Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2016 р. Справа №805/4971/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.
представників позивача: Сороки І.В., Шепілової Ю.П.,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Артемсіль» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47, -
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство «Артемсіль» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС (надалі відповідач, Спеціалізована ДПІ), про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.
Податковим органом була проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість позивача за січень 2015 року та 12.03.2015 року посадовими особами контролюючого органу було складено акт перевірки №59/28-03-47 відповідно до якого виявлено порушення позивачем вимог п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за січень 2015 року на суму 30282 грн. та завищення бюджетного відшкодування за січень 2015 року на суму ПДВ в розмірі 64118 грн.
Надалі, 30.04.2015 року відповідачем на підставі вищевказаного акту було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000094700/2378/10/28-03-47 про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 64118 грн. та сплати фінансових санкцій в сумі 32059 грн.
Позивач не погодився з цими вимогами та оскаржив вищевказане податкове повідомлення - рішення до Міжрегіонального головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників.
Рішенням вищезазначеного органу від 27.07.2015 року № 18597/10/28-10-10-4-33 скаргу було частково задоволено та 18.08.2015 року було прийнято інше податкове повідомлення - рішення № 0000344700/2002/10/28-03-47 про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 54057,19 грн. та сплати фінансових санкцій в сумі 27028,59 грн.
З вимогами податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47 позивач не згоден, оскільки податкова звітність у січні 2015 року була ним сформована на підставі оформлених, відповідно до норм ст..201 ПК України та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 10 від 14.01.2014 року та які були зареєстровані платниками в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також факт отримання позивачем товарів та послуг від постачальників під суми ПДВ у складі податкового кредиту у січні 2015 року підтверджується первинними документами.
Просив суд скасувати вищевказане податкове повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві та просили суд задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Проти позову заперечував та надав до суду письмові заперечення в яких вказав, що Податковим кодексом України встановлено прямий зв'язок між податковим кредитом з ПДВ платника податку та податковими зобов'язанням його контрагента та, на його думку, у разі недекларування податкових зобов'язань контрагентом, у платника відсутнє право на податковий кредит.
Відповідно до норм ПК України суми податку сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг) не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст..201 ПК) не відносяться до податкового кредиту. Тому, на його думку, ним правомірно встановлено порушення вимог п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме прийняття податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47 відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування за січень 2015 року на суму ПДВ в розмірі 54057,19 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 27028,59 грн.
На підставі цього, просив у позові відмовити.
Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини,що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовою нормою, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач у справі Державне підприємство «Артемсіль» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом ЄДРПОУ 00379790, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.196-197).
Позивач діє на підставі статуту (а.с.182-195).
Відповідач у справі Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби є юридичною особою, код ЄДРПОУ 39789047 та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю,повнотою нарахування і сплати податків та зборів,установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Отже, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, чиї дії та рішення підлягають оцінці та перевірці у відповідності до положень ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач обліковується у спеціалізованій Державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку з 05.08.1994 року відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.196-197).
Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Згідно з п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п.46.1 ст. 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках,визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом,на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу,нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Згідно з п. п. 14.1.181.п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового Кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 Податкового Кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
За результатами камеральної перевірки даних задекларованих ДП «Артемсіль» правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2015 року, посадовими особами Спеціалізованої Державної податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів був складений акт від 12.03.2015 року № 59/28-03-47 відповідно до якого виявлено порушення позивачем вимог п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за січень 2015 року на суму 30282 грн. та завищення бюджетного відшкодування за січень 2015 року на суму ПДВ в розмірі 64118 грн. (а.с.82-91).
Підставою для цього висновку була та обставина що КП «Компанія «Вода Донбасу» та ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ в порушення вимог ПК України не задекларували об'єкт оподаткування та податкові зобов'язання з ПДВ (а.с.82-91).
31.03.2015 року позивачем були подані до відповідача заперечення №229 щодо вищевказаного акту перевірки (а.с.92-115).
Рішенням про результати розгляду скарги № 2262/10/28-03-47 від 27.04.2015 року позивачу було повідомлено, що відповідачем не було встановлено висновки стосовно порушень викладених в акті такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства (а.с.76-81).
30.04.2015 року контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000094700/2378/10/28-03-47 про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 64118 грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 32059 грн. (а.с.164-165).
21.05.2015 року позивачем була подана до відповідача скарга № 27/11-01-36 щодо вищевказаного податкового повідомлення - рішення (а.с.55-75).
