дата документу :
Справа № 359/11497/15-а
Провадження № 2-а/359/360/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2016 року об 09 годині 15 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Шукало М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
07.12.2015 позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1, як ліквідатору наслідків аварії Чорнобильській АЕС; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області зарахувати у пенсійний стаж ОСОБА_1 роботу з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року, тобто повні робочі дні, протягом яких був безпосередньо зайнятий та виконував службові обовязки, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та призначити пільгову пенсію з моменту набуття права на пенсію, з 15 вересня 2015 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На той час працював водієм в Бориспільському АТП ОПС та з 03 по 05 травня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та після повернення отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 2 категорії. 15 вересня 2015 року він звернувся до відповідача за призначенням пенсії зі зменшенням віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач на підставі рішення №3789 від 16.11.2015 року відмовив в призначенні пенсії, пославшись на відсутність довідки ф-122 про тривалість виконаних робіт в зоні відчуження.
В судове засідання сторони не зявились, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Від представника надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої представник позивача позов підтримує повністю.
Відповідач причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову до початку розгляд справи по суті не подав.
Відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України суд постановив ухвалу про вирішення справи на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується посвідченням серії А №243016, виданим йому 23 червня 1993 року Київською обласною державною адміністрацією (а.с.6).
15 вересня 2015 року йому виповнилось 50 років, та, як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення №3789 від 16.11.2015 «Про відмову в призначенні пенсії» (а.с.9, 9-зворот) позивач 17 серпня 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої також подав: пільгове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії; довідку з Бориспільсько-Баришівського обєднаного міського військового комісаріату Київської області за №4/61 від лютого 1993 року щодо перебування в зоні відчуження для проведення робіт по евакуації людей і майна та інші.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області №3789 від 16.11.2015 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у зв'язку з тим, що до заяви про призначення пенсії ним не подано документів, які підтверджують факт роботи в зоні відчуження, а саме: довідку форми 122, первинні документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження, табель обліку робочого часу, копії відомостей на заробітну плату, маршрутний лист, накази про відрядження відсутні. При цьому зазначено, що станом на 31.01.2014 страховий стаж позивача становить 25 років 2 місяць 22 дні, в звязку з чим право на пенсії він набуде після досягнення 60-річного віку (а.с.9, 9-зворот).
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме: які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
За змістом ч.1 та ст.44 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до підпункту 5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 за № 1566/11846 (в редакції постанови Пенсійного фонду України від 07.07.2014№13-1, до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Дослідженням долучених до позовної заяви документів, а також за змістом вищенаведеного рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області №3789 від 16.11.2015 встановлено, що на підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачем були подані відповідачу наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2) серії А №243016 (а.с.6), довідку з Бориспільсько-Баришівського обєднаного міського військового комісаріату Київської області за №4/61 від 4 лютого 1993 року (а.с.7), довідку виконкому Бориспільської міської Ради народних депутатів (а.с.8).
В тому числі дослідженням вищенаведених письмових документів встановлено, що позивач ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 3 по 5 травня 1986 року у м.Чорнобиль та був зайнятий на роботах по евакуації людей та майна.
Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Таким чином, з вищенаведених вимог чинного законодавства вбачається, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами встановленими Законом № 796-12, у тому числі на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, судом було встановлено, що позивач відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» набув права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, тобто з 50 років, а також, що позивачу виповнилось 50 років 15 вересня 2015 року.
Суд враховує, що за змістом п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі викладених встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що при зверненні за призначенням пенсії 17.08.2015 позивачем було надано достатньо письмових доказів, що дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з моменту набуття права на пенсію, з 16 вересня 2015 року, в звязку з чим оскаржуване ним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову у призначенні пенсії від 16.11.2015 року є неправомірним та підлягає скасуванню а заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням вище наведених вимог п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд враховує, що строк звернення із позовом до суду щодо оскарження зазначеного рішення відповідача позивачем не порушений.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1, як ліквідатору наслідків аварії Чорнобильській АЕС.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль та Бориспільському районі Київської області зарахувати у пенсійний стаж ОСОБА_1 роботу з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року, тобто повні робочі дні, протягом яких був безпосередньо зайнятий та виконував службові обовязки, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та призначити пільгову пенсію з моменту набуття права на пенсію, з 16 вересня 2015 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів