Постанова № 54913056, 14.12.2015, Роздільнянський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
511/2958/15-а
Номер документу
54913056
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Роздільнянський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/2958/15-а

Номер провадження: 2-а/511/70/15

14 грудня 2015 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Гринчак С. І.,

секретаря- Чернецької А.В.

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Роздільна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, в якому просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України Роздільнянському районі Одеської області №4035/01 від 28.09.2015 року у розрахунку пенсії, визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Роздільнянському районі Одеської області щодо неврахування під час розрахунку пенсії сум інших видів виплат та просить зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області здійснити розрахунок її пенсії з 18.09.2015 року з урахуванням складових заробітної плати та сум інших виплат, а також зобовязати Управління Пенсійного фонду України Роздільнянському районі Одеської області здійснити розрахунок її пенсії у розмірі 70 відсотків сум заробітної плати та сум інших витрат, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позову зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, як отримувач пенсії за віком з 06.11.2014 року. Для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області нею була подана довідка від 06.11.2014 року № 5356/06, яка видана управлінням Пенсійного фонду Укаїни в Роздільнянському районі за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1. При розрахунку їй пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області взято суми надбавки та премії за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 1 листопада 2009 року по 31 жовтня 2014 року та не враховані інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, за період, за який обчислюється пенсія, а саме за період: з 1 листопада 2009 року по 31 жовтня 2014 року в сумах: матеріальна допомога на оздоровлення - 13294,48 грн.; для вирішення соціально-побутових питань 37764 грн.; індексація - 16026,23 грн. 18.09.2015 року вона звернулась з заявою щодо корегуючого розрахунку її пенсії, а саме: включенням всіх сум, з яких були сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Однак Управлінням Пенсійного фонду в Роздільнянському районі Одеської області своїм рішенням 28.09.2015 року № 4035/01 їй відмовило в розрахунку пенсії та зазначило, що дані графи «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) для визначення заробітку для призначення пенсії з 06.11.2014 року не враховувались, оскільки вказані виплати не передбачені нормами статті 37 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а регулюються іншими нормативно правовими актами. Також зазначено, що звернення за виправленням розрахунку пенсії надійшло з запізненням, тобто після 01.06.2015 року. Посилаючись на Прикінцеві положення Закону України від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Позивачка вважає, що вказані дії управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області грубо порушують її конституційні права на отримання пенсії та не включення інших виплат до заробітної плати для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» порушує принцип соціального страхування та соціальної справедливості, а тому вона була вимушена звернутися до суду з вказаним позовом.

Відповідач у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк подав письмові заперечення на позов та в подальшому надав доповнення до заперечень, в яких зазначили, що згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» N 1282- XII від 03.07.1991 року індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Це дає підставу вважати, що індексація грошових доходів населення для включення в розрахунок пенсії Позивачу ніякого відношення не має. Вказане підвищення не передбачене нормою ст. 33 Закону № 3723 як складова частина заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення та матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723. Крім того, у адміністративному позові Позивач просить Суд зобов'язати управління здійснити розрахунок пенсії з урахуванням всіх доплат, проте пенсійним законодавстом, Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року та Положенням про Пенсійний фонд України від 23.07.2014 року такого повноваження не передбачено. У Положенні про Пенсійний фонд України передбачені повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії. В той же час з 01.06.2015 року Прикінцевими положеннями Закону України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актив України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців, тому призначення ( перерахунок) пенсій не проводиться. З урахуванням зазначеного просили в позові відмовити. (а.с.22-23, 32-33)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені в позові.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2, яка діяла на підставі довіреності №3882/10 від 16.09.2015 року, заперечувала проти визнання позовних вимог, наполягаючи на тому, що законних підстав для розрахунку чи перерахунку пенсії відповідачу відповідно Закону України «Про державну службу» немає, оскільки остання звернулася з заявою щодо корегуючого розрахунку її пенсії 18.09.2015 року, тобто після набрання чинності 01.06.2015 року Закону України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актив України щодо пенсійного забезпечення». Крім того, зазначила, що поняття «здійснення розрахунку», як дії, не передбачено чинним пенсійним законодавством, Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року та Положенням про Пенсійний фонду України від 23.07.2014 року. Розрахунок пенсії - це саме перелік, а не операція (дія) зміни розміру пенсії, тому вносити корективи та доповнення до розрахунку пенсії управління не має можливості. У звязку із зазначеним вважає дії управління Пенсійного фонду України в Роздільняському районі правомірними та такими, що повністю відповідають вимогам законодавства, в звязку з чим наполягала на відмові у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, оглянувши пенсійну справу та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року (далі-Закон № 3723) заробітна плаза державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, за виконання обов'язків тимчасово-відсутніх працівників тощо).

