06.2007 року посадовий оклад 1712,00 грн., ранг 100,00 грн.; на 01.10.2007 року посадовий оклад 1712,00 грн., ранг 110,00 грн., на 01.02.2008 року посадовий оклад 2482,00 грн., ранг 110,00 грн. (а.с. 12).

Звернувшись до управління ПФУ в м. Вінниці 09.11.2015 року із заявою про перерахунок пенсії із включенням до розміру складової заробітної плати «інших виплат» відповідно до довідки від 26.10.2015 року, листом відповідача від 17.11.2015 року (а.с. 14-15) отримав відмову.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії 10.12.2006 р.) передбачено, зокрема, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», чинної на час призначення пенсії позивачеві 19.12.2006 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 р., 28.05.2013 р. та 04.03.2014 р. (справи № 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно).

Заперечуючи проти позову представник відповідача ОСОБА_2 вказала, що згідно п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України"Про державну службу","Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів","Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу","Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування","Про дипломатичну службу",ПодатковоготаМитногокодексів України,Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Однак, статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, застосуванню підлягають норми, що діяли на момент призначення пенсії позивачеві.

Враховуючи те, що до відповідача за перерахунком пенсії позивач звернувся 09.11.2015 року, його позов слід задоволити частково та визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачеві пенсії протиправними, зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з дня звернення щодо перерахунку пенсії з 09.11.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), включивши до заробітку для обчислення пенсії інші виплати (суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат) з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування на підставі довідки Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) № 201/13 від 26.10.2015 року.

Крім того, на користь позивача з відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 487,20 грн., що був сплачений при предявленні даного позову (а.с. 1).

Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення дляправильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 19.12.2007 рік, ст.ст. 7, 10, 11, 17, 18, 69, 71, 159, 160-163 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3 пенсії.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з дня звернення щодо перерахунку пенсії з 09.11.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), включивши до заробітку для обчислення пенсії інші виплати (суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат) з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування на підставі довідки Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) № 201/13 від 26.10.2015 року.

В решті позову відмовити.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 487,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів.

Суддя: