КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2016 р. Справа №818/3699/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал" , третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання рішення недійсним, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
12 листопада 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 20 травня 2014 року між ним та публічним акціонерним товариством « АКБ «Капітал» укладений договір строкового банківського вкладу ( депозиту) № 1/07/12m/0086 на суму 7056,00 грн. Вклад залучався на строк з моменту зарахування вкладу на рахунок по 21 травня 2015 року, та відповідно до п.2.9 Договору продовжений на такий самий строк.
Також 11 лютого 2015 року укладений договір строкового банківського вкладу ( депозиту) № 1/07/3m/0316 на суму 22677,00 грн. Вклад залучався на строк з моменту зарахування вкладу на рахунок по 11 травня 2015 року, та відповідно до п.2.9 Договору продовжений на такий самий строк.
Листами Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позивача було повідомлено про запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ «АКБ»Капітал» з 21 липня 2015 року, одночасно з цим повідомлено про визнання зазначених договорів нікчемними на підставі пункту 9 частини 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, зазначає, про його невідповідність вимогам статей 203, 215 Цивільного кодексу України, тому просить його скасувати і у відповідності до вимог статей 26, 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 зобов»язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ «АКБ «Капітал» включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з»явивлись, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлені, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб надав заперечення проти позову, зазначивши, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20 травня 2014 року між позивачем ОСОБА_1 та публічним акціонерним товариством « АКБ «Капітал» укладений договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/07/12m/0086 на суму 7056,00 грн. Вклад залучався на строк з моменту зарахування вкладу на рахунок по 21 травня 2015 року з правом поповнення суми вкладу та відповідно до п.2.9 Договору продовжений на такий самий строк. ( а.с. 9-10). Внесення коштів за цим договором підтверджується меморіальними ордерами від 20 травня 2014 року, 26 вересня 2014 року, 21 жовтня 2014 року ( а.с.49-53).
Також 11 лютого 2015 року укладений договір строкового банківського вкладу ( депозиту) № 1/07/3m/0316 на суму 22677,00 грн. Вклад залучався на строк з моменту зарахування вкладу на рахунок по 11 травня 2015 року, та відповідно до п.2.9 Договору продовжений на такий самий строк. Внесення коштів за цим договором підтверджується меморіальним ордером від 11 лютого 2015 року. ( а.с.48)
На підставі постанови Правління Національного банку України від 20.07.2015 за № 466/БТ «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Акціонерно-Комерційний банк «Капітал» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.07.2015 №140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у публічному акціонерному товаристві «АКБ «Капітал», згідно з яким з 21 липня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «АКБ «Капітал».
Рішенням виконавчої дирекції Фонду №191 від 19.10.15 тимчасову адміністрацію продовжено по 20 листопада 2015 року включно.
У вересні 2015 року Відповідач направив Позивачу повідомлення про запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ «АКБ»Капітал» з 21 липня 2015 року, одночасно з цим повідомив про визнання вказаних вище договорів банківського вкладу нікчемними на підставі пункту 9 частини 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та не включив його до переліку вкладників, які мають право на відшкодуваня коштів за рахунок Фонду. ( а.с. 7,8)
Суд не погоджується з висновками відповідача про нікчемність договрів, вважає їх протиправними та вбачає підстави для включення позивача до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «АКБ «Капітал», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Згідно із статтею 26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований статтею 27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
З метою забезпечення прав Фонду, уповноважена особа, як то зазначено в частині 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
За змістом частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
Загальне поняття нікчемності правочинів наведено в статті 228 Цивільного кодексу України, за змістом частини першої якої, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Викладене означає, що уповноважена особа наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних.
Разом з тим, за змістом наведених норм, дане право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто саме по собі твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким. Натомність відповідачем не зазначені обставини, з якими він пов»язує свій висновок про нікчемність. Крім того, частина 2 ст.38 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», на яку він посилається у своїх повідомленнях не містить пунктів та визначає лише обов»язок Уповноваженої особи забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
Таким чином, за відсутності у розпорядчому рішенні посилань на передбачені Законом підстави визнання правочину нікчемним, таке рішення суб'єкта владних повноваження не є обґрунтованим.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про зобов"язання відповідача включити ОСОБА_1 до переліку вкладників публічного акціонерного товариства "АКБ «Капітал»", які мають право на відшкодувння коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідно до ст..94 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 974,40 грн. в рахунок відшкодування судових витрат ( а.с.3, 17).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал", третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання рішення недійсним, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал" про визнання нікчемними договорів строкового банківського вкладу ( депозиту) № 1/07/12m/0086 від 20 травня 2014 року та № 1/07/3m/0316 від 11 лютого 2015 року, укладених між ОСОБА_1 та ПАТ "АКБ "Капітал".
Зобов"язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію стосовно ОСОБА_1, як вкладника, якому необхідно здійснити відшкодування коштів за вкладами в ПАТ АКБ "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал" на користь ОСОБА_1 974,40 грн. в рахунок повернення судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 13 січня 2016 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах