Справа № 760/21614/15-п
Провадження № 3-6760/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2015 року суддя Солом'янський районний суд м. Києва Демидовська А.І., при секретарі Шевченко О.С., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Лича С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1, закордонний паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1, виданий 05.02.2013 року,який мешкає за адресою АДРЕСА_1
за ст. 471 МК України, -
в с т а н о в и в:
09 грудня 2015 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, закордонний паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1, виданий 05.02.2013 року,який мешкає за адресою АДРЕСА_1 за порушення митних правил.
Відповідно до протоколу № 0795/10000/15 про порушення митних правил 15.10.2015 о 10 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), було зупинено громадянина Угорщини ОСОБА_1 , який слідував рейсом «Будапешт-Київ» W6 2473 літаком авіакомпанії «Wizz Air».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено.
В ході проведення митного контролю за допомогою рентген апарату митниці (Rapiscan) встановлено наявність у гр. ОСОБА_1 товару в обсязі, що потребує письмового декларування відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме мобільні телефони кількості 7 шт. Для проведення митного огляду багажу, пасажира було запрошено до службового приміщення.
Під час проведення огляду вмісту багажу гр.ОСОБА_1 було виявлено 6шт. (шість) нових мобільних телефонів марки Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором,USB кабелем,гарнітурою) та 1 мобільний телефон марки HTC one M8 з ознаками такого,що був у використанні. Зі слів гр.ОСОБА_1 вартість одного мобільного телефона марки Samsung S4 становить 300 євро.
Згідно статті 370 МК України визначено перелік товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян, а саме пунктом 1.11 - стільникові (мобільні) телефони у кількості не більше двох штук та статті 4 МК України пункту 36, особисті речі - товари, нові і такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення людських потреб фізичної особи, які відповідають меті перебування зазначеної особи в Україні або за кордоном, переміщуються через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному багажі, міжнародних поштових та експрес - відправленнях і не призначені для підприємницької діяльності, відчуження або передачі іншим особам.
Враховуючи вищевикладене, було пропущено через митний кордон України мобільний телефон марки HTC one M8 1шт. з ознаками такого,що був у використанні та мобільний телефон марки Samsung S4 1шт. (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором,USB кабелем,гарнітурою). По протоколу ПМП затримано мобільні телефони марки Samsung S4 у кількості 5шт.
Згідно статі 366 Митного кодексу України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. При цьому, обрання „зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Правилами застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби від 18.02.2006 № 137 визначено, що "зелений" коридор - зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень.
Частиною 1 статті 374 МК України встановлені обмеження щодо вартості переміщуваних громадянами товарів через митний кордон України, а саме товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі через 3пункти пропуску, відкриті для повітряного сполучення, підлягають письмовому декларуванню та є об'єктами оподаткування митними платежами. Відповідно до частини 4 цієї ж статті, при ввезенні громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення товарів (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро. Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро.
Згідно висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС № 142005901-1033 від 30.11.2015, загальна вартість наданих на дослідження мобільних телефонів марки Samsung S4 у кількості 5 шт. складає 24 483,00 грн.
Безпосередні предмети правопорушення, а саме: 1) мобільний телефон Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором, USB кабелем, гарнітурою та встроєною чіп-картою №30005D5) IMEI НОМЕР_2; 2) мобільний телефон Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм, акумулятором, USB кабелем, гарнітурою та встроєною чіп-картою №3000499) IMEI НОМЕР_3; 3) мобільний телефон Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором, USB кабелем, гарнітурою та встроєною чіп-картою №3000585) IMEI НОМЕР_4; 4) мобільний телефон Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором, USB кабелем, гарнітурою та встроєною чіп-картою № 300050B) IMEI НОМЕР_5; 5) мобільний телефон Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм, акумулятором, USB кабелем, гарнітурою та встроєною чіп-картою№30007CD) IMEI НОМЕР_6, вилучені та зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: Київ, б-р Івана Лепсе, 8а.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у судовому засіданні заперечувала щодо притягнення громадянина Угорщини ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України та зазначила, що вилучені у гр. ОСОБА_1 відповідно до Протоколу про порушення митних правил № 0795/10000/15 товари, а саме: зарядний пристрій, USB кабель, гарнітура, чіп карта «Secfone» не заборонено та не обмежено законодавством України, а їх вартість не перевищує встановлений Митним кодексом України ліміт у розмірі 1000 євро підлягають поверненню їх власнику, оскільки їх ввезення на митну територію України не заборонено та не обмежено законодавством України.
