Постанова № 54952265, 13.01.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2016
Номер справи
823/30/16
Номер документу
54952265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2016 року справа № 823/30/16

м. Черкаси

20 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Черкаської міської ради до Черкаської міської організації партії «Союз» про обмеження права на мирні зібрання,

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2016 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом за підписом міського голови м. Черкаси звернувся виконавчий комітет Черкаської міської ради, в якому просить: заборонити Черкаській міській організації партії «Союз» проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших мирних зібрань з 14.01.2016 до 14.02.2016 в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області.

В обгрунтування адміністративного позову зазначено, що 13.01.2016 на адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради надійшло повідомлення від Черкаської міської організації партії «Союз» щодо проведення громадсько - масового заходу протесаного характеру в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області з кількістю учасників заходу – 100 осіб з вимогами негайного припинення братовбивчу війну на Сході України, розв'язаної США та ЄС з метою послаблення нашої країни та РФ, припинення окупації АР Крим та відновлення електропостачання на півострові, проведення якого в період з 14.01.2016 по 14.02.2016 щоденно з 09 год. до 17 год. унеможливить роботу вищевказаних органів, а також може спричинити порушення громадського порядку, прав і свободи інших людей та загрожувати здоров’ю населення. Крім того, наголошено, що в порушення постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» звернення керівника Черкаської міської організації партії «Союз» подано до виконавчого комітету Черкаської міської ради 13.01.2016, тобто пізніше як за 10 днів до наміченої дати проведення акції.

13.01.2016 представником позивача до суду подано клопотання щодо здійснення розгляду справи без його участі та прохання задовольнити позовні вимоги.

Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Статтею 39 Конституції України визначено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) № 4рп/2001 від 19.04.2001, організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене ст. 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і, водночас, надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. Умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основи національної безпеки України” від 19.06.2003 № 964-IV (надалі – Закон № 964-IV) національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам.

Завданням суду у справах такої категорії є перевірка обґрунтованості застосування обмеження у реалізації права громадян на мирні зібрання за зверненням відповідного суб'єкта владних повноважень, а у разі обґрунтованості обрання того способу обмеження цього права, що був би адекватним (найменшим) за встановлених небезпеки чи загроз і забезпечував досягнення мети такого обмеження – запобігання заворушенням чи злочинам, охорона здоров'я населення або захист прав і свобод інших людей.

Згідно ст. 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

Відповідно до статей 27, 34, 49, 50 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Судом встановлено, що до Черкаської міської ради 13.01.2016 з метою проведення мітингу надійшло повідомлення від Черкаської міської організації партії «Союз» щодо проведення громадсько - масового заходу протесаного характеру з вимогами негайного припинення братовбивчої війни на Сході України, розв'язаної США та ЄС з метою послаблення нашої країни та РФ, припинення окупації АР Крим та відновлення електропостачання на півострові в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області в період з 14.01.2016 по 14.02.2016 щоденно з 09 год. до 17 год. з кількістю учасників заходу – 100 осіб.

Законом № 964-IV (ст. 3) передбачено, що об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи; суспільство - його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ресурси; держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.

Згідно ст.1 Закону № 964-IV національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України.

Згідно інформації управління СБУ в Черкаській області, що надійшла до Черкаської міської ради листом від 11.01.2016 № 5/347 – «за наявними в Управлінні даними представниками розвідувально-підривних груп незаконних збройних формувань т.зв. «ЛНР/ДНР» готується реалізація терористичних та інших екстремістських заходів по відношенню до адміністративних будівель органів влади та правоохоронних структур. Аналіз інформації, що надходить до Служби безпеки України, свідчить про суттєве зростання на території України кількості злочинів, вчинених диверсійними групами підконтрольними представникам т. зв. «ЛНР», «ДНР». Зазначена тенденція несе у собі загрозу державній безпеці, життю та здоров'ю населення України, сприяє дестабілізації суспільно-політичної обстановки в державі. Крім цього, спостерігається різке зростання рівня терористичної загрози з боку міжнародних релігійно-екстремістських організацій та, як наслідок вчинення їх активістами низки терактів в країнах Західної Європи (м. Париж (Франція), м. Анкара (Туреччина) та інш.)».

