ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2015 р. Справа № 809/4341/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Пиріг Х.І.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ТзОВ "КОРПАН ІФ"
до відповідача: ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України, управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області
про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розрахунку від 02.11.2015,-
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ "КОРПАН ІФ" звернулося до суду з адміністративним позовом до ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України, управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розрахунку від 02.11.2015.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно в порушення Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено результати перевірки, зафіксовані у акті про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів № 002256 від 02.11.2015, стосовно транспортного засобу марки "SCANIA" д.н.з. НОМЕР_1 із напівпричепом марки "ZREMB" д.н.з. НОМЕР_2 та безпідставно визначено плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу, належного ОСОБА_2, в сумі 421,20 євро.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задоволити.
Представник управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області в судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. На адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та заперечення на адміністративний позов.
Представник ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України в судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить інформація про пересилання поштових відправлень.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до п.4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до направлення на перевірку № 023275 від 30.10.2015, щотижневого графіку рейдових перевірок транспортних засобів автомобільних перевізників, водіїв в Кіровоградській області щодо вимог чинного автотранспортного законодавства України з 26-31.10.2015 року та графіку щоденної (цілодобової) роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Кіровоградській області на листопад 2015 року працівниками управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області та ДП "Кіровоградський облавтодор" проведено рейдову перевірку транспортних засобів автомобільних перевізників, водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів на автодорозі "Стрий-Кіровоград-Знамянка" (а.с. 43-45).
На підставі вищезазначених документів, які містяться в матеріалах справи, встановлено підставність проведення перевірки щодо транспортного засобу, а твердження позивача, щодо проведення перевірки без затвердження у встановленому порядку графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритного-вагового контролю є безпідставними.
Згідно пп. З п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Так, 02.11.2015 посадовими особами управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області на автодорозі М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знамянка, км. 712+4 було зупинено транспортний засіб марки "SCANIA", реєстраційний номер НОМЕР_1 із напівпричепом для перевезення вантажу марки "ZREMB", реєстраційний номер НОМЕР_2.
За наслідками перевірки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вантажного контролю від 02.11.2015, в якій зазначено, що вищевказаний транспортний засіб довжиною 16 м., шириною 2.4 м., висотою 3.6 м. має навантаження на осі: 5.8, 6.15, 8.1, 8.4, 8.3 тонни, повна маса транспортного засобу 36,75 тонн (а.с. 40).
Визначення маси здійснювалось на вагах портативних автоматичних CHEKLODE FREEWEIGH № 008212, які знаходились у робочому стані, на підтвердження чого надано свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (а.с. 41-42). В звязку з цим, судом не встановлено обставин, які б свідчили про несправність пересувного зважувального обладнання, а посилання позивача на вказаний факт є необгрунтованим.
На підставі вищезазначеної довідки складено акт № 002256 від 02.11.2015 про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів, в якому зазначено субєкт, що перевіряється - ТзОВ "КОРПАН ІФ", водій ОСОБА_3, нормативно допустима маса транспортного засобу 40 т.; фактична 36,75 т.; відстані між осями 4.2 м., 5.4 м., 1.3 м., 1.3 м., осьові навантаження в тоннах: нормативно допустимі 11, 11, 22; фактичні 5.8, 6.15, 24.8 (а.с. 37).
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Водій ТзОВ "КОРПАН ІФ" при проведені перевірки не мав дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів при виявлені факту перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України. Суду такі документи також не були надані.
На підставі зазначеного відповідачем складено Розрахунок № 139 від 02.11.2015 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 002256 від 02.11.2015 та нараховано плату за проїзд в розмірі 421.2 євро (а.с. 39). При цьому, твердження позивача щодо відсутності усіх реквізитів на зазначених документах не спростовує правомірність складення такого розрахунку та не звільняє позивача від обов'язку здійснення оплати за проїзд.
Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Судом встановлено, що розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу здійснений відповідачем у відповідності до вимог пунктів 30 та 31 вишезазначеного Порядку. Також судом не встановлено порушень відповідачем при нарахуванні розміру такої плати.
За таких обставин, дослідивши подані докази, з врахуванням норм законодавства дії відповідачів були правомірними, позивачем не надано належних доказів на підтвердження позовних вимог, а отже в задоволені позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 04.01.2016 року.