Рішенням про результати розгляду скарги № 18597/10/28-10-10-4-33 від 27.07.2015 року позивачу було повідомлено, що контролюючий орган, який розглядає скаргу, задовольняє її частково та скасовує в частині 10060,81 грн. та штрафну (фінансову) санкцію на 5030,41 грн. (а.с.48-53).
18.08.2015 року контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000344700/2002/10/28-03-47 відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування за січень 2015 року на суму ПДВ в розмірі 54057,19 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 27028,59 грн.(а.с.25).
04.09.2015 року позивачем була подана до відповідача скарга № 27/11-01-66 щодо вищевказаного податкового повідомлення - рішення (а.с.27-47).
Рішенням про результати розгляду скарги № 22928/6/99-99-10-01-04-25 від 29.10.2015 року скаргу була залишена без розгляду (а.с.26).
Судом, в ході судового розгляду справи, були досліджені наступні письмові докази.
У податковій декларації позивача з податку на додану вартість за грудень 2014 року сформованою 20.01.2015 року вказано суму податкового кредиту 5927125 грн., суму податкового зобов'язання 5927214 грн. та відповідно сума позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту 89 грн. ( а.с.216-217).
Згідно з Додатком № 1,№2, №3, № 4, № 5, № 6 та № 7 до цієї декларації позивачем було проведений розрахунок коригування сум податку на додану вартість та зроблена розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с.216-229).
Також в розрізі цієї декларації судом був досліджений додаток № 8 до декларації позивача з податку на додану вартість за грудень 2014 року в якому вказані отримані податкові накладні від контрагентів ( а.с.215).
Відповідно до квитанції № 2 від 20.01.2015 року податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року прийнято контролюючим органом (а.с.230).
У податковій декларації позивача з податку на додану вартість за січень 2015 року сформованою 19.02.2015 року вказано суму податкового кредиту 4162456 грн., суму податкового зобов'язання 4091728 грн. та відповідно сума від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту 70728 грн. ( а.с.198-201).
Згідно з Додатком № 1,№2, №3, № 4, № 5 та № 6 до цієї декларації позивачем було проведений розрахунок коригування сум податку на додану вартість та зроблена розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с.203-214).
Відповідно до квитанції № 2 від 19.02.2015 року податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року прийнято контролюючим органом (а.с.202).
Згідно з сертифікатом № 2059/05-4 від 30.07.2014 року ТПП України засвідчує настання обставин непереборної сили з 01.07.2014 року ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ (а.с.138-139,156-157)
Відповідно до пунктів 200.1-200.4 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пункту 200.6 статті 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
У відповідності із п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредитку виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну території України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 Податкового Кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з абз.2 п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Відповідно до п. 201.10 ст. 210 Податкового Кодексу України у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Також, судом були досліджені первинні документи, які позивач надав суду як доказ здійснення господарських операцій з контрагентами.
Договір з послуг на постачання зрідженого газу № 12/01-07-8 від 29.01.2014 року укладений між Державним підприємством «Артемсіль» та ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» в особі АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ з Додатковими угодами (а .с.119-122).
Податкова накладна № 24/01 від 04.12.2014 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 2018,28 грн. в тому числі ПДВ на суму 1681,90 грн. (а.с.127).
Платіжне доручення № 3463 від 16.12.2014 року згідно з яким Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 2018,28 в тому числі ПДВ на суму 1681,90 грн. (а.с.128).
Рахунок - фактура № 112 від 03.12.2014 року відповідно до якого ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ постачає ДП «Артемсіль» газ зріджений в кількості 0.126 т на суму 1681,90 грн. (а.с.125).
Накладна № 1590 від 04.12.2014 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» отримано газ зріджений в кількості 126,0 кг на суму 1681,90 грн. (а.с.124).
Прибутковий ордер № 88 від 04.12.2014 року відповідно до якого Державним підприємством «Артемсіль» отримано газ зріджений в кількості 126,0 кг на суму 1682,10 грн. (а.с.123).
Товаро - транспортна накладна № 180 від 04.12.2014 року на доставку зрідженого газу відповідно до накладної № 1590 від 04.12.2014 року (а.с.126).
Договір на розподіл природного газу № 08-004/2012-2013/175-19 від 01.12.2012 року укладений між Державним підприємством «Артемсіль» та ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» в особі АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ з Додатковими угодами (а .с.129-135).
