ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.01.16р. Справа № 904/9751/15
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Криворізької міської рада Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Кеся Н.Б.
Представники:
Від Позивача: представник не з'явився
Від Відповідача: представник Іванова Н.А., довіреність № 5/26-1002 від 04.12.2015 р.
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-Позивач) звернуся з позовом до Криворізької міської рада Дніпропетровської області (далі-Відповідач), в якому просить господарський суд:
- визнати зміненим договір оренди земельної ділянки від 12.09.2012 року (державна реєстрація від 07.11.2013р., укладеного між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та Криворізькою міською радою, в частині його пунктів 7,12,36 в редакції додаткової угоди №1 від 08.05.2015 року, підписаної з одного боку фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та не підписану з іншого боку Криворізькою міською радою;
- стягнути з Відповідача на свою користь суму судового збору.
В підтвердження обґрунтованості позовних вимог Позивач надав до позову:
- копію договору від 12.09.2012 року оренди земельної ділянки;
- копію додаткової угоди № 3.2013103 від 22.11.2013 р.;
- копію листа від 08.05.2015 року;
- копію додаткової угоди № 1 від 08.05.2015 р.;
- копію фіскального чеку 5002903261707;
- копію опису до цінного листа;
- копію довіреності.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що з 01.04.2014 року пункт 7 Договору оренди земельної ділянки від 12.09.2012р. не відповідає нормі зміненого пп.288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, а з 01.01.2015 року у місті Кривому Розі не обов'язкове до виконання рішення міської ради від 26.06.2013 року №2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території міста Кривого Рогу", оскільки стаття 275 ПК України, на підставі якої винесено вказане рішення, виключена.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов вказує про те, що внесення змін до договору оренди земельних ділянок стосовно встановленого розміру орендної плати у відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки є передчасним, оскільки з 01.01.2016 року у місті Кривому Розі діятиме нормативна грошова оцінка земель міста (затверджена рішенням міської ради від 24.06.2015р. №3728) і саме починаючи з 01.01.2016 нарахування орендної плати за землю буде здійснюватись у відповідності до даної нормативної грошової оцінки. Відповідно до ст. 288.1 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Статтею 288.4 ПК України зазначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Таким чином, запропоновані Позивачем умови не можуть бути прийняті Криворізькою міською радою, оскільки вони суперечать умовам законодавства та інтересам територіальної громади.
10.12.2015р. представник Відповідача надав клопотання про залучення до справи в якості 3 особи без самостійних вимог на боці Відповідача управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради та нанав до клопотання (а.с. 32-34) викопіювання з Положення про управління земельних ресурсів виконкому міської ради та заперечення щодо заявленого позову.
Суд відмовляє в задоволенні цього клопотання, оскільки не вбачає у справі наявність обставин, передбачених ст.27 ГПК України як підстави для залучення третьої особи до участі в справі
24.12.2015р. представник Позивача надав письмові пояснення на заперечення щодо заявленого позову.
Представник Відповідача 24.12.2015р. надав до справи (43-56):
- рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004 № 2494 "Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста Кривого Рогу";
- копію рішення Криворізької міської ради № 2088 від 26.06.2013 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу".
05.01.2016 р. представник Позивача подав письмові пояснення (а.с. 61), в яких вказує про те, що згідно з діючим договором оренди та п.1 додаткової угоди від 22.11.2013 року редакція п. 7 викладено наступним чином: "Річна орендна плата починаючи з 01.01.2014 року вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення Криворізької міської ради від 26.06.2013 року № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території міста Кривого Рогу". Відповідно до розрахунку доданого до додаткової угоди від 22.11.2013 року, річний розмір орендної плати встановлено у сумі 303988,95 грн., який складається з трьох річних розмірів земельного податку, визначеного орендарю відповідно до рішення міської ради від 26.06.2013 року №2088 шляхом множення бази оподаткування на ставку податку - 2,82 грн. за 1 кв.м. із застосуванням коефіцієнтів у розмірі 2,5, що застосовуються у містах обласного значення та у розмірі 1,5, як диференціація, що затверджена міською радою. Вказаний вище річний розмір орендної плати встановлений сторонами договору є порушенням:
- норми пп. 14.1.72 п. 14.1. ст.14 ПК України, оскільки орендар не є власником земельної ділянки або земельного паю, а також не є постійним землекористувачем;
- норми п. 275.3 ст. 275 ПК України, оскільки в даному випадку застосовано ставку податку, що перевищує розмір, зазначений у цій нормі;
- норми пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, оскільки за цією нормою не може бути визначено розмір орендної плати з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року №2088. Вказаними діями сторони Договору не дотримали загальних вимог до змісту правочину, що відповідно до норм ч. 1 ст. 203 та ч. 1. ст. 215 ЦК України є підставою його недійсності.
Ухвалами від 24.12.15р. та від 05.01.15р. господарський суд витребував від Позивача обґрунтування розміру орендної плати та копію документу про визначення розміру нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки, проведеної при укладенні договору оренди землі.
Під час розгляду справи Позивач витребувані ухвалами суду документи не надав.
Позивач в судове засідання не з'явився. Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутністю, оскільки останній був належним чином повідомлений про слухання справи в попередньому судовому засіданні - 05.01.16р.
