Копія
Справа № 822/6133/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівБлонського В.К. Козачок І.С. Шевчука О.П. при секретарі за участі: представника позивача представника відповідачаВарченко В.В. Бурець А.Я. Думарецького О.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалбуд" м. Нетішин Хмельницької області до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить скасувати винесену щодо ТОВ «Універсалбуд» постанову № 19 від 05.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Свій позов позивач мотивує тим, що 05 листопада 2015 року посадова особа відповідача прийняла постанову про накладення штрафу на позивача за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Рішення прийняте в зв'язку з тим, що ТОВ «Універсалбуд» виконувало будівельні роботи за відсутності проекту виконання робіт, який передбачений пунктом 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Така постанова не відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи те, що проект виконання робіт виготовлений в серпні 2015 року і є в наявності.
За таких обставин позов необхідно задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснивши суду, що 05 листопада 2015 року посадова особа відповідача прийняла постанову про накладення штрафу на позивача за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Рішення прийняте в зв'язку з тим, що ТОВ «Універсалбуд» виконувало будівельні роботи за відсутності проекту виконання робіт, розроблення якого і наявність передбачена пунктом 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Така постанова не відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи те, що проект виконання робіт виготовлений в серпні 2015 року і є в наявності.
За таких обставин позов необхідно задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що постанова відповідає вимогам чинного законодавства, тому скасуванню не підлягає.
При проведенні перевірки встановлено відсутність на об'єкті будівництва проекту виконання робіт, який передбачений пунктом 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
За таке порушення порушник несе відповідальність у вигляді штрафу.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 1 Закону України «Про основи містобудування» № 2780-XII від 16.11.1992 року визначено, що містобудування (містобудівна діяльність)-це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Відповідно до статтей 6, 7 Закону України «Про основи містобудування», законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.
Державне регулювання у сфері містобудування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Згідно статті 15 цього Закону компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю визначається відповідно до закону.
Статтею 24 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що державний контроль у сфері містобудування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, органами місцевого самоврядування та іншими уповноваженими на це державними органами.
Порядок здійснення державного контролю у сфері містобудування визначається законодавством.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 року, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до частин 1, 3 статті 6 цього Закону управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється в тому числі і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 1 «Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України-Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Пунктом 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року затверджено «Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».
Частиною 1 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» встановлено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в тому числі і Держархбудінспекцією.
Згідно пункту 1 частини 2 Порядку № 553 від 23.05.2011 року державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Згідно частини 3 Порядку № 553 від 23.05.2011 року державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.
Відповідно до частин 5, 6 Порядку № 553 від 23.05.2011 року державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконуючий обов'язки начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 року «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 1070 від 29.09.2015 року «Про затвердження планів перевірок» та наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 976 від 08.09.2015 року, видав посадовій особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області направлення для здійснення планової перевірки № 48 від 12.10.2015 року, на об'єкті: реконструкція підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення, по проспекту Незалежності, 11 у м. Нетішин.
На підставі зазначеного направлення посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено планову перевірку об'єкту: реконструкції підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення, по проспекту Незалежності, 11 у м. Нетішин.
Відповідно до пункту 2 частини 11 Порядку № 553 від 23.05.2011 року посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом.
Частинами 16, 17 Порядку № 553 від 23.05.2011 року передбачено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області за результатами перевірки позивача 23.10.2015 року складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва: реконструкція підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення, по проспекту Незалежності, 11 у м. Нетішин Хмельницької області.
Перевіркою встановлено, що на об'єкті будівництва виконані будівельні роботи по демонтажу декількох несучих перегородок. Будівельні роботи виконуються без наявності ПВР (проект виконання робіт), чим порушено пункт 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Оскільки при проведенні перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 00314 від 23.10.2015 року,
В протоколі зазначено, що за результатами позапланової перевірки виявлено, що на об'єкті будівництва виконані будівельні роботи по демонтажу декількох несучих перегородок. Будівельні роботи виконуються без наявності ПВР (проект виконання робіт), чим порушено пункт 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Також прийнято припис від 23.10.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до частин 20, 22 Порядку № 553 від 23.05.2011 року протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.
Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Відповідно до пункту 3 частини 1, пункту 2 частини 2 статті 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» № 208/94-ВР від 14.10.1994 року справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», мають право від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду-головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
На підставі протоколу № 00314 від 23.10.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області прийнята постанова № 19 від 05.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності ТОВ «Універсалбуд» визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 8 частини 3 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 62010 грн.
Відповідно до пункту 8 частини 3 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за таке правопорушення як виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат.
Із пояснень представника позивача вбачається, що позивач є підрядником при виконанні будівельних робіт з реконструкції підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення, по проспекту Незалежності, 11 у м. Нетішин Хмельницької області.
Згідно пункту 3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» ПВР визначає технологію та організацію будівництва окремого об'єкта будови а бо виконання окремого виду чи етапу робіт. Склад і зміст ПВР встановлює генеральна підрядна будівельна організація із залученням субпідрядних організацій.
Виконання робіт без ПВР не допускається.
Проект виконання робіт 609608 по реконструкції підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення виготовлений МП «Енергомонтажпроект» в серпні 2015 року, що об'єктивно підтверджується актом здачі-прийому проектної продукції за договором № 299 від 20 серпня 2015 року, згідно якого виконавець-МП «Енергомонтажпроект» виконав проект, а замовник-ТОВ «Універсалсервіс-ТСЦ» прийняв виконаний проект, із чого також слідує, що розроблений ПВР крім того погоджений із замовником будівництва.
Як встановлено із пояснень представника позивача, розроблений ПВР затверджений керівником генеральної підрядної будівельної організації, тобто ТОВ «Універсалбуд», який виконує будівельні роботи з реконструкції підвального приміщення цілісного майнового комплексу готелю «Горинь» під об'єкти громадського призначення, по проспекту Незалежності, 11 у м. Нетішин Хмельницької області.
Оригінал ПВР досліджений в судовому засіданні.
ТОВ «Універсалбуд» не виконувало будівельні роботи за відсутності ПВР.
Суд при вирішенні спору враховує також, що відповідач помилково застосував до відповідача штраф у більшому розмірі ніж за розмір штрафу який встановлений пунктом 8 частини 3 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
За таких обставин суд вважає, що постанову № 19 від 05.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ТОВ «Універсалбуд» необхідно визнати протиправною та скасувати.
Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 6, 7, 15, 24 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 6, 7, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 2, 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», «Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», «Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області № 19 від 05.11.2015 року, якою на товариство з обмеженою відповідальністю «Універсалбуд» м. Нетішин Хмельницької області накладено штраф у сумі 62010 грн., (шістдесят дві тисячі десять гривень) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 37471912) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Універсалбуд» м. Нетішин Хмельницької області судовий збір в розмірі 1218 грн., (одна тисяча вісімсот шістдесят гривень тридцять копійок).
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 25.12.2015 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 25 грудня 2015 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.К. Блонський І.С. Козачок О.П. Шевчук "Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський