Постанова № 54908029, 07.12.2015, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
07.12.2015
Номер справи
357/14986/15-а
Номер документу
54908029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/14986/15-а

2-а/357/936/15

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Цуранова А. Ю. ,

при секретарі - Солом'яна Л. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Біла Церква адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними,

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даними позовом.

Вказував, що він являється інвалідом 1-ї групи 1-ї категорії із захворюванням, яке повязане із участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Зазначав, що 14.09.2015 року звернувся із відповідною заявою до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року по відшкодуванню шкоди здоровю на підставі довідки № 25 від 11.09.2015 року ВАТ «Київводбуд» про заробітну плату в зоні відчуження за період з 4 по 15 червня 1986 року.

Посилаючись на наявність відмови пенсійного фонду у здійсненні перерахунку, позивач просив визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві щодо призначення (перерахунку) пенсії згідно довідки № 25 від 11.09.2015 року ВАТ «Київводбуд» за роботу в зоні відчуження, виданої ВАТ «Київводбуд», зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві прийняти довідку про заробітну плату в зоні відчуження № 25 від 11.09.2015 року для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1, здійснити призначення (перерахунок) та виплату пенсії згідно вищевказаної довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС, починаючи з 14.09.2015 року, тобто з моменту подання заяви про призначення (перерахунок) до УПФУ у м. Білій Церкві за поданими документами, постанову прийняти до негайного виконання.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити, а також пояснив, що заява від 14.09.2015 року була подана на особистому прийомі заступником начальника відділу з призначення пенсій.

Представник відповідача, надавши письмові заперечення на позовну заяву, в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, оскільки самої відмови у здійсненні перерахунку пенсії не було, а лише надана розяснювальна відповідь позивачу листом від 13.10.2015 року на подану ним заяву, тим більше позивач повинен був звернутися із заявою встановленої форми згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. N 22-1.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

14.09.2015 року до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві було подано заяву позивача про здійснення перерахунку (призначення) пенсії згідно довідки № 25 від 11.09.2015 року ВАТ «Київводбуд» про заробітну плату в зоні відчуження в період з 4 по 15 червня 1986 року.

Разом із заявою було подано вказаний у ній перелік документів.

Листом від 13.10.2015 року № 581/В-01 Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві позивача повідомлено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 року № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника, розгляд письмових заяв громадян стосовно видачі довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється утвореною комісією. Також рекомендовано позивачу звернутися до комісії, яка розглядає питання щодо видачі довідок про заробітну плату по підприємствах, які ліквідовані.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV).

Згідно ст. 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. N 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно ст. 80 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон № 1788-XII), заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Відповідно до вимог ст. 82 Закону «Про пенсійне забезпечення» подані для призначення пенсії документи розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Разом з цим, відповідачем при розгляді заяви ОСОБА_1 від 14.09.2015 року про призначення (перерахунку) пенсії згідно довідки № 25 від 11.09.2015 року в порушення ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV, ст. 82 Закону № 1788-XII та п. 4.3 Порядку, якими встановлено порядок та строки розгляду такої заяви, рішення про призначення (перерахунок) пенсії або відмову у призначенні пенсії не приймалось, чим фактично допущено протиправну бездіяльність.

В даному випадку спірним є питання наявності у позивача права на призначення (перерахунку) пенсії, що відноситься до виключної компетенції органу Пенсійного фонду України, а також з урахуванням відсутності відповідного рішення відповідача відносно ОСОБА_1, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання неправомірною такої відмови у призначенні (перерахунку) пенсії, зобов'язання відповідача прийняти довідку про заробітну платну та здійснити призначення (перерахунок) і виплату пенсії позивачу на підставі вказаної довідки, є передчасними, оскільки до прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії спір про таке призначення (чи відмову у призначенні) не може бути предметом судового розгляду.

З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині неприйняття рішення про призначення або відмову у призначенні (перерахунку) пенсії, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та у відповідності до ч. 2 ст. 11 КАС України визнати бездіяльність відповідача щодо не розгляду у встановленому порядку заяви позивача про призначення (перерахунок) пенсії протиправною та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.09.2015 року із прийняттям відповідного рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст.69-72, 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві стосовно не розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.09.2015 року про призначення (перерахунок) пенсії згідно довідки № 25 від 11.09.2015 року ВАТ «Київводбуд».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.09.2015 року про призначення (перерахунок) пенсії згідно довідки № 25 від 11.09.2015 року ВАТ «Київводбуд» та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2