Рахунок № 2404 від 31.12.2014 року відповідно до якого ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ здійснює транспортування природного газу ДП «Артемсіль» газ зріджений в кількості 486,192 тис.куб.м на суму 123833,10 грн. (а.с.136).
Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2014 року відповідно до якого Державним підприємством «Артемсіль» прийнято від ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ за грудень 2014 року 421192 куб.м природного газу (а.с.137).
Податкова накладна № 51/01 від 09.12.2014 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 122256,00 грн. в тому числі ПДВ на суму 20376,00 грн. (а.с.141).
Платіжне доручення № 3390 від 09.12.2014 року згідно з яким Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 122256,00 грн. в тому числі ПДВ на суму 20376,00 грн. (а.с.143).
Податкова накладна № 163/01 від 29.12.2014 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 26343,72 грн. в тому числі ПДВ на суму 4390,62 грн. (а.с.142).
Платіжне доручення № 3613 від 29.12.2014 року згідно з яким Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 26343,72 грн. в тому числі ПДВ на суму 4390,62 грн. (а.с.144).
Рахунок № 126 від 31.01.2015 року відповідно до якого ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ здійснює транспортування природного газу ДП «Артемсіль» газ зріджений в кількості 633,417 тис.куб.м на суму 193597,57 грн. (а.с.151).
Акт приймання - передачі природного газу від 31.01.2015 року відповідно до якого Державним підприємством «Артемсіль» прийнято від ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ за січень 2015 року 633417 куб.м природного газу (а.с.152).
Податкова накладна № 19/01 від 14.01.2015 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 122256,00 грн. в тому числі ПДВ на суму 20376,00 грн. (а.с.154).
Платіжне доручення № 52 від 14.01.2015 року згідно з яким Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 122256,00 грн. (а.с.158).
Податкова накладна № 119 від 31.01.2015 року відповідно до якої Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 51474,97 грн. в тому числі ПДВ на суму 8579,16 грн. (а.с.155).
Платіжне доручення № 255 від 03.02.2015 року згідно з яким Державним підприємством «Артемсіль» перераховане ПАТ «ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» АРТЕМІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗІФІКАЦІЇ 51474,97 грн. (а.с.159).
Вказані податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.231-237).
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового Кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями,іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з абз.2 п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Згідно з п. 202.1.ст. 202 Податкового Кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Відповідно до пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (пункт 200.4 статті 200 Кодексу).
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно із п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПК України) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 ПК України.
У відповідності до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.8 ст. 201 ПК України передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу. Разом з тим, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Відповідно до п. 2, 5, 16 Наказу Державної податкової адміністрації України від 21.12.2010 року № 969 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення» податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (п.2 Порядку заповнення податкової накладної), податкова вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж зазначена у п. 2 цього Порядку (п. 5 Порядку заповнення податкової накладної), всі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку-продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів/послуг і не скріплюється його печаткою (п. 16 Порядку заповнення податкової накладної).
Отже, підставою для формування податкового кредиту є належним чином оформлена податкова накладна, зокрема, наведені в ній відомості повинні відповідати дійсності.
Надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки і збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів.
Наявність належним чином оформлених податкових накладних є підставою для включення до податкового кредиту платника сум ПДВ за такими накладними за умови реального вчинення дій по виконанню господарської операції.
Проаналізувавши ці правові норми, суд приходить до висновку про те, що платник податку не може бути позбавлений права на відшкодування ПДВ у разі коли його контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку.
Такої позиції дотримується і Верховний суд України, який в своєї постанові від 31.01.2011 року по справі № 21-47а10 вказав, що якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначені обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого відшкодування та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
З цих підстав, суд не погоджується з висновками акту № 59/28-03-47 від 12.03.2015 року про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо порушення позивачем вимог п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за січень 2015 року на суму 30282 грн. та завищення бюджетного відшкодування за січень 2015 року на суму ПДВ в розмірі 64118 грн.
. Таким чином, при розгляді справи не встановлено порушення з боку позивача норм п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, а податковий кредит та від'ємне значення з ПДВ за січень 2015 року сформовано правомірно, через що заявлені позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47, підлягають задоволенню.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст..94 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС судовий збір в розмірі 1218,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Артемсіль» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47, задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 18.08.2015 року № 0000344700/2002/10/28-03-47.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС на користь Державного підприємства «Артемсіль» суму судового збору у розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.
Постанова прийнята в нарадчй кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні в присутності представників позивача 13 січня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 15 січня 2016 року.
Суддя Хохленков О.В.