КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа 826/16298/15
У Х В А Л А
12 січня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі судді Степанюка А.Г., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання незаконною бездіяльності та рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства юстиції України (далі - Відповідач, Мін'юст) про:
- визнання незаконною бездіяльності Мін'юсту щодо належного здійснення контролю за додержанням суб`єктом нормо творення - Новоайдарським районним управління юстиції законодавства про державну реєстрацію нормативно - правових актів;
- визнання незаконним рішення Відповідача щодо визнання наказу Новоайдарського районного управління юстиції №01-01-05/19 від 11.04.2007 року актом ненормативного характеру, який не підлягає державній реєстрації органами Міністерства юстиції України в Єдиному державному реєстрі нормативно - правових актів оскільки затверджений ним положення: не є актом, зведені норми права якого визначають організацію діяльності органу виконавчої влади і їх посадових осіб; не зачіпає прав громадян і інших осіб та не є обов`язковим для них до виконання оскільки не надають цьому органу право втручання у приватну власність, а саме доступу до майна, визначення сум грошових зобов`язань, застосування штрафних санкцій;
- визнання на підставі п.15 Положення про державну реєстрацію НПА наказу Новоайдарського районного управління юстиції №01-01-05/19 від 11.04.2007 року «Про затвердження Положення про відділ державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції» таким, що не набрав чинності і не тягне за собою правових наслідків;
- зобов`язання Міністерства юстиції України вжити заходів, передбачених п. п.10 ст.3 Положення про Міністерство юстиції України, щодо усунення порушень законодавства України, а саме на проведення державної реєстрації наказу Новоайдарського районного управління юстиції №01-01-05/19 від 11.04.2007 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2015 року позовну заяву залишено без розгляду.
Не погоджуючись із викладеним в ухвалі рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нову, якою направити справу для продовження розгляду по суті.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було залишено без руху у зв'язку з тим, що до апеляційної скарги не було додано документ про сплату судового збору.
На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху Позивач 16.12.2015 року направив на адресу суду заяву про відстрочення оплати судового збору у порядку ст. ст. 8, 55, 64, 130 КАС України. В обґрунтування необхідності відстрочення сплати судового збору Позивач зазначив, що положення Закону України «Про судовий збір» не відповідають Конституції України, де закріплено, що фінансування судів здійснюється виключно за рахунок Державного бюджету України, а право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади гарантується Основним Законом. Крім того, зазначив, що оскільки Закон України «Про судовий збір» не був підписаний уповноваженою особою - Президентом України та не був оприлюднений належним чином, він не є обов'язковим для виконання.
Надаючи оцінку такому твердженню Апелянта, суд вважає за необхідне зазначити, що Закон України «Про судовий збір» із подальшими змінами та доповненнями набрав чинності 01.11.2011 року та на даний час чинності не втратив, неконституційним у встановленому порядку не визнавався, а відтак є таким, що є обов'язковим для всіх суб'єктів правовідносин, який останній регулює.
Водночас, розглянувши заявлене клопотання, суд приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Приписами ч. 6 ст. 187 КАС України визначено, що до апеляційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
Як вже було зазначено судом в ухвалі від 24.11.2015 року про залишення апеляційної скарги без руху, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва складає 1 218,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведеного випливає, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.
Судом враховується, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» зазначив, що вимога сплати зборів судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Водночас, у цій же справі суд вказав, що зважаючи на визначне місце, яке займає право на суд у демократичному суспільстві, органи судової влади повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність задоволення заявленого клопотання та відстрочення Позивачу сплати судового збору до ухвалення судового рішення у даній справі судом апеляційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 88, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року - задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору на подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року у розмірі 1 218,00 грн. до ухвалення судом апеляційної інстанції рішення у даній справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до ст.ст. 211, 212 КАС України.
Суддя А.Г. Степанюк