ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 р. Справа № 818/2694/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Федоренко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.09.2015р. по справі № 818/2694/15
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області
про скасування вимоги та рішення,
ВСТАНОВИЛА:
05 серпня 2015 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1Д.) звернувся до суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (далі - відповідача, Шосткинська ОДПІ), в якому просив суд скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.04.2015 року №Ф-0003591702 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 17.04.2015р. №0003601702.
15 вересня 2015 року постановою Сумського окружного адміністративного суду в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0003591702 від 17.04.2015 та рішення про застосування штрафних санкцій №0003601702 від 17.04.2015 відмовлено за необґрунтованістю.
Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31217206784002, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593, банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252) судовий збір у сумі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати, позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Обґрунтовуючи заявлені у апеляційній скарзі вимоги, вказує, що судом першої інстанції не було досліджено обставини, які контролюючий орган поклав в основу виявленого порушення, не зазначено, в чому саме полягало порушення позивачем норм ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" при нарахуванні єдиного внеску. Зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не встановлено обовязку для платника податків обчислювати суму єдиного внеску виходячи з показників середньомісячного річного оподатковуваного доходу замість чистого оподатковуваного річного доходу.
Шосткинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області у письмових запереченнях просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін. Стверджує, що донарахування сум єдиного внеску за періоди, що перевірялись, здійснено у відповідності до норм Податкового кодексу України та ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування", виходячи з показників середньомісячного річного оподатковуваного доходу, обчисленого шляхом ділення річного чистого доходу на кількість календарних місяців, в якому такий дохід отримано. Наголошуючи на виявлених під час проведеної перевірки порушеннях, контролюючий орган вказує, що ФОП ОСОБА_1 було невірно обчислено показник середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що призвело до заниження суми єдиного внеску у загальному розмірі 65109,01 гривень за звітні періоди 2012 року та 2014 року.
Сторони в судове засідання не прибули, своїх представників не направили. Від ФОП ОСОБА_1 04 грудня 2015 року на адресу суду надійшла заява, в якій позивач просить справу №818/2694/15 розглядати за його відсутності. Керуючись частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів не вбачає перешкод для розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що з 20 березня 2015 року по 02 квітня 2015 року посадовими особами Шосткинської ОДПІ проведена документальна планова невиїзна перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.
17 квітня 2015 року за результатами проведеної перевірки складено акт №125/17-0203-2386504059 (а.с.13-41), яким встановлено порушення:
- абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8 ОСОБА_2 України від 08.07.2010 року №2464-VІ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у результаті чого визначено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування у загальному розмірі 65109,01 грн., у т.ч. за 2012 рік на суму 28075,58 грн., за 2014 рік на суму 37033,43 грн.;
- п.167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, у результаті неправильного визначення середньомісячного річного оподаткованого доходу за 2012 рік та за 2014 роки, занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від провадження господарської діяльності на загальну суму 458,17 грн., в т.ч. за 2012 рік на суму 214,59 грн., за 2014 рік на суму 243,58 грн.
17 квітня 2015 року Шосткинською ОДПІ на підставі акту перевірки №125/17-0203-2386504059 прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0003591702 зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 65109,01 грн. (а.с.10).
17 квітня 2015 року Шосткинською ОДПІ також прийнято рішення № НОМЕР_2 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зорів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 6063,01 грн. (а.с.11).
Не погодившись із вимогою від 17.04.2015 року №№Ф-0003591702 про сплату боргу та рішенням № НОМЕР_2 про застосування штрафних санкцій, ФОП ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з доведеності порушення ФОП ОСОБА_1 пункту 11 статті 8, пункту 2 статті 9 ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", яке призвело до заниження суми єдиного внеску у загальному розмірі 65109,01 грн., в тому числі за 2012 рік - 28075,58 грн., за 2014 рік - 37033,43 грн.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до абзацу 3 пункту 1 та пункту 4 частини 1 статті 4 цього ОСОБА_2 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), а також фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
У звязку з набранням чинності ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 4 липня 2013 року № 406-VII, з 11 серпня 2013 року до ОСОБА_2 №2464-VI внесено зміни, органам доходів і зборів надано повноваження щодо забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
На виконання наданих ОСОБА_2 №406-VII повноважень, Шосткинською ОДПІ проведено документальну планову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 в тому числі щодо обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року.
