ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 р. Справа № 804/9853/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Озерянської С.І.
при секретаріЖижиній К.П.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2, треті особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2, треті особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ОСОБА_3 в якому просить: визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2 щодо визнання нікчемними договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_5 на користь третьої особи ОСОБА_1, додаткового договору №1 від 17.06.2014 року до Договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_1, транзакції за м/о №1 від 17.06.2014 року на суму 8 500,00 доларів США; визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором №ДФО-22-181474 строкового вкладу «Актив прибутковий» від 17.06.2014 року у ПАТ «КБ «Актив-банк»; зобовязати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_2 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Актив-Банк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором №ДФО-22-181474 строкового вкладу «Актив прибутковий» від 17.06.2014 року.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем протиправно не вчинено дій спрямованих на включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду внаслідок недотримання відповідачем приписів законодавства та прийняття неправомірного рішення про визнання правочинів нікчемними, що в подальшому потягло не надання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб належного переліку вкладників для його затвердження та складання відповідного реєстру та унеможливило одержання виплат належних позивачу.
Представник позивача подав до суду письмову заяву в якій підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити в повному обсязі, а також просив суд розглянути справу за відсутності позивача.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник третьої особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Третя особа- Сулейманов ОСОБА_6, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд встановив наступне.
17.06.2014 року ОСОБА_3 було укладено договір строкового вкладу «Актив прибутковий» №ДФО-22-181474.
На підставі договору № ДФО-12-181474 від 17.06.2014 року було відкрито депозитний рахунок № 26301500848111 на користь ОСОБА_1, та внесено на цей рахунок 8 500, 00 доларів США під 7% річних. Згідно п. 1.2. Договору, вклад вносився на строк 1 місяць до 17.07.2014 року.
Шляхом укладання 17.06.2014 року з ПАТ "КБ "Актив-Банк" додаткового договору до договору строкового вкладу "Актив прибутковий" № ДФО-12-181474 від 17.06.2014 року, ОСОБА_4 належним чином набув права вкладника.
Відповідно до додаткових умов п. 1.3. укладеного Договору строкового вкладу "Актив прибутковий", третя особа набуває права вкладника з часу пред'явлення нею до Банку першої вимоги, що оформлюється шляхом укладання між Банком та Третьою особою Додаткового договору до цього Договору.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 02.09.2014р. № 545 «Про віднесення ПАТ «КБ «Актив-банк» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.09.2014р. прийнято рішення № 79 про запровадження з 03.09.2014р. тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-банк» та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «Актив-банк» (код ЄДРПОУ 26253000, МФО 300852, адреса: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 3) ОСОБА_2.
03.12.2014р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 134 «Про продовження строку тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-банк», яким тимчасова адміністрація у ПАТ «КБ «Актив-банк» та повноваження Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «Актив-банк» продовжено до 30.12.2014р.
23.12.2014р. Правлінням Національного банку України було прийнято постанову № 838 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив-Банк".
24.12.2014р. на виконання наведеної постанови НБУ виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 158 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Актив-банк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким 24.12.2014р. було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Актив-банк» та призначено ОСОБА_2 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-банк» з 24.12.2014р. по 23.12.2015р.
Судом також встановлено, що зв'язку із відкликанням банківської ліцензії та початком ліквідації ПАТ "КБ "Актив-Банк", Фонд з 30.12.2014р. розпочав виплати коштів вкладникам даного банку. Виплати гарантованої суми відшкодування здійснювалися відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, через установи банка-агента Фонду - ПАТ «ОТП Банк».
24.02.2015 року відповідач повідомив позивача листом №559/03-4-1 про те, що визнано нікчемними правочини, які були укладені ПАТ «КБ «Актив-банк» з ОСОБА_5 та ОСОБА_1, а саме: договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_5 на користь третьої особи ОСОБА_1, додаткового договору №1 від 17.06.2014 року до Договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_1 та транзакції за м/о №1 від 17.06.2014 року на суму 8 500,00 доларів США.
Зі змісту вказаного повідомлення відповідача вбачається, що його висновок про визнання правочинів нікчемними ґрунтується на тій підставі, що такі правочини були вчинені після прийняття Національним банком України постанови № 349/БТ від 12.06.2014р., якою ПАТ "КБ "Актив-банк" було віднесено до категорії проблемних банків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон) встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Відповідно до частини 1 статті 3 вказаного Закону Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Пунктом 3 частини 1 статті 2 Закону визначено, що вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 2 Закону вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.
Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.
Згідно з частиною 5 статті 36 Закону встановлено обмеження щодо задоволення під час тимчасової адміністрації вимог вкладників та інших кредиторів банку.
В той же час, відповідно до пункту 1 частини 6 статті 36 Закону обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
Таким чином, обмеження щодо задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку під час тимчасової адміністрації не поширюються на вклади, що містяться на поточних рахунках позивачів, а такі кошти відшкодовуються в період дії тимчасової адміністрації в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом.
Отже позивач має право на одержання суми коштів під час дії тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Актив-банк» у розмірі їх вкладу, але не більше суми граничного розміру відшкодування, яка станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку складає 200000,00 гривень.
Суд звертає увагу, що під час тимчасової адміністрації, яку здійснює уповноважена особа Фонду, джерелом виплати коштів є грошові кошти банку, а не Фонду, який уповноважений приймати рішення про повернення грошових коштів вкладникам лише після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Частиною 3 статті 34 Закону передбачено, що виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду.
Відповідно до частини 5 статті 34, статті 11 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону, з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.
Протягом 1 дня після призначення уповноваженої особи Фонду керівники банку забезпечують передачу уповноваженій особі Фонду печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку, а також протягом 3 днів - передачу бухгалтерської та іншої документації банку.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону, на період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності уповноваженій особі Фонду і діють у визначених нею межах та порядку.
В абзаці 5 частини 6 статті 36 Закону визначено, що зобов'язання банку, передбачені п. 2 і 3 частини 6 цієї статті, виконуються банком у межах його фінансових можливостей у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду.
Таким чином, саме Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та здійснює повне і виняткове управління банком через уповноважену особу Фонду.
Також судом встановлено, що виплата належних позивачу коштів не здійснювалась у зв'язку з ненаданням Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-банк» ОСОБА_2 переліку вкладників, який містив інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Актив-банк». За таких обставин ПАТ «ОТП Банк» не здійснив виплату належних позивачу коштів.
При цьому, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 30.12.2014 року розпочав виплати коштів вкладникам ПАТ "КБ "Актив-Банк", які здійснювалися через установи банка-агента Фонду - ПАТ «ОТП Банк».
ПАТ «ОТП Банк» здійснював виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам ПАТ "КБ "Актив-Банк" на підставі Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Статтею 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" врегульовано порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.
Так, відповідно до частини 1 вказаної статті уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Згідно частини 5 вказаної статті, протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Таким чином, ненадання Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-банк» ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб переліку вкладників, який містив би інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Актив-банк», унеможливило одержання виплат належних позивачеві відповідно до законодавства України про гарантування вкладів фізичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, у січні 2015 року позивач направив до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та на ім'я Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-банк» ОСОБА_2, звернення про включення його до переліку вкладників та загального реєстру вкладників ПАТ «КБ «Актив-банк», які мають право на отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду.
У лютому 2015 року від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надійшла відповідь на звернення позивача, в якій Фонд повідомляє, що з приводу не включення ОСОБА_1 до списку вкладників необхідно звертатися безпосередньо до ПАТ «КБ «Актив-банк».
На звернення позивача до уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-банк», останній 24.02.2015 року направив позивачу повідомлення про визнання нікчемними правочинів, які були укладені ПАТ «КБ «Актив-банк» з ОСОБА_3 та позивачем.
Пунктом 3 частини 1 статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено право уповноваженої особи Фонду продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій.
При цьому, зазначене продовження, обмеження або припинення операцій повинно бути вмотивованим та ґрунтуватися на положеннях Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Дане положення кореспондується з положеннями статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" якими передбачено, що Уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Згідно частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
Відповідно до частини 2 статті 215 ЦК України правочин є нікчемним, якщо його недійсність встановлена законом. У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Тобто, для визнання вищезазначених договорів - нікчемними правочинами, відповідач повинен послатись на конкретну норму закону, яка передбачає їх нікчемність.
Правочини, які є нікчемними чітко визначені певними статтями ЦК України: 1) вчинений з порушенням обов'язкової письмової та нотаріальної форми (ст.ст. 218, 219, 220 ЦК України); 2) вчинений малолітньою особою за межами її цивільної дієз датності (ст. 221 ЦК України); 3) вчинений у випадках, передбачених законом, без дозволу органу опіки та піклування (ст. 224 ЦК України); 4) вчинений недієздатною фізичною особою (ст. 226 ЦК України); 5) правочин, що порушує публічний порядок (ст. 228 ЦК України); 6) удаваний правочин (ст. 235 ЦК України).