Строк вирішення спору був продовжений судом за клопотанням Позивача - до 26.01.16р. в порядку ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні 12.01.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Між Криворізькою міською радою (далі - Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі - Орендар) укладено Договір від 12.09.2012 року оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 07.11.2012 року № 121100004001836), відповідно до умов якої Орендодавець на підставі рішень міської ради від 26.01.2011 №186 та від 25.05.2012 №1155 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розміщення складу напоїв, яка знаходиться на АДРЕСА_1 (ч. 1 Договору).
В оренду передається земельна ділянка площею 0,9582 га. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля згідно із витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП ДОР КБТІ від 13.11.2010 №27990390, а також інші об'єкти інфраструктури - дорога (ч.ч. 2, 3 Договору).
Кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:06:174:0014 (ч. 4 Договору).
Договір укладено на 5 років (ч. 6 Договору).
Також між сторонами 22.11.2013 року було укладено Додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 07.11.2012 року № 121100004001836), відповідно до умов якої сторони виклали п.7 Договору в наступній редакції:
"Річна орендна плата починаючи з 01.01.2014 року вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності "Орендаря" у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу".
Плата вноситься "Орендарем" на рахунок № 332148 157 00024 управління Державної казначейської служби України в Саксаганському районі м, Кривого Рогу Дніпропетровської області у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510".
13.05.2015р. Позивач листом від 08.05.15р. (а.с. 15) направив на адресу Криворізької міської ради Додаткову угоду №1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 12.09.2012 року (державна реєстрація від 07.11.2012 року № 121100004001836) про внесення змін до пункту 7 Договору (а.с. 16), зокрема:
з 01.04.2014 року за користування земельною ділянкою комунальної власності міста Орендар та Орендодавець встановлюють обов'язковий платіж у формі річної орендної плати, що визначається відповідно до вимог Податкового кодексу України (із змінами, внесеними згідно із Законами №1166-VII від 27.03.2014, №71-VIII від 28.12.2014) як 3% від її нормативної грошової оцінки, у розмірі 81072,00 грн. нарік.
Щомісячний платіж у розмірі 6756,00 грн. здійснюється шляхом внесення орендної плати за землю на рахунок №33214815700024 управління Державної казначейської служби України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №33212815700026 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
Внести зміни до пункту 12 договору та викласти його у наступній редакції:
Розмір податку - плати за землю переглядається у разі:
- затвердження базової вартості 1 кв. м. земель міста та зміни даної базової вартості;
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів орендної плати;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.
Внести зміни до пункту 36 договору та викласти його у наступній редакції:
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладання додаткової угоди. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
На момент вирішення спору Позивач не отримав підписаний з боку відповідача проект Додаткової угоди №1 від 08.05.2015 року.
При вирішення спору суд керується наступними нормами права.
Частинами 1-4 ст.188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Оскільки Позивач не отримав відповіді від Відповідача на проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, це стало приводом його звернення до суду.
В силу ч.ч.1, 2 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 12 укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки від 12.09.2012року сторонами передбачено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м. земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.
За приписами ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Положеннями статті 21 Закону України „Про оренду землі" встановлено, що орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди. Строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються Податковим кодексом України. За змістом пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу орендна плата встановлюється в договорі оренди з урахуванням мінімальних та граничних обмежень її розміру, наведених у зазначеному пункті.
Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (частина 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України), а центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки, на який індексується нормативна грошова оцінка за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України). Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. За приписами статті 5 цього ж Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про оцінку земель" проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обов'язковим при визначенні розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Верховний Суд України у своїй постанові від 08.04.2015 року зазначив, що Вищий господарський суд України дійшов передчасного висновку, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель не є обов'язковою, застосувавши до спірних правовідносин норми Податкового кодексу України, які регламентують встановлення земельного податку, до розрахунку орендної плати за землі державної та комунальної власності.
Враховуючи викладене, суд погоджується із Позивачем і вважає, що існуючий між сторонами порядок формування розміру орендної плати, беручи за основу земельний податок, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу", не відповідає чинному законодавству.
Водночас, при розгляді запропонованих Позивачем змін до договору оренди земельної ділянки у вигляді визначення конкретної суми орендної плати, суд має перевірити, чи відповідає запропонована сума орендної плати вимогам чинного законодавства, а саме, чи дотримано Позивачем мінімальних та граничных обмежень її розміру, встановлених Податковим кодексом України, який визначається на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалами від 24.12.15р. та від 05.01.15р. господарський суд витребував від Позивача обґрунтування розміру орендної плати та копію документу про визначення розміру нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки, проведеної при укладенні договору оренди землі.
Під час розгляду справи Позивач витребувані ухвалами суду документи не надав.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Отже, Позивач, посилаючись на невідповідність вимогам чинного законодавства чинних умов договору оренди земельної ділянки (з урахуванням додаткової угоди до неї), не довів, що запропоновані ним зміни до договору є такими, що відповідають цим вимогам.
Аргументи Позивача про те, що суд має можливість за власною ініціативою визнати незаконні умови договору недійсними, суд відхилює з огляду на те, що, на думку суду, це призведе до відсутності в договорі істотної умови - суми орендної плати. Самостійне визначення умов договору не входить до повноважень та функцій суду при вирішенні договірного спору.
У зв'язку з викладеним позов не підлягає задоволенню через недоведеність відповідності проекту Позивача додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки вимогам чинного законодавства.
Судові витрати у справі покладаються на Позивача в порядку ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 4, 32-33, 36, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Повернути Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) надмірно сплачений судовий збір у розмірі 160,00 грн. за відповідним зверненням.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржено протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя Н.Б. Кеся
Повне рішення складено-16.01.16р.