Постанова № 55052511, 12.01.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2016
Номер справи
680/1145/15-а
Номер документу
55052511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 680/1145/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Шуригіна О.В.

Суддя-доповідач: Курко О. П.

12 січня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Совгири Д. І. Білоуса О.В.

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

представника позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Новоушицького районного суду Хмельницької області від 20 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії .

Постановою Новоушицького районного суду Хмельницької області від 20 листопада 2015 року позов задоволено частково.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права а також на недотримання всебічного та об'єктивного розгляду справи, просила задовольнити позов в частині відмовлених вимог.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково із наступних підстав.

Як встановлено судом першої та підтверджено матеріалами справи позивач з 07.04.2010 року знаходиться на обліку в управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % відсотків суми її посадового окладу.

02 листопада 2015 року року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідок № 05-10/140, № 05-10-141 від 02.11.2015 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.

Однак, листом від 03.11.2015 року № 53/м-7 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу згідно поданої нею заяви на тій підставі, що такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація, не входять до складових заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які відповідно до Закону України "Про збір на обо'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески, є складовими заробітної плати та повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Колегія суддів погоджується за такими висновками суду першої інстанції, проте вважає, що постанову слід змінити, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року, яким внесено зміни до Закону "Про державну службу" зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року, внесено зміни до ст.37 Закону "Про державну службу" і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37 Закону "Про державну службу", зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01 жовтня 2011 року.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії державним слубовцям регулює ст. 37-1 Закону "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" або іншими законами не змінювались.

Згідно ст.37-1 Закону "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону "Про державну службу", з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до змісту вказаних норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Так відповідно до наданої ОСОБА_3 довідки (а. с. 18-23) вбачається, що на всі виплати включені в довідку тому числі: на матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14, на яку також посилається суд першої інстанції.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у відповідача обов'язку включити в перерерахунок пенсії позивача заробітню плату, з врахуванням всіх видів оплати праці які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо вимоги ОСОБА_3 здійснити перерахунок пенсії з 06 травня 2015 року, то судова колегія погоджується з позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 02.11.2015 року (а. с. 15). Відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а саме з 02.11.2015 року.

На підставі вищезазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що вимога позивача провести їй перерахунок пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області з 06 травня 2015 року не підлягає задоволенню.

Колегія суду апеляційної інстанції звертає увагу на те, що при винесенні оскаржуваної постанови, суд першої інстанції залишив поза увагою позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу із розміру, в якому їй була призначена пенсія, а саме 90 % від суми її заробітної плати.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що вказана вимога ОСОБА_3 підлягає задоволенню, оскільки саме в розмірі 90 % їй призначена пенсія як державному службовцю.

У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає за необхідне змінити постанову суду першої інстанції, а саме доповнити третій абзац резолютивної частини постанови суду.

Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема змінити постанову суду.

Згідно приписів ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Новоушицького районного суду Хмельницької області від 20 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії змінити. .

Абзац третій постанови викласти наступним чином.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії державного службовця з розміру 90% від сум заробітної плати, встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за №№ 05-10/140,05-10/141 від 02.11.2015 року, виданих управлінням фінансів Новоушицької РДА Хмельницької області, починаючи з 02.11.2015 року, з урахуванням виплачених сум.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 14.01.16.

Головуючий Курко О. П. Судді Совгира Д. І. Білоус О.В.