Частина 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначає чіткий перелік підстав, за яких уповноважена особа Фонду гарантування вкладів має право визнавати договори нікчемними правочинами.
Надаючи оцінку повідомленню відповідача від 24.02.2015 року про визнання правочинів нікчемними, суд зазначає наступне.
У вказаному повідомленні відповідач не посилається на жодну з вищезазначених законодавчих норм, а отже такі правочини можна відносити тільки до оспорюваних правочинів. В такому випадку слід застосовувати положення статті 204 ЦК України, яка передбачає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Висновки, якими відповідач обґрунтовує правомірність визнання правочинів нікчемними, не підтверджені жодними належними і допустимими доказами, зокрема, рішенням суду про визнання договору недійсним, наявності злочинного мотиву дій, який в свою чергу, може бути підтверджений вироком суду, який набрав законної сили.
Окрім того, відповідачем не зазначено та не подано доказів наявності підстав визначених частиною 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", за яких договір позики може бути визнаний нікчемним.
При цьому, слід зазначити, що повідомлення відповідача складене лише 24.02.2015р., в той час як положення статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" зобов'язують відповідача здійснити перевірку правочинів, укладених банком, в період дії тимчасової адміністрації, тобто з 03.09.2014р. по 24.12.2014 року.
Окрім того, в повідомленнях відповідача не вказується, що ним вчинено дії щодо застосування наслідків нікчемного правочину, а саме, повернення сторін в первісний стан, тобто грошові кошти переведені згідно транзакції за меморіальними ордером від 17.06.2014 року відповідно не повернуті на рахунок ОСОБА_3.
Безпідставність тверджень щодо необхідності застосування положень постанови НБУ №349/БТ від 12.06.2014р., якими відповідач обґрунтовує підстави визнання правочинів недійсними, підтверджується тим, що ця постанова не була зареєстрована в Міністерстві юстиції України, а таким чином, станом на день укладання позивачами спірних договорів від 17.06.2014 року постанова Правління НБУ від 12.06.2014р. №349/БТ не набула законної сили.
Крім того, постанова Правління Національного банку України № 349/БТ від 12.06.2014р. стосується встановлення вимог та обмежень щодо діяльності самого банку, а не його клієнтів.
Статтею 75 Закону України «Про банки та банківську діяльність» встановлено, що рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемного є банківською таємницею.
Тобто, така інформація має спеціальний режим використання. Інформація з грифом таємності "банківська таємниця" є службовою інформацією з обмеженим доступом, яка не була та не могла бути відомою будь-якому клієнту банку під час укладання з ним правочинів, в тому числі і позивачам.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача, станом на момент виникнення спірних правовідносин, підстав для не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Актив-банк» за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до пункту 2, 17 частини 1 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", виведення неплатоспроможного банку з ринку - заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, щодо виведення його з ринку одним із способів, визначених статтею 39 цього Закону, а уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Частиною 1 статті 35 Закону передбачено, що тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію тощо.
Статтею 16 Закону встановлено, що позови, подані проти працівників Фонду, вважаються позовами, поданими проти Фонду.
Отже, саме Фонд та його уповноважена особа під час дії тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-банк» та під час ліквідації вказаного банку, у зв'язку з реалізацією його спеціальних функцій у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку (ч. 1 ст. 3 Закону), є відповідальними за порушення прав та законних інтересів вкладника банку - позивача. Також, на них покладено вчинення дій щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та затвердження загального реєстру вкладників.
За таких умов, суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2, треті особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа, ОСОБА_3, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2, треті особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-банк» ОСОБА_2 щодо визнання нікчемними договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_5 на користь третьої особи ОСОБА_1, додаткового договору №1 від 17.06.2014 року до Договору ДФО-22-181474 від 17.06.2014 року, укладеного з ОСОБА_1, транзакції за м/о №1 від 17.06.2014 року на суму 8 500,00 доларів США.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором №ДФО-22-181474 строкового вкладу «Актив прибутковий» від 17.06.2014 року у ПАТ «КБ «Актив-банк».
Зобовязати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_2 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Актив-Банк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором №ДФО-22-181474 строкового вкладу «Актив прибутковий» від 17.06.2014 року.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_7