Представник Київської міжрегіональної митниці у судовому засіданні пояснив, що Сукі Пітер порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 0795/10000/15 за ст. 471 МК України. Зазначив, що Сукі Пітер обрав формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор» та перемістив товари, на які законодавством України встановлені обмеження.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
15.10.2015 о 10 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), було зупинено громадянина Угорщини ОСОБА_1 , який слідував рейсом «Будапешт-Київ» W6 2473 літаком авіакомпанії «Wizz Air».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено.
В ході проведення митного контролю за допомогою рентген апарату митниці (Rapiscan) встановлено наявність у гр. ОСОБА_1 товару в обсязі, що потребує письмового декларування відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме мобільні телефони кількості 7 шт. Для проведення митного огляду багажу, пасажира було запрошено до службового приміщення.
Під час проведення огляду вмісту багажу гр.ОСОБА_1 було виявлено 6шт. (шість) нових мобільних телефонів марки Samsung S4 (у комплекті с зарядним пристроєм,акумулятором,USB кабелем,гарнітурою) та 1 мобільний телефон марки HTC one M8 з ознаками такого,що був у використанні. Зі слів гр.ОСОБА_1 вартість одного мобільного телефона марки Samsung S4 становить 300 євро.
15 жовтня 2015 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0795/10000/15 за ст. 471 МК України за переміщення товарів, на які законодавством України встановлені обмеження.
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ч. 2 ст. 371 МК України товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.
Згідно наказу Міністерства фінансів України № 925 від 14.07.2008 року «Про затвердження Переліку товарів із зазначенням їх кодів згідно з УКТЗЕД, на які Міністерством фінансів України видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів» при експорті дорогоцінного каміння (бурштин), необхідно надати висновок за результатами експертизи й оцінки дорогоцінних каменів, дорогоцінних каменів органогенного утворення, напівдорогоцінних і декоративних каменів у сировині та виробах, колекцій мінералів, гірських порід, мінеральних речовин.
Згідно висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС № 142005901-1033 від 30.11.2015, загальна вартість наданих на дослідження мобільних телефонів марки Samsung S4 у кількості 5 шт. складає 24 483,00 грн.
Окрім того, вилучені у громадянина Угорщини ОСОБА_1 товари зарядні пристрої, USB кабелі, гарнітури, чіп карти «Secfone» слід повернути їх власнику, оскільки їх ввезення на митну територію України не заборонено та/або не обмежено законодавством. Вказане обґрунтовується наступним:
Відповідно до переданих Київською міською митницею ДФС матеріалів до суду, підставою для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 є порушення ним встановленого Митним кодексом України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме: переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України (ст. 471 Митного кодексу України)
Відповідно до п. 57 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Перелік товарів, переміщення яких обмежено через митний кордон України передбачено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» № 436 від 21 травня 2012 року.
У Додатку № 12 вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України міститься чіткий перелік товарів, які під час переміщення через митний кордон України підлягають оцінці відповідності згідно з вимогами технічних регламентів.
Вказаним Додатком № 12 визначено, що мобільні телефони класифікуються згідно УКТЗЕД за кодом 8517, а тому щодо них встановлені обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Вищезазначеною Постановою Кабінету Міністрів України не встановлено обмеження на ввезення на митну територію України таких товарів, як: зарядний пристрій, USB кабель, гарнітура, чіп карта «Secfone».
Такі товари, як: зарядний пристрій, USB кабель, гарнітура, чіп карта «Secfone» є самостійними об'єктами, кожен з яких перебуває у вільному цивільному обороті, а тому їх ввезення на митну територію України здійснюється як окремий товар, незалежний один від одного.
Таким чином, гр. Сукі Пітер мав право на ввезення зазначених вище товарів, оскільки вони є самостійними об'єктами цивільного обороту, їх переміщення через митний кордон України не заборонено та не обмежено законодавством України, їх вартість не перевищує законодавчо встановлений ліміт у розмірі 1000 євро.
Враховуючи вищевикладене, дії гр. ОСОБА_1 щодо ввезення вищезазначених товарів не підпадають під ознаки адміністративного правопорушення передбаченого
ст. 471 Митного кодексу України, а тому до нього не може застосовуватися відповідальність передбачена санкцією цієї статті.
