Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/4235/14-а
Провадження № 2-а/553/136/2015
П О С Т А Н О В А
Іменем України
25.12.2015м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві в складі:
головуючого судді Кононенка С.Д.,
при секретарі Бобильовій А.П.,
за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії, в якому просить визнати протиправним та скасувати Рішення колегіального органу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві № 81 від 21.03.2014 року; зобовязати управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві зарахувати їй до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років відповідно до ч. 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» період перебування в частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.03.1990 року по 10.03.1993 року, тобто 03 роки 00 місяців 00 днів та призначити їй пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення з 17.03.2014 року.
У грудні 2015 року позивачка надала суду доповнення (уточнення) до позовної заяви щодо перерахунку державної служби, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, набуття нею стажу державного службовця на посаді секретаря-друкарки прокуратури Київського району м. Полтави та прокуратури м. Полтави з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р., який зараховується до спеціального стажу роботи і дає право на нарахування пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», а саме: 05 років 11 місяців 01 день.; зобовязати управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві зарахувати їй до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років відповідно до ч. 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» період державної служби на посаді секретаря-друкарки прокуратури Київського району м. Полтави та прокуратури м. Полтави з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р., який зараховується до спеціального стажу роботи і дає право на нарахування пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», а саме: 05 років 11 місяців 01 день.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про причину своєї неявки суду не повідомив, хоча завчасно та належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи.
Суд, вислухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, прийшов до висновку , що заявлені вимоги підлягають до задоволення за наступних підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини , на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачка, ОСОБА_1 з 11.09.1987 р., відповідно до наказу прокуратури Київського району м. Полтави № 10 від 11.09.1987 р., була прийнята на посаду секретаря-друкарки прокуратури Київського району м. Полтави.
Згідно наказу № 4 від 10.07.1992 р., у звязку з ліквідацією прокуратури Київського району м. Полтави, звільнена із займаної посади та переведена в прокуратуру м. Полтави.
Наказом № 2 прокурора м. Полтави від 10.07.1992 р. призначена на посаду друкарки 1 категорії прокуратури м. Полтави.
Наказом прокурора області № 161 від 12.08.1993 р. призначена на посаду стажиста прокуратури м. Полтави.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 р. «Про обчислення стажу державної служби», в редакції згідно з Постановою КМУ від 07.09.2011 р. № 9, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзвязку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається також робота на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 цього Порядку і додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців.
Згідно з пунктом 4 вищезазначеного Порядку, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Наказом Генерального прокурора України від 24.01.2005 р. № 33ш відповідно до постанови КМУ № 283 від 03.05.1994 р., з послідуючими змінами, з метою приведення посад службовців в органах прокуратури у відповідність до ст. ст. 9, 25 ЗУ «Про державну службу», в штатних розписах секретарів прокуратур обласного рівня посади інспекторів змінено на посади спеціалістів з віднесенням їх до відповідних посад державних службовців та присвоєнням відповідних рангів державних службовців і фондом заробітної плати. Посаду спеціаліста, яка в минулому називалася секретар-друкарка, а згодом інспектор, старший інспектор займають працівники з вищою освітою.
На даний час вказана посада спеціаліста віднесена до відповідних посад державного службовця з присвоєнням відповідного рангу державного службовця. Стаж роботи на посаді спеціаліста прокуратури зараховується до стажу роботи державного службовця для виплати надбавки за вислугу років.
На підставі цього, період роботи на посадах секретаря-друкарки з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р. мені був зарахований прокуратурою Полтавської області до стажу роботи, що дає право на отримання процентних надбавок за вислугу років в органах прокуратури.
Працюючи на зазначених посадах з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р. позивачка виконувала той же обсяг роботи і ті ж самі функції, що виконують на даний час спеціалісти прокуратури області, віднесені до відповідних посад державних службовців з присвоєнням відповідного рангу державного службовця, а відповідно її посадові обов'язки були такими ж, оскільки посади секретаря-друкарки в минулому ні за яким критерієм не відрізняються від посади спеціаліста прокуратури області у теперішній час.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.1994 року № 758, до стажу державної служби зараховуються всі періоди роботи на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 Порядку обчислення стажу державної служби та додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців.
