справа № 361/7431/15-а
провадження № 2-а/361/508/15
07.12.2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2015 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У жовтні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі ГУДСУНС у м. Києві), у якому просить:
визнати протиправними дії ГУДСУНС у м. Києві щодо ненадання йому довідки про заробітну плату за роботу 23 вересня 1986 року у с.Розсоха в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із включенням до неї премії в розмірі 400 крб.;
зобовязати відповідача ГУДСУНС у м. Києві включити в довідку про його заробітну плату за роботу 23 вересня 1986 року у с.Розсоха в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі підпункту 3 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 заробітну плату за цей період із урахуванням коефіцієнта 3 та премії в розмірі 400 крб. і надати йому довідку із включенням до неї вказаних сум.
В обґрунтування позову зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), інвалідом ІІ групи захворювання, повязаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, має право на пільги та компенсації, встановлені законодавством України.
23 вересня 1986 року його, водія 45-ї невоєнізованої пожежної частини Управління внутрішніх справ м.Києва, було відряджено у с.Розсоха в зону відчуження для виконання спеціальних завдань по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де він втратив здоровя та став інвалідом.
Згідно із довідкою від 23 грудня 1996 року за роботу в зоні відчуження йому нарахували заробітну плату за вересень 1986 року в розмірі 143,69 крб.
01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якою передбачено проведення перерахунку пенсій особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1990 роках та визнані інвалідами.
У п. 6 цієї постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
У звязку з цим він звернувся до відповідача із заявою, у якій просив видати йому довідку про його заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і включити до неї, крім зазначеної заробітної плати, премію в розмірі 400 крб., для надання довідки до пенсійних органів для перерахунку розміру пенсії.
Листом від 22 квітня 2015 року ГУДСУНС у м. Києві у видачі йому такої довідки із включенням до неї премії в розмірі 400 крб. відмовило, вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права.
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не зявився, подав до суду заяву, у якій просив розглянути справу за його відсутності через погіршення стану здоровя та задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ГУДСУНС у м. Києві, будучи повідомленим про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання не зявилося, про причини неявки суд не повідомило, заперечення проти позову до суду не подавало.
Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи довічно, внаслідок захворювання, повязаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
23 вересня 1986 року позивач ОСОБА_3, водій 45-ї невоєнізованої пожежної частини Управління внутрішніх справ м.Києва, був відряджений у с.Розсоха в зону відчуження Чорнобильської АЕС для виконання спеціальних завдань по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де він втратив здоровя та став інвалідом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
У квітні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до ГУДСУНС у м. Києві із заявою, у якій просив видати йому оновлену довідку про його заробітну плату у 1986 році за роботу в зоні відчуження та включити до неї премію в розмірі 400 крб.
Листом від 22 квітня 2015 року за вих. №65/6/3361 відповідачем ГУДСУНС у м. Києві у видачі такої довідки ОСОБА_3 відмовлено, у звязку з відсутністю в архіві даної установи відповідних документів щодо виплати позивачу премії за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У ст. ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
За змістом ч. 4 ст. 15 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Постановою Центрального Комітету КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та Всесоюзного Центрального Комітету Професійних Спілок від 07 травня 1986 року №524-156 Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції було надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеним до 100% тарифним ставкам і посадовим окладам. Конкретні розміри підвищення зазначених ставок та окладів встановлювалися з урахуванням складності і терміновості виконуваних робіт.
ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року №964-рс Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати в залежності від рівня радіоактивного забруднення території були введені зони небезпеки з відповідною оплатою роботи працівників, а саме: у ІІІ зоні небезпеки у пятикратному розмірі в порівнянні із встановленими чинним законодавством нормами, у ІІ зоні чотирикратному розмірі, у І зоні трьохкратному розмірі. У тих випадках, коли працівник отримував граничну допустиму дозу радіації, у звязку з чим він не допускався до подальшої роботи у вказаних зонах небезпеки, йому виплачувалась одноразова винагорода в розмірі пятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу).
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів Української PCP та Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1986 року №207-7 Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища оплата праці працівників, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії у відповідних зонах небезпеки проводилася у розмірах, передбачених розпорядженням ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року №964.
Згідно із підпунктом 3 пункту 1 даної постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 розмір премії, виплачуваної одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб. на місяць.
За змістом ст. 1 Закону України Про оплату праці заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У ч. 1 ст. 2 цього ж Закону визначено, що основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обовязки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 2 Закону України Про оплату праці додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Із листа ГУДСУНС у м. Києві від 22 квітня 2015 року за вих. №65/6/3361 вбачається, що відповідно до вимог розпоряджень ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року №964-рс і 23 травня 1986 року №1031-рс, постанов ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195 і 07 травня 1986 року №524-156, інших законодавчих актів, що обумовлювали оплату праці та матеріальне забезпечення працівників і військовослужбовців, зайнятих на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу ОСОБА_3 за місцем роботи виплачена заробітна плата в підвищеному трьохкратному розмірі за час перебування 23 вересня 1986 року в зоні відчуження.
Ці виплати були відображені у довідці від 23 грудня 1996 року, виданій на той момент Управлінням Державної пожежної охорони ГУМВС України в Київській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
У п. 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (не більш як 400 крб. на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що позивач ОСОБА_3 за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у вересні 1986 року, крім виплати йому заробітної плати із застосуванням коефіцієнта 3, мав право також на виплату йому премії в розмірі 400 крб.
Дії відповідача ГУДСУНС у м. Києві щодо ненадання позивачу ОСОБА_3 довідки із включенням до неї, крім заробітної плати, премії в розмірі 400 крб. не ґрунтуються на вимогах вказаних нормативно-правових актів та порушують права позивача.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до ГУДСУНС у м. Києві про включення у довідку про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986 році премії в розмірі 400 крб. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З метою захисту прав позивача, суд вважає необхідним зобовязати відповідача ГУДСУНС у м. Києві включити у довідку ОСОБА_3 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986 році премію в розмірі 400 крб. та видати йому довідку із урахуванням цієї суми.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 128, 159 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві щодо ненадання ОСОБА_3 довідки про заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році із включенням до неї премії в розмірі 400 крб. протиправними.
Зобовязати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві включити в довідку про заробітну плату ОСОБА_3 на підставі постанови ОСОБА_4 Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок №207-7 від 10 червня 1986 року за роботу 23 вересня 1986 року в зоні відчуження у с.Розсоха по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 3 та премію в розмірі 400 крб. і видати йому довідку із включенням до неї вказаних сум.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дутчак І. М.