ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2015 р. Справа № 804/15843/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: позивача представника позивача ОСОБА_3 представників відповідача представника третьої особи ОСОБА_4 представників третьої особи Криворізької міської ради ОСОБА_3 ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Кандидата у депутати Криворізької міської Ради ОСОБА_3, Народного депутата України ОСОБА_10 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_4, Криворізька міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Кандидат у депутати Криворізької міської Ради ОСОБА_3, Народний депутат України ОСОБА_10 звернулись до суду з позовом, в якому просять:
- визнати протиправними дії Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо скликання та проведення 18 листопада 2015 року пленарного засідання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання;
- визнати незаконною та скасувати постанову Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 153 від 17 листопада 2015 року «Про скликання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання».
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 153 від 17 листопада 2015 року «Про скликання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання» прийнята з порушенням діючого законодавства та підлягає скасуванню, з посиланням на порушення ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Позивачі зазначають, що Криворізькою міською виборчою комісією було порушено терміни реєстрації новообраних депутатів та встановлені строки повідомлення новообраних депутатів про скликання сесії ради, а також не було проведено реєстрації депутатів та не затверджено порядок денний пленарного засідання, в звязку з чим вважають, що їх права було порушено.
Ухвалами суду від 30 листопада 2015 року було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 та Криворізьку міську раду.
Позивач ОСОБА_3 та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Позивач ОСОБА_10 чи його представник в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, надали письмові заперечення на позовну заяву, які містяться в матеріалах справи.
Представник третьої особи - ОСОБА_4 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, надала до суду письмові заперечення, які містяться в матеріалах справи.
Представники Криворізької міської ради у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, також надали до суду письмові заперечення, які містяться в матеріалах справи.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до ч.1 ст.88 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації. Список обраних депутатів відповідної ради публікується із зазначенням в алфавітному порядку прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання та назви місцевої організації партії, від яких обрано депутата (або позначки «Висунутий шляхом самовисування»).
З матеріалів справи судом встановлено, що 04.11.2015 року Криворізькою міською виборчою комісією прийнято постанову № 110 «Про встановлення результатів виборів депутатів Криворізької міської ради, що відбулись 25 жовтня 2015 року», яку 04.11.2015 опубліковано на веб-сайті Криворізької міської ради (http://kryvyirih.dp.ua/). Вказаною постановою було визнано обраними депутатами Криворізької міської ради 64 особи відповідно до списку, в тому числі Позивача 1 - ОСОБА_3.
Результати виборів депутатів Криворізької міської ради також було опубліковано в місцевій газеті «Червоний гірник» №80 (21603) від 06.11.2015 року, копія якої міститься в матеріалах справи.
Частиною 1 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобовязана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради.
Відповідно до ч.3 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» у п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови.
Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради (ч. 4 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеві вибори» при чисельності виборців від 500 тисяч до 1 мільйона виборців загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить 64 депутати.
Отже, кількісний склад Криворізької міської ради становить 64 депутати.
Судом встановлено, що згідно з постановами Криворізької міської виборчої комісії, а саме від 10.11.2015 року №№ 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, від 12.11.2015 року №№132, 133, 134, 135, 136, 137, від 13.11.2015 р. №№140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, від 17.11.2015 року №151, 152, які було розміщено на офіційному сайті виконкому Криворізької міської ради, депутатами Криворізької міської ради 7-го скликання зареєстровано 59 осіб, тобто більше двох третин від загального складу ради.
17 листопада 2015 року Криворізькою міською виборчою комісією прийнято постанову №153 «Про скликання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання», якою призначено пленарне засідання першої сесії Криворізької міської ради 7 скликання на 09:00 год. 18 листопада 2015 року, яке вирішено провести у сесійній залі виконкому Криворізької міської влади. Постанову вирішено оприлюднити шляхом її розміщення на офіційному сайті Криворізької міської ради.