Під терміном "просування по службі" треба розуміти безпосередній перехід з посади службовця на посаду державного службовця в період роботи в державних органах, які передбачені пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283 та додатку до нього.
Відповідно до Постанови КМУ від 21.01.1993 р. № 38 визначені посадові оклади службовців прокуратури (таблиця 5), посада друкарки віднесена до категорії службовців.
Спеціаліст - це особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних засобів і може надавати консультації з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок.
Відповідно до наказу Нацдержслужби України від 13.09.2011 р. № 11 «Про довідник типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців», Нацдержслужба України надає відповіді розяснення щодо зарахування періодів роботи до державної служби.
Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України «Про державну службу», Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283. В Порядку визначені посади і органи, періоди роботи в яких зараховуються до стажу державної служби, що дає право на виплату надбавки за вислугу років у розмірах, установлених частиною пятою статті 33 Закону України «Про державну службу».
Факт просування позивачки по службі підтверджено витягом з трудової книжки ОСОБА_1, яка з посади службовця перейшла на посаду державного службовця в період роботи в Прокуратурі Полтавської області.
Вимога до осіб, які займають посади державних службовців, щодо наявності в них вищої освіти, в тому числі юридичної освіти, настала лише з 01.09.1999 р., тобто після затвердження Наказом Головного управління державної служби України № 65 від 01.09.1999 р. Вимога щодо наявності вищої освіти для роботи на посаді державного службовця, яка регламентована ч. 5 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», внесена змінами до ЗУ «Про прокуратуру» від 12.01.2001 р. та набрала чинності 12.07.2001 р.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже вимога стосовно обов'язковості вищої освіти на час роботи з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р. на позивачку не поширюється.
А тому, враховуючи вищенаведене, періоди роботи на посадах секретаря-друкарки, з 11.09.1987 року до 12.08.1993 року, необхідно зарахувати до стажу державної служби, оскільки під час просування по службі позивачка займала зазначені посади, які відносяться до посад державних службовців і є також спеціальним стажем роботи, що дає право на пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Таким чином, загальний стаж державної служби складає 05 років 11 місяців 01 день.
Рішенням колегіального органу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві № 81 від 21.03.14 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у звязку з відсутністю 21 року 6 місяців необхідного стажу роботи за вислугою років, передбачений законодавством. Тобто, до спеціального стажу не зарахований період роботи на посаді секретаря-друкарки в прокуратурі Київського району м. Полтави та міської прокуратури з 11.09.1987 року по 12.08.1993 року, оскільки це не передбачено статтею 56 Закону України «Про прокуратуру».
В листах Пенсійного Фонду України № 9734/02-20 від 10.04.2014 року та управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві № 3012/0201 від 24.04.2014 року (надалі Відповідач),на її запит, зазначені зовсім інші підстави відмови в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зокрема зазначено, що частиною 6 ст. 50-1. Закону України " Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення (на певну дату) відповідної вислуги років, в тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури відповідної тривалості.
Відповідно до частини 6 статті 50-1. Закону до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею зараховується, зокрема, час роботи на прокурорських посадах перелічених у статті 56 Закону України "Про прокуратуру", стажистами в органах прокуратури, а також частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Статтею 181 Кодексу законів про працю України зокрема передбачено, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років має зараховуватися до стажу роботи на посаді секретаря-друкарки, який в свою чергу, не зараховується до вислуги років згідно з частиною 6 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Зазначене рішення відповідача є необґрунтованим із наступних підстав.
По перше: управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві ввійшло в протиріччя само із собою, оскільки до спеціального стажу не зарахували період роботи на посаді секретаря-друкарки в прокуратурі Київського району м. Полтави та міської прокуратури з 11.09.1987 року по 12.08.1993 року, так як це не передбачено статтею 56 Закону України «Про прокуратуру».