Також, управлінням СБУ у Черкаській області даним листом висловлено прохання до Черкаської міської ради у відповідності до ст.ст. 4,5 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», обмежити кількість погодження звернень про проведення заходів масового характеру щодо дій, які зумовлюють настання надзвичайних ситуацій щодо подій техногенного, природного, соціального характеру.

Суд зазначає, що проведення мітингу в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області в період з 14.01.2016 по 14.02.2016 щоденно з 09 год. до 17 год. з кількістю учасників заходу – 100 осіб, з огляду на складну ситуацію в країні і продовженням переговорних процесів між різними інститутами громадянського суспільства, проведенням захоплень адміністративних приміщень та/або провокаційних заходів з використанням мирних зібрань, створює реальну небезпеку заворушень та/або вчинення правопорушень громадського порядку, загрозу здоров'ю населення, правам і свободам людини.

Також, суд зазначає, що до участі у вказаних заходах можуть приєднатися інші громадяни, які розділяють погляди учасників акції, так і навпаки інші особи, які не розділяють погляди учасників акції. Тому, у певний період часу кількість учасників може збільшитись до невизначеної кількості осіб, що у свою чергу унеможливить підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Судом узято до уваги, що повідомлення від Черкаської міської організації партії «Союз» від 13.01.2016 (вх.2810-01-33) стосувалося лише проведення з 14.01.2016 до 14.02.2016 мітингу, а тому позивачем не обґрунтовано заборону проведення Черкаській міській організації партії «Союз» зборів, походів, демонстрацій та інших мирних зібрань, оскільки повідомлення останньої стосувалося виключно мітингу.

Окрім того, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» залишаються чинними нормативно - правові акти СРСР, які застосовуються в порядку правонаступництва, зокрема Указ Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 року № 9306-ХІ «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР», який є чинним на сьогоднішній день, заява про проведення мітингу, зборів, вуличного походу або демонстрації подається не пізніше як за 10 днів до наміченої дати їх проведення.

В порушення вищезазначеної норми, звернення керівника Черкаської міської організації партії «Союз» подано до виконавчого комітету Черкаської міської ради 13.01.2016.

Також, проведення заявленого масового заходу за участю великої кількості людей в місцях розташування найважливіших адміністративних будівель, приміщень органів влади Черкаської обласної державної адміністрації, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ у Черкаській області, а також перед Прокуратурою Черкаської області, можуть спричинити непередбачені дії деяких громадян, внаслідок повязаності закликів мітингу з проведення АТО на сході країни.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно.

Статтею 182 КАС України встановлено особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання та визначено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (ч. 5 ст. 182 КАС України).

Суд зазначає, що належним способом обмеження права на мирні зібрання за зверненням виконавчого комітету Черкаської міської ради, який був би адекватним (найменшим) за встановлених вище обставин, і забезпечував би досягнення мети такого обмеження – запобігання заворушенням чи злочинам, ускладненням здоров'я населення або ризикам захисту прав і свобод інших людей, є встановлення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання (мітингів) шляхом заборони Черкаській міській організації партії «Союз» їх проведення з 14.01.2016 до 14.02.2016 в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Тобто, сплачений судовий збір суб'єктом владних повноважень (необхідність сплати якого передбачено КАС України та ЗУ "Про судовий збір") не підлягає поверненню з державного бюджету України, а оскілльки останній не був сплачений, тому він підлягає до стягнення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (мітингів) шляхом заборони Черкаській міській організації партії «Союз» їх проведення з 14.01.2016 до 14.02.2016 в м. Черкаси біля адміністративних будівель Черкаської ОДА, обласної ради, ГУ НП у Черкаській області, управління СБУ в Черкаській області та прокуратури Черкаської області.

Постанову у цій частині допустити до негайного виконання.

У іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 25212542) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р №31212206784002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір в сумі 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко