Постанова № 54914974, 14.12.2015, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
592/6277/15-а
Номер документу
54914974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/6277/15-а

Провадження №2-а/592/278/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання до перерахунку пенсії, -

Встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що з серпня 2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Липоводолинському районі Сумської області, як пенсіонер за вислугою років і згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» йому призначена пенсія в розмірі 90% від місячного заробітку. 29.04.2015 р. позивач звернувся до УПФ в Липоводолинському районі Сумської області з приводу перерахунку пенсії виходячи із 90% розміру заробітної плати та інших виплат, однак 25.05.2015 р. йому було надано відповідь про відмову у перерахунку пенсії. Новою редакцією ч.2 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Також позивач зазначив, що відповідачем не було враховано, що позивач з серпня 2011 р. перебуває на обліку в УПФ України в Липоводолинському районі Сумської області, на момент призначення пенсії мав право і була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку. Також позивач зазначає, що стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах на час звернення за призначенням пенсії становить більше 15 років, а тому пенсія була призначена в розмірі 80% та додатково 10% за стаж роботи більше 10 років на вказаних посадах, а загальний розмір пенсії складав 90%. У звязку з цим позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії, виходячи із розмірів заробітної плати та інших виплат, зазначених у довідці прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р., яка надана була до управління ПФУ у квітні 2015 р. та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р. відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку та виплатити різницю недоплаченої пенсії з 25.05.2015 року.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову за наступних підстав. Позивачеві з 23.08.2011 р. призначено пенсію за вислугу років на підставі 50-1 ЗУ від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати. 01.10.2011 р. вступив у законну силу Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме - пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. 31.05.2012 р. було прийнято Постанову Кабінету Міністрів № 505 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», яким було затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури і в серпні 2012 року позивач звернувся до управління для проведення перерахунку пенсії. Управлінням на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків. Як передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Управління також здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до його заяви про проведення перерахунку пенсії від 19.05.2015 р. та додатково доданої довідки прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р. Проте, після проведеного перерахунку пенсійна виплата склала 4776,61 грн., тобто зменшилася в порівняні з попереднім розміром 5510,26 грн., тому зважаючи на недоцільність перерахунку пенсії, виплата пенсії проводиться в попередньому розмірі, про що було повідомлено позивача в листі управління від 25.05.2015 р. №В-5. З 01.01.2015 р. набрали чинності зміни, внесені Законом України від 28.12.2014 р. №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», враховуючи чинні норми законодавства, підстав для проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного у довідці, відсутні. Тому, вважає, що дії управління правомірні та відповідають чинному законодавству України, а вимоги позивача безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з серпня 2011 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області, як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

В період з 23.08.2011 р. на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» позивач отримував пенсію за вислугу років в розмірі 90 % від суми заробітної плати.

Згідно поданої позивачем заяви відповідачем проведений з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури».

З довідки прокуратури Сумської області від 23.04.2015 року №18-10зп-15 вбачається, що з 01.04.2015 р. заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора складає 7961,01 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,- середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,- обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Посилання відповідача на те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури можуть бути зумовлені лише внесенням змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» є необґрунтованими.

Відповідно до ст.ст. 22 і 64 Конституції України,- право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, не встановлюють. Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України,- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведених норм законодавства суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача при відмові у проведенні перерахунку пенсії позивачеві, виходячи з розміру 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ст. 99 ч. 2 КАС України,- для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, а саме необхідно визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії, виходячи із розмірів заробітної плати та інших виплат, зазначених у довідці прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р., яка надана була до управління ПФУ у квітні 2015 р., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р. відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку та виплатити різницю недоплаченої пенсії з 25.05.2015 року.

На підставі ст. ст. 69, 70, 71, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про прокуратуру", суд, -

Ухвалив:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання до перерахунку пенсії задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії виходячи із розмірів заробітної плати та інших виплат, зазначених у довідці прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р., яка надана була до управління ПФУ у квітні 2015 р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Сумської області №18-10зп-15 від 23.04.2015 р. відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку та виплатити різницю недоплаченої пенсії з 25.05.2015 року.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя В.Б. Князєв