Постанова № 55006129, 11.01.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
805/5182/15-а
Номер документу
55006129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2016 р. Справа № 805/5182/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транзит" до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області №0013261700 від 29.07.2015 року про застосування штрафу у розмірі 2925,32 грн (10 % до 01.01.2015 р.) та 1071,74 грн (20% з 01.01.2015 р.) та нараховання пені в розмірі 10423,59 грн, за період з 23.04.2014 року по 13.07.2015 року за несвоєчасну сплату(несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мотивуючи вимоги тим, що товариство знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669- VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від виконання обов'язків платників єдиного внеску у період проведення АТО, вважає зазначене рішення необґрунтованим,бузпідставним та прийнятим всупереч діючому законоавсту України, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Позивач також просить поновити строк звернення до суду, однак суд вважає, що позивачем було подано позовну заяви у строк визначений ч.4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивачем було використано право на досудовий порядок вирішення спору та позивач скористався цим порядком, у зв'язку з чим для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Оскільки позивач звернувся до суду з позовною заявою 14.12.2015 року, остаточне рішення Державної фіскальної служби України про залищенн скарги без розгляду було сформовано 30.11.2015 року та після чого направлено позивачу, у відповідності до чого, суд вважає, що позивачем було дотримано строк звернення до адміністративного суду.

Відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на адміністративний позов. За змістом наданих заперечень, в обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що ТОВ "Транзит" здійснює господарську діяльність, є платником єдиного внеску та зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Внесення змін Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільняє позивача від обов'язку своєчасного справляння податку з єдиного внеску. Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р зупинений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р, рішення про застосування штрафних сакцій було сформовано 29.07.2015 року у період коли перелік територій на яких здійснювалася антитерористична операція не діяв та був зупинений відповідним розпорядженням, у відповідності до чого позивач зобв'язаний був своєчасно сплачувати єдиний внесок. Отже, вважають, що рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області №0013261700 від 29.07.2015 року про застосування штрафу у розмірі 2925,32 грн (10 % до 01.01.2015 р.) та 1071,74 грн (20% з 01.01.2015 р.) та нараховання пені в розмірі 10423,59 грн, за період з 23.04.2014 року по 13.07.2015 року за несвоєчасну сплату(несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є правомірним та законним, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Сторони про час, дату та місце розгляду справи були повідомлени належним чином.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, просять відмовити у задоволені позовних вимог з підстав викладених у заперечені проти позову.

На підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Транзит" (код ЄДРПОУ 20362641, проспект Нахімова, буд. 158, м. Маріуполь,Донецька область, 87525), пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації з 12.01.1994 року № 1 274 120 0000 001771, є юридичною особою, зазначене вбачається з Виписки з Єдиного державну реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

На обліку як платник податків/зборів відповідач перебуває у Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області.

Відповідач, Жовтнева об'єднана державна податкова інспекція м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.

29.07.2015 року Жовтнева ОДПІ м. Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області винесла рішення № 0013261700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.04.2014 року по 13.07.2015, відповідно до якого до підприємства застосовано штраф у розмірі 2925,32 грн (10 % до 01.01.2015 р.) та 1071,74 грн (20% з 01.01.2015 р.), також нарахованно пеню в розмірі 10423,59 грн, загальна сума становить 14420,65 грн.

Судом встановлено, що 11.09.2015 року позивачем до Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя було подано скаргу на рішення № 0013261700.

24.09.2015 року Жовтневою ОДПІ м. Маріуполя було надано відповідь, відповідно до якої зазначає, що у зв'язку з пропуском строку оскарження рішення та неналежним оформленням скаргу товариства не розглянуто.

Також, 05.10.2015 року позивачем до ГУ ДФС в Донецькій області було подано скаргу на рішення № 0013261700.

Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 23.10.2015 року скаргу позивача залишено без розгляду.

Крім того, 02.11.2015 року позивач звернувся до ДФС України зі скаргою на рішення № 0013261700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску від 29.07.2015 року.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 30.11.2015 року №25462/6/99-99-10-01-07-25 скаргу залишено без розгляду.

Спірним питанням у справі, є правомірність винесення податковим органом рішення про нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі -Закон №2464).

Пунктом 1 та пунктом 12 ч.2 ст.6 Закону №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року були внесеня зміни до Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону№ 1669 виключено.

У зв'язку з тим що в період виникнення спірних правовідносин діяв Закон України № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" в редакції до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року, у зв'язку з чим до спірних правовідносин застосовується Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі - Закон № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 такого змісту: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Тобто, для застосування положень Законів № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) та № 2464 необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Щодо періоду, то Закон №1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) продовжує свою дію в часі, оскільки Указ Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/201 виданий 14 квітня 2014 року, а Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України не видавався.

Щодо території, то пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

На виконання п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015 року затверджено діючий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік №1275-р), і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 05.11.2014 року № 1079-р.

Місцезнаходження товариства - м. Маріуполь, відноситься до населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, як відповідно до нового Переліку № 1275-р, так і відповідно до скасованого Переліку №1053-р.

На думку суду безумовне звільнення позивача, від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, а саме нарахування штрафних санкцій та пені, ставить це звільнення в залежність від місцезнаходження платника податку, а саме знаходження такого платника податків на територии де здійснювалася антитерористична операція у період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції. Зазначене звільнення не залежить від обставин непереборної сили з наданням сертифікату Торгово-промислової палати та подання заяви платника єдиного внеску про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2ст.6 Закону № 2464.

Таким чином суд вважає, що положення Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) є нормами прямої дії, визначають коло суб'єктів і особливості застосування закону та передбачають для платників єдиного внеску окрім звільнення від виконання своїх обов'язків, заборону застосування відповідальності на час звільнення від виконання своїх обов'язків на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача зазначені у заперечені проти позову оскільки вони не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області №0013261700 від 29.07.2015 року про застосування штрафу у розмірі 2925,32 грн (10 % до 01.01.2015 р.) та 1071,74 грн (20% з 01.01.2015 р.) та нараховання пені в розмірі 10423,59 грн, за період з 23.04.2014 року по 13.07.2015 року за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є незаконним, необґрунтованим та такими, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

Судові витрати розподілити згідно приписів ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Транзит" до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення - задовольнити повністю.

Скасувати рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області №0013261700 від 29.07.2015 року про застосування штрафу у розмірі 2925,32 грн (10 % до 01.01.2015 р.) та 1071,74 грн (20% з 01.01.2015 р.) та нараховання пені в розмірі 10423,59 грн, за період з 23.04.2014 року по 13.07.2015 року за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транзит" витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 1218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Христофоров А.Б.