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» N 1282- XII від 03.07.1991 року індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Вказане підвищення не передбачене нормою ст. 33 Закону № 3723 як складова частина заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення та матеріальна допомога на оздоровлення не враховується для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Відповідно до Основних термінів та понять сфери оплати праці, які використовуються в Методичних рекомендаціях надбавки та доплати - законодавчо гарантовані або нормативно обумовлені (постанови Кабінету Міністрів України, угоди, договори тощо) додаткові виплати працівникам, які пов'язані з особливостями та умовами праці, а також особистими якостями працівників.

Згідно ст. 5 Закону України «Про соціальні послуги» №966 від 19.06.2003 року матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації.

Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати, передбаченою ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Факт утримання із суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, як утримувач пенсії за віком. Зазначена пенсія призначена згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» з 06.11.2014 року (пенсійне посвідчення серія AAИ № 290465 від 19.11.2014 p.) (а.с.7).

За змістом ст.37 Закону України № 3723-ХП «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Пенсія позивачці була розрахована на підставі довідки від 06.11.2014р. №5356/06 про складові заробітної плати, форма якої затверджена Постановою правління ПФУ від 14.02.2011р. №5-1.

18.09.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо корегуючого розрахунку її пенсії та надала довідку управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області від 17.09.2015р. № 3932/05 про складові заробітної плати за період з 01.11.2009 року до 31.10.2014 року з урахуванням інших виплат, а саме: індексації, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 24,13-17).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Правлінням Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року до органів Пенсійного фонду подаються заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у звязку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії. Тобто таке поняття, як заява на здійснення розрахунку пенсі не зазначено.

Що стосується поняття «здійснення розрахунку», як дії, то такого повноваження не передбачено чинним пенсійним законодавством, Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року та Положенням про Пенсійний фонду України від 23.07.2014 року.

Розрахунок пенсії - це перелік всіх складових пенсії. Так, пенсія, яка виплачується на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» складається із заробітної плати та страхового стажу. У разі виплати пенсії по спеціальним законам, до яких відносять Закон України «Про державну службу» то пенсія складається із заробітної плати, спеціального страхового стажу, надбавок та премій. Тобто розрахунок пенсії - це саме перелік, а не операція (дія) зміни розміру пенсії, тому вносити корективи та доповнення до розрахунку пенсії управління Пенсійного фонду України не має можливості.

Не слід ототожнювати поняття «розрахунок» та «перерахунок». Так, загальноприйнятим поняттям перерахунку є зміна (збільшення або зменшення), раніше нарахованої суми, у звязку зі зміною обставин. В пенсійному законодавстві даними обставинами є документи, які не враховувались при первинному призначені заявнику або подання недостовірних даних.

В адміністративному позові, позивач просить суд здійснити розрахунок її пенсії на підставі нової довідки про складові заробітної плати від 17.09.2015 року №3932/05, а отже вказана довідка є саме тією обставиною для перерахунку пенсії.

Порядок сплати та обчислення єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування регулюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) від 08.07.2010 року (В редакції від 09.12.2015 року). В ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону визначається, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 4 даного Закону визначаються платники єдиного внеску. Одними із платників єдиного внеску є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту).

Згідно ст.. 9 Закону єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Отже виходячи із вищевказаного, дійсно, страхові внески (а з 01.01.2011 - єдиний внесок) виплачувались із всіх видів доходу, в тому числі індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем, проте вони сплачувались роботодавцем.

Стаття 24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок ( з 01.01.2011 року - єдиний внесок).

В судовому засіданні встановлено, що пенсія Позивачу була нарахована згідно двох законів, а саме Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто пенсія складається із двох пакетів, оскільки позивач працював не тільки на державній службі, а і на загальних підставах.

Згідно Протоколів 1470/5-227 від 11.11.2014 року страховий стаж складав 34 років і 7 місяці, із них 11 років, 1 місяць і 5 днів стаж державного службовця. Тобто протягом трудової діяльності на державній службі, роботодавцем, а саме управлінням Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі, щомісячно сплачувались страхові внески (а з 01.01.2011 року - єдиний внесок) з усіх видів доходу, в тому числі з нарахованих сум індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових проблем, а отже дані види виплат позивачу бралися при розрахунку пенсії на загальних підставах (а.с.35,36).

За таких підстав, суд погодиться з думкою відповідача, що включення індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем є неможливим, оскільки дані види виплат вже були включені до розрахунку пенсії на загальних підставах.

Крім того, вимоги позивачки щодо розрахунку (перерахунку) пенсії з 18.09.2015 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» єтакими, що суперечать чинному законодавству виходячи з наступного.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» визначались особливості призначення/перерахунку пенсії державним службовцям. Виходячи з того, що закон щодо призначення вказаних спеціальних пенсій ВР України так і не був прийнятий, то з 1 червня 2015 року положення про пенсії, які призначаються відповідно до вищезазначених законів України є недіючими.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки судом не встановлено факту порушенняпенсійних прав позивачки з боку відповідача.

Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163, КАС України, Законами України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення» п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року,

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянськийрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з часу її проголошення.

У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 17 грудня 2015 року.

Суддя С. І. Гринчак