Постанова № 54904080, 24.12.2015, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.12.2015
Номер справи
233/6264/15-а
Номер документу
54904080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/6264/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2015 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., при секретареві Мазепа Н.А., за участі представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

05 листопада 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, в якому просив скасувати рішення відповідача від 14.09.2015 року щодо відмови у врахуванні довідки № 1134 від 18.11.2010 року про заробітну плату, зобов'язати відповідача здійснити нарахування пенсії з 17 червня 2015 року з урахуванням довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року, посилаючись на те, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 17 червня 2015 року. При призначенні пенсії відповідачем не була врахована довідка про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року, видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева», про що видане рішення від 14.09.2015 року, з яким він не погоджується.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не зявився, надавши суду заяву про повне підтримання заявлених позовних вимог та про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнала у повному обсязі, підтримала заперечення надані суду в письмовій формі, пояснивши, що рішенням УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 14.09.2015 року позивачу було відмовлено у зарахуванні довідки № 1134 від 18.11.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» в звязку з тим, що завод ліквідований 11.07.2012 року та документи в Державний архів не поступали. Згідно до ст. 40 ОСОБА_3 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв. Той факт, що ОСОБА_2 було відмовлено у врахуванні при призначенні пенсії довідки про заробітну плату від 19.11.2010 року № 1134, видану ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» говорить про те, що при проведенні перевірки достовірності наданих документів про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не має можливості перевірити факт достовірності вказаних у довідці про заробітну плату сум, так як відсутні первинні документи на підставі яких ці довідки видавались. При проведенні актів зустрічних перевірок достовірності наданих документів про стаж (заробітну плату) для призначення пенсії згідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» неодноразово виявлено, що суми заробітної плати, які відображені в довідках не співпадають з сумами заробітної плати в розрахункових відомостях, а саме має місце завищення вказаних в довідках сум. Крім того, зазначена у довідці № 1134 від 18.11.2010 року заробітна плата позивача перевищує середньомісячні показники заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, за 1958-1991 року. Просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 17 червня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком. Позивачем разом з заявою та іншими документами було надано: довідку № 1134 від 18 листопада 2010 року про заробітну плату для обчислення пенсії за з 1983-1987 роки, видану ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т.Бондарева» на підставі особових рахунків у відповідності до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1) (в редакції на час надання довідки).

Відповідно до записів трудової книжки позивач працював на Констатинівському заводі «Автоскло» (ДП «Завод Автоскло ім.. ОСОБА_4») у період з 20.07.1976 року по 06.05.1977 року та з 21.09.1979 року по 12.11.1991 року на різних посадах (а.с.12-15).

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на підставі заяви про призначення пенсії та наданих документів, призначено позивачу пенсію з 17 червня 2015 року (а.с.23).

14 вересня 2015 року відповідачем прийнято рішення, яким відповідно до п. 1 ст. 40 ОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу відмовлено у зарахуванні довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року, видану заводом «Автосколо» на імя ОСОБА_2 (а.с.11).

Даючи оцінку спірному рішенню від 14 вересня 2015 року суд дійшов таких висновків.

Статтею 5 ОСОБА_3 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі ОСОБА_3 № 1058), передбачено, що цей ОСОБА_3 регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим ОСОБА_3, або в частині, що не суперечить цьому ОСОБА_3. Виключно цим ОСОБА_3 визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до 1 ст.40 ОСОБА_3 № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно ч. 1 ст. 65 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - ОСОБА_3 № 1788-XII), середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ст. 66 ОСОБА_3 № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ОСОБА_3 України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ОСОБА_3 № 1058, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим ОСОБА_3, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 ОСОБА_3 № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч. 5 ст. 45 ОСОБА_3 № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_3 № 1058-IV регулює Порядок № 22-1.

За приписами п. 4 та п. 5 Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинена робота на час звернення за пенсією чи продовжується. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Відповідно до п.п. «в» п.7 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.

За приписами п. 17 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до п. 37 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4).

Згідно п. 38 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження; г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

За приписами статті 101 ОСОБА_3 № 1788-XII, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Відповідно до п. 39 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що підставою для проведення розрахунку заробітної плати при призначені пенсії є первинні документи про нараховану такої заробітну плату. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Довідка № 1134 від 18 листопада 2010 року про заробітну плату для обчислення пенсії за з 1983-1987 роки, видана ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т.Бондарева».

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 25 ОСОБА_3 України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (в редакції на час надання довідки), ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.

Таким чином, вказана довідка видана належною особою, яка за приписами законодавства на час видачі мала відповідні права. Тобто, вказана довідка повністю відповідає вимогам ОСОБА_3 № 1058-IV та Порядку №22-1 і повинна прийматися до розрахунків пенсії позивача.

Як зазначено вище, за приписами статті 101 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення» та п.38 Порядку 22-1, відповідач має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідач зазначеним правом щодо здійснення перевірки не скористався та прийняв рішення без належного обґрунтування з порушенням вимог Порядку 22-1. Відповідачем не надано жодного доказу щодо здійснення перевірки (акт, запити тощо).

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність відомостей про виплату заробітної плати позивачу, а також доводи відповідача про те, що заробіток позивача, зазначений у довідці № 1134 від 18 листопада 2010 року перевищує середньомісячні показники заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, за 1958-1991 роки, оскільки відповідачем не доведено, що позивач не отримував перераховану заробітну плату. Відповідачем не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалась. Крім того, зазначений у довідці № 1134 від 18.11.2010 року заробіток позивача не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати на день отримання зазначених сум.

Всі доводи відповідача не підтверджені жодними доказами, хоча за вимогами частини 2 статті 71 КАС України саме відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі наданих ним документів про заробітну плату у 1983-1987 роках.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав не приймати вказану довідку при призначенні пенсії позивачу відповідно до ОСОБА_3 № 1058-IV та Порядку №22-1, а тому відмова відповідача у зарахуванні довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року є неправомірною.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що рішення відповідача від 14 вересня 2015 року слід визнати протиправним та скасувати його, а також зобовязати відповідача здійснити нарахування пенсії позивача з урахуванням довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року.

Тож, позов слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області від 14 вересня 2015 року щодо відмови ОСОБА_2 у врахуванні при призначенні пенсії довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_2 з урахуванням довідки про заробітну плату № 1134 від 18.11.2010 року, виданої ліквідатором ДП «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева», з 17 червня 2015 року.

Встановити строк для ознайомлення сторін з повним обсягом постанови 29 грудня 2015 року, відклавши до цього строку складання повної постанови.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В. Каліуш