За висновками контролюючого органу, викладеними в Акті перевірки від 17.04.2015 року №125/17-0203-2386504059, позивачем порушено в тому числі абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8 ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", в результаті чого визначено суму єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 65109,01 грн. На думку Шосткинської ОДПІ позивачем невірно обчислено та внесено до Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску показники сум доходу, на які нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини. За даними звітів та податкових декларацій з податку на доходи фізичних осіб сума чистого доходу в розрізі місяців вносилась позивачем у відповідності до сум фактично отриманого доходу, натомість, мала обчислюватись та декларуватись як середньомісячний річний оподатковуваний дохід.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 7 ОСОБА_2 № 2464-VI в редакції, чинній на час обчислення позивачем суми єдиного внеску за 2012 рік та 2014 рік, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього ОСОБА_2, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Тобто, розмір єдиного внеску, що нараховується для платників - фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, обчислюється виходячи з суми доходу, яка підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Особливості адміністрування податку на доходи фізичних осіб, в тому числі визначення бази оподаткування, встановлено Податковим кодексом України.
Згідно п.163.1 ст. 163 ПК України, об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
За змістом пункту 164.1 статті 164 ПК України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу, а саме: об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Підпунктом 4.5 пункту 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 N 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 р. за N 1622/24154 (далі - Інструкція №455), встановлено, що обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності) та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
З викладеного вбачається, що платник при обчисленні суми єдиного внеску має виходити з суми чистого річного оподатковуваного доходу, отриманого у звітному періоді. ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", ані Податковим кодексом України не передбачено обовязку субєкта господарювання (в спірних правовідносинах - фізичної особи-підприємця) обчислювати розмір єдиного внеску виходячи з показника середньомісячного річного доходу, обчисленого шляхом математичного ділення показника річного оподатковуваного доходу на кількість місяців, за які такий дохід отримано.
На користь даного твердження свідчать також норми Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України 11.12.2013 N 793 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за N 2179/24711 (далі - Інструкція №793).
Пунктом 3 розділу ІІІ даної Інструкції встановлено, що у розділі III декларації "Доходи, отримані фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності" у рядку 02 вказується сума загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження господарської діяльності фізичною особою - підприємцем. Значення рядка 02 декларації дорівнює підсумковому значенню колонки 3 додатка 5 до декларації.
Згідно пункту 6 Розділу IV Інструкції №793, у додатку 5 до декларації "Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності" у колонці 3 вказується сума одержаного доходу від провадження окремого виду економічної діяльності.
Слід відмітити, що розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу, який розраховується як сума загальних місячних доходів, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, вноситься платником до рядка 01 Додатку 5 до Розділу ІІІ декларації, однак такий показник не впливає на порядок обчислення єдиного внеску та при проведенні розрахунку останнього до уваги не береться.
Прив'язка порядку обчислення єдиного внеску до даних річної декларації стосується лише суми чистого річного оподаткованого доходу, що узгоджується із нормами п.164.1 ст. 164 ПК України та п.177.2 ст. 177 ПК України.
Такий висновок пов'язаний, в тому числі, із тим, що показник середньомісячного оподатковуваного доходу Декларації про доходи та майновий стан платника визначається математично шляхом ділення суми чистого річного оподаткованого доходу на кількість календарних місяців, у яких такий дохід отримано, а щомісячний чистий дохід визначається на підставі первинних документів.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що при обрахунку сум єдиного внеску за 2012 і 2014 роки, належних до сплати ФОП ОСОБА_1, контролюючим органом всупереч вимогам чинного законодавства взято за основу розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу та максимальну величину доходів, на яку нараховується єдиний внесок (17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на певний місяць року). В той час як обрахунок єдиного внеску мав здійснюватися виходячи із суми чистого оподатковуваного доходу позивача за кожен звітний місяць року. В порушення вимог ч. 2, 3 ст. 9 ОСОБА_2 №2464-ІV відповідач, самостійно здійснивши обчислення суми єдиного внеску платника, не перевірив при цьому бухгалтерських та інших документів, що підтверджують розмір доходу, на суми якого відповідно до цього ОСОБА_2 нараховується єдиний внесок та безпідставно зробив висновок про розбіжність лише на підставі розподілу математичним шляхом сукупного річного оподатковуваного доходу на кількість місяців, в яких такий дохід отримано.
З огляду на досліджені судом докази, досліджені обставини справи, враховуючи норми Податкового кодексу України, ОСОБА_2 України №2464-ІV, вимога Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 17.04.2015 року №Ф-0003591702 є такою, що прийнята без належних на те правових підстав та підлягає скасуванню. В свою чергу, вимога про скасування рішення Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 17.04.2015р. №0003601702, яка є похідною від первісної вимоги, також підлягає задоволенню.
Виходячи з викладеного вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення без зясування всіх обставин, що мають значення для справи, допущено порушення норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про задоволення позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.09.2015р. по справі № 818/2694/15 - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати вимогу Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 17.04.2015 року №Ф-0003591702.
Скасувати рішення Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 17.04.2015р. №0003601702.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 14.12.2015 р.