КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 грудня 2015 року №826/631/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Макаренко К.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дачного кооперативу інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області , третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 Держземагентства у Вишгородському районі Київської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
за участю представників сторін
від позивача - ОСОБА_2, голова правління, паспорт серії СО № 656324, ОСОБА_3, довіреність № 10 від 05.03.2015
відповідача - не з'явився
від третьої особи - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Дачний кооператив інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування розпоряджень Вишгородської районної держадміністрації від 20.01.2010 № 42 та від 03.03.2011 №246.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №826/631/15 за позовом Дачного кооперативу інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування розпоряджень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.04.2015 адміністративну справу № 826/631/15 передано до Київського окружного адміністративного суду.
19.05.2015 в результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського окружного суду справа передана на розгляд суді ОСОБА_4
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2015, адміністративну справу прийнято до провадження суддею Київського окружного адміністративного суду Кушновою А.О. та призначено до судового розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 Держземагентства у Вишгородському районі Київської області.
01.12.2015 на адресу Київського окружного адміністративного суду надійшов лист ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області (правонаступника ОСОБА_1 Держземагентства у Вишгородському районі Київської області) №1006-1010-0.4-1584/2-15 від 25.11.2015, згідно якого повідомлено, що матеріали технічної документації із землеустрою щодо виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки членам Дачного кооперативу інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни, затверджених розпорядженням Вишгородської РДА Київської області № 285 від 19.05.2006 до архіву ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області на зберігання не передавались, а для з'ясування накладення земельних ділянок необхідно провести інвентаризацію земель.
Суд зазначає, що вказаний лист не може вважатись належним виконанням вимог ухвали суду від 10.11.2015, оскільки в останньому не зазначено підстав, за яких не було передано до архіву ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області матеріали технічної документації із землеустрою щодо виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки членам Дачного кооперативу інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни, затверджених розпорядженням Вишгородської РДА Київської області № 285 від 19.05.2006 та не вказано, де саме такі документи повинні або можуть знаходитись.
Суд зазначає, що Відповідно до пункту 1 Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року N 1553 Державний фонд документації із землеустрою (далі - Державний фонд) формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, для використання їх органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Для формування регіональних і місцевих фондів територіальні органи Держземагентства забезпечують: організацію надходження документації із землеустрою, її облік та зберігання; надання інформації щодо наявності документації із землеустрою для централізованого її обліку; надання користувачам інформації, що міститься в документації із землеустрою (п. 8 вищенаведеного Положення).
Таким чином ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області (правонаступник ОСОБА_1 Держземагентства у Вишгородському районі Київської області) повинно мати примірники технічної документації із землеустрою, що прямо передбачено вищевказаним положенням.
Щодо неможливості виконати вимоги ухвали суду про зобов'язання надати інформацію та докази щодо накладення земельних ділянок членів Дачного кооперативу інвалідів Великої Вітчизняної війни, переданих у власність згідно розпорядження Вишгородської РДА Київської області від 19.05.2006 №285 (згідно копій державних актів, доданих до ухвали) із земельними ділянками, які передані громадянам у власність на підставі розпоряджень Вишгородської РДА №42 від 20.01.2010 та №246 від 03.03.2011, суд зазначає таке.
Так, у складі ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області діють державні кадастрові реєстратори, які мають право доступу до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно частини 4 статті 9 даного закону державний кадастровий реєстратор:
- здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
- перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства;
- формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;
- здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
- присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
- надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;
- здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
- передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій (частина 6 статті 9 Закону №3613-VI).
ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області зазначає, що для встановлення накладень земельних ділянок необхідно провести інвентаризацію земель.
Разом з тим, статтею 35 Закону України "Про землеустрій" №858-IV від 22.05.2003 встановлено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
За таких обставин суд вважає, що необхідності та підстав для проведення інвентаризації земель для встановлення накладення земельних ділянок немає.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 (далі - Порядок) до Державного земельного кадастру вносяться, зокрема, такі відомості про земельні ділянки: місцезнаходження (адреса); опис меж із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності; площа; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку; інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з пунктом 138 Порядку помилками у Державному земельному кадастрі є:
1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;
2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);
3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою);
4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії.
З огляду на це, суд приходить до висновку, що інформацію про наявність накладень між земельними ділянками або інформацію про наявність помилок в документації із землеустрою чи в відомостях, що містяться в Державному земельному кадастрі кадастровим реєстратором може бути отримано на основі вже наявної інформації в Державному земельному кадастрі без проведення інвентаризації відповідних ділянок.
Згідно з частиною 4 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини 5 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Частиною 4 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язкову суд витребує названі документи та матеріали.
При цьому, витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
За таких обставин та приймаючи до уваги те, що вирішення спору по суті потребує дослідження доказів, необхідних для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, а саме доказів по справі, що були витребувані ухвалою суду від 10.11.2015 та інших доказів по справі, суд дійшов висновку щодо необхідності повторного витребування доказів по справі від третьої особи.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
В судовому засіданні 01.12.2015 представником позивача було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю ознайомлення з листом відповідача, що був наданий до суду.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, суд вважає за доцільне зупинити провадження по справі до 22.12.2015, призначивши при цьому дату наступного судового засідання на 22.12.2015 о 16:00 год. та витребувати докази по справі від третьої особи.
Керуючись статтями 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. ПОВТОРНО витребувати докази по справі від ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області:
- копії матеріалів технічної документації із землеустрою щодо виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки членам Дачного кооперативу інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни, затверджених розпорядженням Вишгородської районної державної адміністрації Київської області №285 від 19.05.2006;
- інформацію та докази щодо накладення земельних ділянок членів Дачного кооперативу інвалідів Великої Вітчизняної війни, переданих у власність згідно розпорядження Вишгородської РДА Київської області від 19.05.2006 №285 (згідно копій державних актів, доданих до ухвали) із земельними ділянками, які передані громадянам у власність на підставі розпоряджень Вишгородської РДА №42 від 20.01.2010 та №246 від 03.03.2011.
2. Додатково витребувати докази по справі від ОСОБА_1 Держгеокадастру у Вишгородському районі Київської області:
- копії розпоряджень Вишгородської РДА №522 від 28.05.2009, №521 від 28.05.2009, №509 від 27.05.2009, №499 від 27.03.2009, №501 від 27.05.2009, №500 від 27.05.2009, №487 від 27.05.2009, №511 від 27.05.2009, №484 від 27.05.2009, №503 від 27.05.2009, №502 від 27.05.2009, №486 від 27.05.2009, №510 від 27.05.2009 № 513 від 27.05.2009, №485 від 27.05.2009, № 512 від 27.05.2009, №508 від 27.05.2009;
- докази щодо реорганізації ОСОБА_1 Держземагентства у Вишгородському районі Київської області.
3. Витребувані докази по справі надати до суду в термін до 22.12.2015 або в судове засідання.
4. Попередити третю особу про можливість застосування заходів реагування, передбачених статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України (постановлення окремої ухвали), в разі невиконання вимог ухвали суду.
5. Зупинити провадження у справі до 22.12.2015, призначити дату наступного судового засідання на 22.12.2015 о 16:00 год.
6. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду в частині витребування доказів по справі набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.