Справа № 404/5733/15-а
Номер провадження 2-а/404/494/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2015 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді - Галагана О.В.,
при секретарі Голенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вище вказаним позовом до відповідача, просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку відповідно до вимог постанови № 355 з липня 2012 року з 88% до 80 % неправомірними та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області провести перерахунок пенсії згідно з постановою № 355 з 01.07.2012 року з урахуванням основного розміру пенсії з 88 % грошового забезпечення і виплатити не сплачену її частину починаючи з 01.07.2012 року.
На обґрунтування зазначено, що 03.12.2003 року на підставі наказу по особливому складу № 405 о/с його звільнено з органів МВС. Вислуга на 03.12.2003 року складає 31 рік 02 місяці 02 дні, та з грудня 2003 року відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення. Проте з 01.07.2012 року відповідач почав нараховувати йому пенсію в розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення посилаючись на внесення змін до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» яким встановлено максимальний розмір пенсії у 80%. При зверненні до відповідача з приводу перерахування пенсії, йому було відмовлено, та він був змушений звернутися з заявою про вчинення злочину посадовими особами ГУ ПФУ в Кіровоградській області, а саме порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо невиплати пенсії в повному обсязі, проте 08.07.2015 року прокуратурою м. Кіровограда було відмовлено в порушенні кримінальної справи, та повідомлено, що він має право звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з вимогою до відповідача провести перерахунок пенсійного забезпечення. Вважаючи порушеними свої соціальні права, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та посилаючись на викладені в заяві обставини, позовні вимоги просили задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти позову та просив відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що позивач щомісячно отримував та отримує пенсію, тому знав про розмір пенсії та складові, які входять в розрахунок грошового забезпечення для обчислення призначеної пенсії з 01.07.2012 року, але звернувся до суду лише 07.08.2015 року, тобто з пропуском строку, для звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України.
Крім того, 23 квітня 2012 року Кабміном України прийнято постанову № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено механізм поетапного підвищення військових пенсій, перерахунок пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюється на підстаі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими органами, станом на 01 квітня 2012 року. також зазначила, що з 01.10.2011 року до Закону внесено зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевщувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення. На момент призначення пенсії ОСОБА_1 03.12.2003 року та на момент перерахування пенсії з 01.01.2008 року діяла норма ст. 13 Закону, якою було передбачено, що розмір пенсії не може перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. З урахуванням зазначеної норми Закону ОСОБА_1 була призначена з 03.12.2003 року та перерахована з 01.01.2008 року пенсія в розмірі 88% від грошового забезпечення. Саме в такому розмірі 88% грошового забезпечення основного розміру пенсії ОСОБА_1, виплачується пенсія і на даний час, але розмір максимального підвищення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 355 за грошовим забезпеченням станом на 01.04.2012 року обчислюється виходячи із розміру 80 % від грошового забезпечення, тому посилання позивача на постанову № 355, як на підставу для перерахунку пенсії, є таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки даною постановою встановлено підвищення до пенсій, а не зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доказам у їх сукупності суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу № 405 о/с від 03.12.2003 року згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів МВС у відставку капітана міліції ОСОБА_1, начальника комунально експлуатаційного відділення відділу ресурсного забезпечення УМВС України в області, з 03 грудня 2003 року, вислуга на 03.12.2003 року в календарному обчисленні складає 31 рік 02 місяці 02 дні (а.с. 3).
Листами № 283/М-2 від 27.06.2014 року, № 115/м-11 від 24.03.2015 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомляло ОСОБА_1, що пенсія йому призначена та виплачується згідно норм чинного законодавства України (а.с. 4, 5).
Також, листами № 1362/М-11 від 24.12.2012 року, № 4/М-11 від 14.01.2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомляло ОСОБА_1, що з 01 жовтня 2011 року, що максимальний розмір пенсії, обчислений у відповідності із п. «в» ст. 13 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та не може перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому органи Пенсійного фонду України діють виключно в межах чинного законодавства (а.с. 26-27, 29).
Відповідно до ст. 23-1 Закону України «Про міліцію», здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Між тим, відповідно до ч. 2 ст. 51 вказаного Закону, якою визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Щодо посилання позивача на неправомірность застосування під час перерахунку пенсії 01 квітня 2012 року максимального розміру у 80% сум грошового забезпечення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №335 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено механізм поетапного підвищення військових пенсій.
Відповідно до вказаної Постанови, підвищення до пенсій встановлено у такому порядку: з 1 липня 2012 року основні розміри пенсій підвищуються на 11 відсотків, з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 визначено, що розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VІ обмеження пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, на позивача не поширюється обмеження максимального розміру пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Між тим, ч. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було замінено у частині другій цифри "90" цифрами "80".
Таким чином, станом на момент перерахунку пенсії позивачу 01 квітня 2012 року ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» діяла в такій редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення».
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо правомірності застосування під час перерахунку пенсії 01 квітня 2012 року максимального підвищення для перерахунку пенсії у розмірі 80% від грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють чи прийнятті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги або заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно зі ст. 71 КАС країни кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що підстави для визнання протиправними дійвідповідача відсутні, оскільки пенсія призначена та виплачується позивачу відповідно до вимог законодавства України і правових підстав для задоволення його позовних вимог не має.
Керуючись ст. ст. 2, 69-71, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_2