За таких обставин, враховуючи, що відповідно до вимог до ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реєстрація більш ніж двох третин депутатів Криворізької міської ради відбувалась, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем у відповідності до вимог ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стосовно тверджень, що Криворізька міська виборча комісія своїми діями порушила право та спричинила порушення обов'язку Позивача-1, який був обраний депутатом Криворізької міської ради 7-го скликання, але не пройшов процедуру реєстрації, щодо присутності на пленарних засіданнях ради суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 було обрано одночасно депутатом Криворізької міської ради та Жовтневої районної у м. Кривому Розі ради, в звязку з чим він 18.11.2015 року звернувся до територіальної виборчої комісії із заявою про відмову від депутатського мандата, а 20.11.2015 року подав до Криворізької міської виборчої комісії заяву про відсутність іншого представницького мандату.
Постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області №173 від 24.11.2015 року ОСОБА_3 було зареєстровано депутатом Криворізької міської ради 7-го скликання.
Аналіз норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надає підстави для висновку про те, що перша сесія новообраної ради скликається вже після того, як будуть зареєстровані дві третини новообраних депутатів від складу новообраної ради, тобто в даному випадку законом не передбачено підстав за якими перша сесія має проводитися лише після реєстрації всіх новообраних депутатів.
Щодо посилань позивачів на порушення строків повідомлення новообраних депутатів про проведення першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання суд зазначає наступне.
В обґрунтування порушення Відповідачем вимог закону Позивачі посилаються на ч.10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Однак суд зазначає, що вказана норма закону регламентує строки скликання саме наступних сесій міської ради, а не першої сесії. Щодо склакання першої сесії новообраної міської ради, то ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» містить лише вимогу, що така сесія повинна бути скликана не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради.
Судовим розглядом встановлено, що постанову Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області №153 «Про скликання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання» від 17.11.2015 року було оприлюднено шляхом її розміщення на офіційному сайті Криворізької міської ради 17 листопада 2015 року о 23:35 год., що підтверджується інформаційною довідкою відділу інформатизації виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Також, Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області, з метою завчасного повідомлення зареєстрованих депутатів Криворізької міської ради про скликання першої сесії ради, було розміщено оголошення на місцевій радіостанції, а також повідомлено зареєстрованих депутатів за допомогою телефонограм.
В судовому засіданні було досліджено та залучено до матеріалів справи завірені копії довідки з радіостанції та інформаційної довiдки про опублiкування постанови Криворізької міської виборчої комісії №153 від 17.11.2015 року «Про скликання першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання» через радio та iнтернет мережi, та книги телефонограм Криворізької міської виборчої комісії.
За таких обставин, суд вважає що Криворізькою міською виборчою комісією було вжито необхідних та достатніх заходів для завчасного повідомлення зареєстрованих депутатів про проведення першої сесії Криворізької міської ради.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області не було порушено строків повідомлення новообраних депутатів про проведення першої сесії Криворізької міської ради 7-го скликання.
Відносно посилань, що на зазначеній сесії не були присутнi достатня кількість депутатів, що необхідна для того, щоб сесія була повноважною та був відсутній порядок денний, суд зазначає наступне.
Законом України «Про місцеве самоврядування» прямо передбачено порядок проведення першого пленарного засідання першої сесії. Так, відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідного сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.
Як встановлено з протоколу засідання першої сесії Криворізької міської ради 7-ого скликання 18 листопада 2015 року інші питання, крім тих, які передбачені ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» не розглядались.
Крім того, відповідно до вказано протоколу на засіданні 18 листопада 2015 року з 64 обраних депутатів, були присутні 46 депутатів. Вказане також підтверджується відомостями управління організаційно-протокольної роботи виконавчого комітету Криворізької міської ради про проведення реєстрації депутатів на І сесію Криворізької міської ради VII скликання 18.11.2015 року, які містяться в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність у діях відповідача порушень законодавства, а тому суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог Кандидата у депутати Криворізької міської Ради ОСОБА_3 та Народного депутата України ОСОБА_10 відсутні.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Кандидата у депутати Криворізької міської Ради ОСОБА_3, Народного депутата України ОСОБА_10 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_4, Криворізька міська рада про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови буде складений протягом п'яти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Повний текст постанови складено 14 грудня 2015 року.
Суддя ОСОБА_1