На вимогу позивача в своїх листах Пенсійний фонду України та управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві розяснюють зовсім інше, що позивачу до стажу роботи за вислугою років не зараховано частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
По друге: при зверненні до управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві з вимогою про призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» позивачка зазначала, що має 23 роки 5 місяців 24 дні стажу для призначення пенсії за вислугу років, в який входить відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Зазначене підтверджується тим, що до заяви про призначення пенсії була долучена (для підтвердження стажу) довідка за № 18-34/вих. 14 від 31. 01. 2014 року в якій зазначено, що позивачка з 10.03.1990 року по 10.03.1993 року, а саме: 03 роки 00 місяців 00 днів перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
По трете: згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Згідно пункту 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії та відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого Міністерством юстиції України, до заяви про призначення пенсії за вислугою років надаються документи, що підтверджують виконання роботи, яка дає право на призначення пенсії.
Відповідач припустився помилки, оскільки стаж для призначення пенсії за вислугу років у мене становить 23 роки 5 місяців 24 дні, тобто позивачу безпідставно не зараховано період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.03.1990 року по 10.03.1993 року, а саме: 03 роки 00 місяців 00 днів.
Крім того, тлумачення того, що «період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років має зараховуватися до стажу роботи на посаді секретаря-друкарки, який в свою чергу, не зараховується до вислуги років згідно з частиною 6 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" є невірним і некоректним.
Оскільки, легальне (делеговане) тлумачення права походить від спеціально уповноваженого органу щодо нормативних актів, які видані іншими нормотворчими органами. Пенсійний фонд України не є таким органом, а відповідно вони не мають права офіційно роз'яснювати сенс закону, зокрема, роз'яснення змісту статті 181 Кодексу законів про працю України в частині значення «частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років».
При цьому, необхідно звернути увагу на те, що Законом України «Про прокуратуру» вичерпно обумовлено, до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. При цьому, стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» не містить конкретно визначених чи відсилочних норм, щодо обовязкових умов находження жінки в частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років і перебування на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону.
Чинне законодавство України «Про пенсійне забезпечення» також не містить такого обовязкового визначення.
Посилання відповідача на ч. 2 статті 181 КЗППУ щодо «стажу роботи за спеціальністю» є також абсолютно невірним, оскільки пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Працівники прокуратури до зазначеного переліку не включені, оскільки, пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється виключно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в якій відсутні спеціальні умови для жінок, які перебувають відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Сама назва правової конструкції - відпустка (з виплатою допомоги по догляду за дитиною) існує самостійно та виключає будь-який запис у трудовій книжці, тому період відпустки зараховується до стажу роботи, як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю, при цьому виключається можливість зменшення тривалості трудового стажу.
Отже, «частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років» відповідно вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є абсолютно визначена (імперативна) норма права, яка містить категоричні веління держави здійснювати чітко означені дії, не допускати ніяких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків суб'єктів, а тому у службових осіб управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві та Пенсійного фонду України відсутні підстави для обмеження моїх прав у звязку з перебуванням позивачки у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 10.03.1990 року по 10.03.1993 року.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Про прийняте Рішення колегіального органу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві № 81 від 21.03.14 позивачу стало відомо 28.03.2014 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3,6,9, 11, 18, 71 ч. 2, 94, 158-163 КАС України, Закон України « Про державну службу», ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанова Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 року «Про обчислення стажу державної служби», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення колегіального органу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві № 81 від 21.03.2014 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років відповідно до ч. 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» період перебування в частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.03.1990 року по 10.03.1993 року, тобто 03 роки 00 місяців 00 днів та призначити їй пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення з 17.03.2014 року.
Встановити факт, що має юридичне значення, набуття ОСОБА_1 стажу державного службовця на посаді секретаря-друкарки прокуратури Київського району м. Полтави та прокуратури м. Полтави з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р., який зараховується до спеціального стажу роботи і дає право на нарахування пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», а саме: 05 років 11 місяців 01 день.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років відповідно до ч. 6 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» період державної служби на посаді секретаря-друкарки прокуратури Київського району м. Полтави та прокуратури м. Полтави з 11.09.1987 р. по 12.08.1993 р., який зараховується до спеціального стажу роботи і дає право на нарахування пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», а саме: 05 років 11 місяців 01 день.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_2