Рішення № 5484546, 28.07.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.07.2009
Номер справи
2/511
Номер документу
5484546
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "28" липня 2009 р. Справа № 2/511

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого - судді Тимошенка О.М.

при секретарі Стародуб Л.Ф.

за участю представників сторін

від 1-го позивача не з'явився

від 2-го позивача Ткаченко В.І. (доручення №2309/7 від 28.07.09)

від відповідача Троханенко Ю.В.(довіреність №18 від 18.05.09)

від третьої особи Кайданович В.Й. (сільський голова)

прокурор не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі 1) Олевської районної державної адміністрації (м. Олевськ)

2) Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)

до Відкритого акціонерного товариства "Олевське шляхово-будівельного управління - 42" (смт.Олевськ)

За участю третьої особи , яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Тепиницької сільської ради

про стягнення 29945,15 грн.

Прокурором в інтересах держави подано до суду позовну заяву про стягнення з відповідача заподіяної шкоди на суму 29 945,15 грн.

Олевська районна державна адміністрація свого представника в судове засідання не направила. В матеріалах справи є лист в якому просить розглянути справу без участі представника, також, повідомляє, що позовну заяву прокурора позивач підтримує та просить стягнути з відповідача суму заподіяної шкоди 29 945,15 грн.

Представник Державної екологічної інспекції в Житомирській області у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримав та зазначив, що під час перевірки було встановлено, що відповідачем заподіяно шкоду лісовому господарству внаслідок незаконної вирубки 98 дерев без спеціального дозволу, заподіяна шкода становить 29945,15 грн., шкода обрахована державною екологічною інспекцією в Житомирській області.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову прокурора, підтримав викладене у відзиві на позовну заяву, зазначивши, що 27.02.09 Тепеницькою сільською радою було видано ордер на видалення зелених насаджень, вирубці підлягали дерева, в т.ч. сухостійні та кущова поросль, залишені після рубки ДП "Олевський лісгосп". На даний час , зелені насадження на видалення яких потрібен дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області є не видаленими за відсутності дозвільних документів.

Ухвалою від 19.05.09 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Тепеницьку сільську раду.

Представник Тепеницької сільської ради у судовому засіданні покладається на розсуд суду при вирішенні спору.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, проведеною Житомирською міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою дотримання природоохоронного законодавства в Олевському районі, виявлено факт заподіяння відповідачем збитків лісовому господарству на території Тепеницької сільської ради, про що був складений акт обстеження від 24.02.09 (а.с.6).

В результаті обстеження було встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Олевське шляхово-будівельного управління - 42" в період з 16 по 24 лютого 2009 року, під час проведення підготовчих робіт до проведення капітального ремонту автодороги Олевськ-Тепениця, в порушення ст.ст.67,69 Лісового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.07 №761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", "Порядку проведення робіт по вирубці снігозахисних насаджень, що розташовані в межах смуг відводу автомобільних доріг, які знаходяться на балансі служби автомобільних доріг у Житомирській області", затвердженого наказом №38 Служби автомобільних доріг в Житомирській області 18.04.03, без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубного квитка), проведено рубку 98 дерев різних порід (вільха, сосна, береза,верба,осика) діаметром від 10 до 46 см. в смузі відведення автодороги Олевськ-Тепениця.

Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної вирубки дерев, що обрахована Державною екологічною інспекцією в Житомирській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.08 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" заподіяна шкода становить 29945,15грн. (а.с.7).

Відповідач заперечує факт нанесення ним збитків лісовому господарству, оскільки до укладання договору №52/23 від 30.05.08р., за яким відповідач зобов'язався виконати роботи по капітальному ремонту автомобільної дороги Олевськ-Тепениця-Обище-Замисловичі, рубку зелених нсаджень в межах полоси відводу на стадії розробки проекту на капітальний ремонт даної дільниці автодороги у 2007 році проводило ДП "Олевський лісгосп", якому і був виданий лісорубний квиток за №105 від 02.04.07р. (а.с.21). 05.02.09 Тепеницькою сільською радою був складений акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню (а.с.24). Після того, рішенням виконкому Тепеницької сільської ради від 27.02.09 було надано дозвіл ВАТ "Олевське шляхово-будівельного управління - 42" на вирубку дерев та кущів в кількості 110шт. дерев та 120шт. кущів ,що розташовані в смузі автомобільної дороги Олевськ-Тепениця, згідно акта обстеження зелених насаджень від 05.02.09 (а.с.25). 27.02.09 відповідачу був виданий ордер №1 на видалення зелених насаджень (а.с.26).

Дослідивши зібрані по справі докази та заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку що позов підлягає задоволеню виходячи з наступного.

Відповідно до ст.67 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 69 згаданого кодексу передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток).

Згідно п.п.42,43 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.07 №761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", Лісокористувачі після передачі їм лісових ділянок та отримання лісорубного або лісового квитка проводять на них у встановленому порядку підготовчі роботи.

Даною постановою затверджений порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів. Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

При цьому, пунктом 5 вказаного Порядку визначений вичерпний перелік коли лісорубний квиток може бути виданий після початку робіт.

Таким чином, підставою для вирубки дерев є лісорубний або лісовий квиток як спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів, який має бути оформлений (в даному випадку) до початку робіт.

Як зазначалось вище, акт обстеження був складений державною екологічною інспекцією в Житомирській області 24.02.09.

З тексту вказаного акту вбачається, що в період з 16 по 24 лютого 2009 року ВАТ "Олевське шляхово-будівельне управління - 42" проведено рубку 98 дерев різних порід (вільха, сосна, береза,верба,осика) діаметром від 10 до 46 см. в смузі відведення автодороги Олевськ-Тепениця без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів - лісорубного квитка.

Відповідач зазначив, що разом із погодженнями виданими Тепеницькою сільською радою на вирубку лісу, йому був наданий ордер на видалення зелених насаджень.

Даний ордер був виданий 27.02.09, тобто після встановленого факту незаконної вирубки лісу.

Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Витрати , пов'язані з оплатою державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82 85 ГПК України, Господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Олевське шляхово-будівельне управління - 42" (м.Олевськ, вул.Чапаєва,118; код 13555857) :

- на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Тепеницької сільської ради Олевського району Житомирської області (с.Тепениця,Олевський район, Житомирська область; код 20413477; р\р 31511921700483 УДК у Олевському районі, МФО 811039, код призначення 24062100) - 29945,15грн. шкоди;

- в доход Державного бюджету України (р/р 31118095700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319) - 299,45грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України (р/р 31218259703002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319) - 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Тимошенко О.М.

Віддрукувати: 7 прим.