Відповідно до ст. 471 Митного кодексу України у випадку вчинення правопорушення цією даною статтею передбачена наступна відповідальність: накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 461 Митного кодексу України конфіскація товарів, транспортних засобів комерційного призначення - безпосередніх предметів порушення митних правил, товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю (крім транспортних засобів комерційного призначення, які використовуються виключно для перевезення пасажирів і товарів через митний кордон України за визначеними маршрутами та рейсами, що здійснюються відповідно до розкладу руху на підставі міжнародних договорів, укладених відповідно до закону), а також транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза місцем розташування митного органу.
Згідно із ч. 2 ст. 465 Митного кодексу України конфіскація може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, що визначаються цим Кодексом та іншими законами України.
Оскільки ввезення на митну територію України таких товарів як зарядний пристрій, USB кабель, гарнітура, чіп карта «Secfone» не заборонено та не обмежено законодавством України, а їх вартість не перевищує встановлений Митним кодексом України ліміт у розмірі 1000 євро, то відповідальність у вигляді конфіскації вищезазначених товарів не може бути застосовано до ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 3 ст. 528 Митного кодексу України у разі якщо за результатами перевірки законності та обґрунтованості постанови суду у справі про порушення митних правил ця постанова буде скасована, а справа закрита, або адміністративне стягнення за порушення митних правил буде змінено, конфісковані товари, транспортні засоби, сума штрафу або її відповідна частина повертаються особі, яка притягалася до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, або її представникові. Якщо конфісковані товари, транспортні засоби неможливо повернути в натурі, повертається їхня вартість за вирахуванням сум належних митних платежів за ставками, що діяли на день конфіскації. Повернення грошових коштів, зазначених у цій частині, здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, з державного бюджету.
А отже, вилучені у гр. ОСОБА_1 відповідно до Протоколу про порушення митних правил № 0795/10000/15 вищевказані товари підлягають поверненню їх власнику, оскільки їх ввезення на митну територію України не заборонено та не обмежено законодавством України.
Враховуючи викладене вище, дослідивши матеріали справи, долучені до протоколу про порушення митних правил, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471МК України.
З огляду на викладене, враховуючи особу ОСОБА_1, суд вважає за необхідне піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 1700,00 гривень, з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: 1) мобільний телефон Samsung S4; 2) мобільний телефон Samsung S4; 3) мобільний телефон Samsung S4; 4) мобільний телефон Samsung S4; 5) мобільний телефон Samsung S4. Також суд вважає за потрібне зобов'язати Київську митницю Державної фіскальної служби повернути громадянину Угорщини Сукі Пітеру вилучені у нього відповідно до Протоколу
№ 0795/10000/15 від 15 жовтня 2015 року товари, а саме: зарядний пристрій у кількості 5 (п'ять) штук; USB кабель у кількості 5 (п'ять) штук; гарнітура у кількості 5 (п'ять) штук; чіп карта «Secfone» у кількості 5 (п'ять) штук: № 3000499, № 3000585, № 300050В, № 30007CD, № 30005D5.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 265, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина Угорщини ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 гривень, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 050.
Безпосередні предмети порушення митних правил - 1) мобільний телефон Samsung S4; 2) мобільний телефон Samsung S4; 3) мобільний телефон Samsung S4; 4) мобільний телефон Samsung S4; 5) мобільний телефон Samsung S4, які зберігаються на складі Київської міської митниці, за адресою: Київ, бул. Івана Лепсе, 8-А - конфіскувати.
Зобов'язати Київську митницю Державної фіскальної служби повернути громадянину Угорщини Сукі Пітеру вилучені у нього відповідно до Протоколу
№ 0795/10000/15 від 15 жовтня 2015 року товари, а саме: зарядний пристрій у кількості 5 (п'ять) штук; USB кабель у кількості 5 (п'ять) штук; гарнітура у кількості 5 (п'ять) штук; чіп карта «Secfone» у кількості 5 (п'ять) штук: № 3000499, № 3000585, № 300050В, № 30007CD, № 30005D5.
Стягнути з громадянина громадянина Угорщини ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 243 грн. 60 коп., що підлягає сплаті на р/р 312 122 067 000 10,одержувач УДК СУ Солом'янського району м. Києва, ЄДРПОУ 38050812, банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: А.І. Демидовська