Постанова № 54777029, 02.12.2015, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
02.12.2015
Номер справи
607/15603/15-а
Номер документу
54777029
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.12.2015 Справа №607/15603/15-а

Тернопільський міськрайонний суд в складі:

головуючого судді Сливка Л.М.

за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради у вересні 2015 року предявив до суду адміністративний позов до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї. Обґрунтовує позов тим, що відповідачці була призначена та виплачувалася зазначена допомога з 01 квітня 2014 року по 30 вересня 2014 року у розмірі 2168,23 гривень щомісячно, з 01 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року у розмірі 1707,46 гривень щомісячно, а загалом за період з 01 квітня 2014 року по 31 березня 2015 року відповідачці була нарахована державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям у розмірі 23254,14 гривень. При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сімї. В результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, було встановлено, що відповідачка подала неповну інформацію про наявність у володінні транспортних засобів, а саме, що їх в сімї декілька. Згідно з п. 12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205 у разі коли особами, які входять до складу сімї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Соціальним інспектором Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було складено акти проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомого №31 від 26 лютого 2015 року в яких зазначається, що сума переплати за період з 01 квітня 2014 року складає 13009,38 гривень, №32 від 26 лютого 2015 року, в якому зазначається, що сума переплати за період з 01 жовтня 2014 року по 31 січня 2015 року складає 6829,84 гривень. Після чого надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї відповідачці було припинено та було проведено перерахунок, згідно якого сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї за період з 01 квітня 2014 року по 01 лютого 2015 року включно склала 19839,22 гривень. Оскільки соціальними інспекторами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради переплату ОСОБА_2 було виявлено 26 лютого 2015 року, їй вже було нараховано допомогу за лютий та березень у розмірі 3414,92 гривень, а тому загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї за період з 01 квітня 2014 року по 01 лютого 2015 року складає 23254 гривень. З цих підстав позивачем було надіслано відповідачу лист про повернення безпідставно отриманих сум, однак у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернула.

В процесі розгляду справи позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради 1218 гривень сплаченого судового збору.

У судове засідання представник позивача ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради подав заяву, згідно з якою просить розгляд даної справи проводити за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.

Відповідачка, у судове засідання не зявилася, подавши до суду заяву про розгляд справи за її відсутності .

За вказаних обставин відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторони позивача та відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив наступне:

16 квітня 2014 року та 08 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовими заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, як малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до п. 3 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 pоку № 250 з наступними змінами доповненнями передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір держави соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Абз. 2 п. 14 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 з наступними змінами і доповненнями передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодіспортом.

Відповідно до п. 3 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 pоку № 250 з наступними змінами доповненнями передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір держави соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Абз. 2 п. 14 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 з наступними змінами і доповненнями передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно із заявою ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 16 квітня 2014 року №910231, заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 08 жовтня 2014 року №901605 , керуючись» та п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 з наступними змінами і доповненнями та згідно з рішенням ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 29 квітня 2014 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01 квітня 2014 року по 30 вересня 2014 року 2168,23 гривень, щомісячно. Згідно з рішенням ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 13 жовтня 2014 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї з 01 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року 1707,46 гривень, щомісячно.

В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 16 квітня 2014 року №910231 та у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 08 жовтня 2014 року №901605 ОСОБА_2

власноруч ставила свій підпис під попередженнями про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги та одночасно давала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п. 1 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1098 зазначається, що головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги сім'ям з дітьми, щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - державна соціальна допомога), інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету.

Нормами п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до п.п.1 п.3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 подала неповну інформацію про наявність у володінні транспортних засобів, а саме про те, що їх у володінні сімї декілька.

Згідно листа ДАІ від 03 лютого 2015 року №13/758 у власності чоловіка відповідачки ОСОБА_3 знаходиться автомобіль марки ОСОБА_4, 2004 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 та автомобіль Опель Омега, 1996 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2.

Як убачається з поданих ОСОБА_2 14 квітня 2014 року та 08 жовтня 2014 року декларації про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 не вказала, що у власності її сім'ї є автомобіль Опель Омега, 1996 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2.

Згідно ч. 5 п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», та п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України № 1768-ІІІ від 01 червня 2000 року «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Відповідно п.п.3 п.3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Соціальними інспекторами Управління було складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №31 від 26 лютого 2015 року, в якому зазначається, що сума переплати за період з 01 квітня 2014 року по 30 вересня 2014 року складає 13009,38 гривень а також акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог №32 від 26 лютого 2015 року в якому зазначається, що сума переплати за період з 01 жовтня 2014 року по 31 січня 2015 року складає 6829,84 гривень.

Після цього надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідачу було припинено та був проведений перерахунок сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, яка за період з 01 квітня 2014 року по 01 лютого 2015 року включно склала 19839,22 гривень.

Оскільки соціальними інспекторами 26 лютого 2015 року було виявлено переплату ОСОБА_2 їй вже було нараховано допомогу за лютий та березень у розмірі 3414,92 гривень, а тому загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї за період з 01 квітня 2014 року по 01 лютого 2015 року складає (19839,22+3414,92)=23254,14 гривень.

ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради був виданий наказ «Про соціальні допомоги» від 27 лютого 2015 року №14 відповідно до якого, у зв'язку із встановленими фактами подання недостовірної інформації про доходи, на виконання п. 12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, ОСОБА_2 припинено з 01 лютого 2015 року призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавлено права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на період з 01 лютого 2015 року до 01 серпня 2015 року.

Як слідує з повідомлення про припинення надання ОСОБА_2 соціальних допомог № 17 від 26 лютого 2015 року ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради повідомлено відповідача про необхідність повернення нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 19839, 22 гривень.

Однак, як установлено судом, у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернула.

Оцінивши обставини справи, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд вважає, що відповідач ОСОБА_2 отримала від держави за період з 01 квітня 2014 року по 01 лютого 2015 року 19839,22 гривень державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, на яку відповідно до закону не мала права. ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради здійснило ОСОБА_2 фактичну виплату коштів у зазначеному розмірі, які добровільно нею не повернуті, а тому ці кошти підлягають до стягнення з відповідача в користь позивача в судовому порядку. Відтак позов ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої допомоги підлягає до задоволення.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідачки ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради суму судового збору, сплачену за подання вказаного адміністративного позову, слід зазначити наступне:

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Однак при розгляді вказаного позову, позивачем не підтверджено документально про понесення судових витрат на залучення свідків та проведення судових експертиз, оскільки зазначені дії не вчинялися.

Згідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на вказані вимоги закону, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради про стягнення з ОСОБА_2 сплаченої суми судового збору в розмірі 1218 гривень.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 70, 71, , 76, 159-163, 167, 185, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково .

Стягнути з ОСОБА_2, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 в користь ОСОБА_1 соціальної політики Тернопільської міської ради (м. Тернопіль, вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636, р/р 35418012000224, УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 838012) 23254 гривень 14 копійок надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Суддя Сливка Л.М.