ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 грудня 2015 року № 826/22572/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами
ДАН»
до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправними дій та скасування в частині рішення від 11.08.2015р.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами ДАН» (надалі - Позивач), звернувся до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Відповідач) про визнання дій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, щодо зупинення з 12.08.2015 року внесення змін до системи депозитного обліку щодо всіх цінних паперів, які обліковуються на рахунках у цінних паперах ТОВ «КУА «ДАН», відкритого в депозитарній установі ПАТ «ПУМБ» (код ЄДРПОУ 32788801) протиправними та скасування рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.08.2015 року №1244 в частині зупинення з 12.08.2015 року внесення змін до системи депозитарного обліку щодо всіх цінних паперів, які обліковуються на рахунку у цінних паперах №300517-UA40003300 НЗФПІФ «Стратегія інвест» (код ЄДРПОУ 32788801 (код ЄДРІСІ 233503) ТОВ «КУА «ДАН», відкритого в депозитарній установі ПАТ «ПУМБ» (код ЄДРПОУ 14282829).
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення в порушення вимог Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, а саме не було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, не було винесено розпорядження щодо усунення правопорушення на ринку цінних паперів, не встановлені терміни для його усунення. Крім цього, Позивачем зазначено, що посилання Відповідача на постанову слідчого не можуть бути підставою прийняття оскаржуваного рішення, оскільки ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не передбачено з такої підстави для застосування запобіжного заходу як внесення змін до системи реєстру вкладників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника.
Представник Відповідача проти позову заперечував з огляду на те, що оскаржуване рішення прийнято ним на виконання постанови слідчого, яка є обов'язковою для виконання, а тому підстави не зупиняти внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника у Національної комісії були відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи в письмовому провадженні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 12 вересня 2014 року у м. Києві між Публічним акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами ДАН» було укладено Договір про обслуговування рахунку в цінних паперах № 320/2014.
На виконання постанови старшого слідчого в ОВС слідчого відділу ГУ СБ України у м. Києві та Київській обл. старшого лейтенанта юстиції Алексенко Д.Г. про заборону внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів від 28.07.2015 року по кримінальному провадженню №22014101110000209 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.205 та ч.2 ст. 209 Кримінального кодексу України, відповідно до статті 110 Кримінально-процесуального кодексу України та з метою захисту інтересів держави відповідно до п.30 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» 11.08.2015 року було винесено рішення №1244, яким було зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку щодо всіх цінних паперів, які обліковуються на рахунках у цінних паперах, в тому числі ТОВ «КУА «ДАН» (код ЄДРПОУ 32788801), відкритих у депозитарній установі ПАТ «ПУМБ» (код ЄДРПОУ 14282829).
Позивач вважає що оскаржуване рішення прийняте відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, з перевищенням встановлених для нього повноважень, а тому звернувся за захистом своїх прав з відповідним позовом до суду.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; похідні цінні папери - цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продаж протягом терміну, визначеного договором (контрактом), цінних паперів, інших фінансових та/або товарних ресурсів; професійні учасники ринку цінних паперів - особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; визначення кредитного рейтингу (рейтингування) - це діяльність з надання професійних послуг на ринку цінних паперів, спрямована на визначення кредитоспроможності об'єкта рейтингування, яка може бути проведена рейтинговим агентством; кредитний рейтинг - це умовний вираз кредитоспроможності об'єкта рейтингування в цілому та/або його окремого боргового зобов'язання за національною шкалою кредитних рейтингів; Національна рейтингова шкала (далі - Національна шкала) - шкала, яка поділена на визначені групи рівнів та рівні, кожен з яких характеризує здатність позичальника своєчасно та в повному обсязі виплачувати відсотки і основну суму за своїми борговими зобов'язаннями, а також його платоспроможність. Національна шкала використовується для оцінки кредитного ризику позичальника - органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання та окремих боргових інструментів - облігацій, іпотечних цінних паперів, позик; рейтингова оцінка емітента - характеризує рівень спроможності емітента цінних паперів своєчасно та в повному обсязі виплачувати відсотки і основну суму за борговими зобов'язаннями відносно боргових зобов'язань інших позичальників; рейтингова оцінка цінних паперів емітента - характеризує рівень спроможності позичальника (емітента) своєчасно та у повному обсязі обслуговувати зобов'язання за цінними паперами; корпоративне управління - система відносин, яка визначає правила та процедури прийняття рішень щодо діяльності господарського товариства та здійснення контролю, а також розподіл прав і обов'язків між органами товариства та його учасниками стосовно управління товариством; система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність записів про цінні папери (вид, номінальна вартість і кількість, характер зареєстрованих обмежень в обігу або реалізації прав за цінними паперами), їх емітентів, власників іменних цінних паперів, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, що містять інформацію, яка дає можливість ідентифікувати названих осіб, а також іншу передбачену законодавством інформацію; система реєстру власників іменних цінних паперів (система реєстру) - сукупність даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих у цій системі власників, номінальних утримувачів та емітента, а також іменних цінних паперів, зареєстрованих на їх ім'я, облік усіх змін інформації щодо вищевказаних осіб та цінних паперів, одержання та надання інформації цим особам і складання реєстру власників іменних цінних паперів.
У відповідності до статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
За приписами частини 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Листом Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області № 51/12 - 7828 від 28 липня 2015 року на адресу Комісії було надіслано постанову від 28 липня 2015 року слідчого в ОВС слідчого відділу ГУ СБ України у м. Києві та Київській обл. старшого лейтенанта юстиції Алексенко Д.Г. винесену в рамках кримінального провадження № 22014101110000209, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205 та ч. 2 ст. 209 КК України.
Згідно вищевказаної постанови Комісію було зобов'язано зупинити внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, зокрема, ТОВ «КУА «ДАН» (код ЄДРПОУ 32788801).
Як визначено частинами 3, 7 статті 110 Кримінально процесуального кодексу України, рішення слідчого, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, прокурор визнає це за необхідне. Постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.
Згідно пункту 30 частини 1 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.
Зважаючи на вищевикладене, оскільки рішення від 11.08.2015 року №1244 було прийнято на виконання постанови слідчого, яка є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується, а також те, що до повноважень Відповідача належить здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та він наділений повноваженнями для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника.
З аналізу вищезазначених норм права та матеріалів справи, суд приходить до висновку про правомірність рішення Національної комісії від 11.08.2015 року №1244 в частині зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів ТОВ «КУА «ДАН», оскільки воно було прийнято на виконання постанови старшого слідчого в ОВС слідчого відділу ГУ СБ України у м. Києві та Київській обл.
Доводи Позивача про можливість зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів лише за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів є помилковими, оскільки пункт 30 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" не пов'язує право зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів із процедурою накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів; у свою чергу накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, виходячи зі змісту пункту 14 частини першої статті 8 цього Закону визначені як окремі повноваження Комісії; за своєю правовою природою зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів не є санкцією, а є застосованим Відповідачем у межах наданих йому повноважень заходом запобігання і припинення порушень на ринку цінних паперів.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищими адміністративним судом України в ухвалах від 24 жовтня 2013 року №К/800/30537/13, від 19 листопада 2013 року №К/800/37781/13 та від 21 січня 2014 року №К/800/38920/13.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначені факти, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ТОВ «КУА «ДАН» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук