Постанова № 54772536, 12.10.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
п/811/2233/15
Номер документу
54772536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року Справа №П/811/2233/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області

до відповідача: Відділу освіти Бобринецького районної державної адміністрації

про визнання неправомірними дії та стягнення коштів.

Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області звернулася з позовом, у подальшому зменшеним, до Відділу освіти Бобринецького районної державної адміністрації про:

- визнання неправомірними дій Відділу освіти Бобринецького районної державної адміністрації, які полягають у безпідставному перерахуванні на користь Українського фонду соціальних інвестицій коштів у загальній сумі 572 400,00 грн. відповідно до рамкових угод від 23.08.2014 р. №12-35-08-004, від 19.09.2014 р. №12-35-08-005 та згідно платіжного доручення від 01.10.2014 р. №2223, від 01.10.2014 р. №2051;

- стягнення з Відділу освіти Бобринецької районної державно адміністрації в дохід державного бюджету кошти, перераховані безпідставно та з порушенням вимог законодавства в сумі 572 400,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Відділом освіти Бобринецького районної державної адміністрації в порушення п.1 ст.49 Бюджетного кодексу України та пп.1.3 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» від 23.04.2014 р. №117, п.4.1, 5.3, 5.4 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів. затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 р. №938 неправомірно перераховано бюджетні кошти по КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи, спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших обєктів» в сумі 572 400,00 грн., чим завдано шкоди (збитків) на цю суму.

Відповідачем подано до суду заперечення на адміністративний позов відповідно до змісту якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. №363-р «Деякі питання реалізації проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури» надається право передбачати у договорах, що укладаються з Українським фондом соціальних інвестицій про співфінансування передбачених у проекті заходів, здійснення внесків до Фонду у розмірі до 20% визначеної відповідним договором суми. Внески перераховуються територіальною громадою на рахунок Українського фонду соціальних інвестицій для оплати ними протягом 12 місяців з моменту укладення договору товарів (робіт, послуг) необхідних для реалізації проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури» за умови їх фактичної поставки (виконання. надання). Відповідач зазначає, що балансоутримувачем майнового комплексу НВК «Бобринецька гімназія загальноосвітня школа І ІІІ ступенів №1» та Кетрисанівської загальноосвітньої школи І ІІІ ступенів є відділ освіти районної державної адміністрації, а тому Бобринецькою міською та Кетрисанівською сільською радами прийнято рішення про виділення коштів на проведення капітальноо ремонту згідно зі ст.101 Бюджетного кодексу України, при цьому відділу освіти надано право перераховувати цільові субвенції на проведення капітального ремонту у вищезазначених навчальних закладах. Окрім того, відповідач вказує, що враховуючи обмежену кількість друкованих символів у призначенні платежу платіжного доручення, можливості надрукувати підставу перерахування коштів в повному обсязі у відділу освіти при поданні платіжних доручень не було, проте це не змінює умов рамкових угод.

У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, представники відповідача заперечили проти їх задоволення.

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 03.09.2015 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.208), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

У період з 14.01.2015 р. по 06.03.2015 р. посадовими особами Компаніївської міжрайонної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації за період з 01.01.2013 р. по 01.01.2015 р., за результатами якої складено акт №05-09/1 від 11.03.2015 р. (а.с.28-48).

На підставі акта ревізії №05-09/1 від 11.03.2015 р. Компаніївською міжрайонною державною фінансовою інспекцією надіслано відповідачу листа-вимогу від 26.03.2015 р. №05-14/494, пунктом 5 якого зобовязано відповідача стягнути з Українського фонду соціальних інвестицій збитки в сумі 572 400,00 грн., завдані внаслідок перерахування Відділом освіти бюджетних коштів за КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи, спеціальні школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших обєктів» за фактично не отримані послуги з капітального ремонту шкіл» (а.с.16-17).

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. №2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з п.1, 7 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011 (далі за текстом Положення) Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Держфінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, обєднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.

На підставі пп.4 п.4 Положення Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пп.15, 18, 21 п.6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку предявляти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обовязкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи обєкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Положенням передбачено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми узгоджуються з положеннями ст.10 Закону, якою визначено права органу державного фінансового контролю. Так, зокрема, п.7, 10, 13 ч.1 ст.10 Закону передбачено права пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обовязковими для виконання службовими особами обєктів, що контролюються.

Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право предявляти обовязкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи обєкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Судом встановлено, що 19.09.2014 р. між Українським фондом соціальних інвестицій, з однієї сторони, громадою, яку представляє Агенція по впровадженню мікропроекту №12-35-08-005 «Покращення умов надання освітніх послуг для громади м. Бобринець. Першочергові заходи по капітальному ремонту та енергоефективності котельні НВК «Бобринецька гімназія ЗШ І ІІІ ступенів, навчання громади», Бобринецький р-н Кіровоградської обл./ KFW» з другої сторони, та балансоутримувача обєкту Відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації з третьої сторони, укладено рамкову угоду №12-35-08-005 (а.с.67-70).

З огляду на п.1.2 Рамкової угоди №12-35-08-005 від 19.09.2014 р. сума внеску громади складає не менше 20% від попередньої вартості мікропроекту та становить 286 000,00 грн. При цьому внесок коштами громада та/або від імені громади балансоотримувач здійснює в рамках співфінансування мікропроекту на спеціальний банківський рахунок за наступними реквізитами: одержувач: Український фонд соціальних інвестицій, код ЄДРПОУ 21715696, поточний рахунок: 260000227901, банк одержувача: ПАТ КБ «Євробанк», м. Київ, МФО 380355, призначення платежу: внесок громади (балансоутримувача в рамках співфінансування мікропроекту) згідно рамкової угоди №12-35-08-005.

Відповідно до рішення Бобринецької міської ради від 29.04.2014 р. №1858 розпорядженням голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.06.2014 р. №178-р затверджено надані субвенції з бюджету Бобринецької міської ради 300 000,00 грн. (а.с.174).

Змінами до розпису видатків районного бюджету на 2014 рік, затвердженого розпорядженням голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.06.2014 р. №178-р визначено видатки по спеціальному фонду КВК 10 «Відділ освіти районної державної адміністрації» КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 в обсязі 300 000,00 грн. (а.с.175, зі зворотного боку).

На підставі зазначеного розпорядження начальником фінансового управління Бобринецької РДА видано повідомлення №38 до помісячного та річного розпису асигнувань спеціального фонду районного бюджету Бобринецького району на 2014 рік від 05.06.2014 р. (а.с.180).

Згідно з платіжним дорученням №2051 від 01.10.2014 р. Відділом освіти Бобринецької РДА перераховано на рахунок Українського фонду соціальних інвестицій 257 400,00 грн. на виконання рамкової угоди №12-35-08-005 від 19.09.2014 р. (а.с.104).

Також 23 вересня 2014 року між Українським фондом соціальних інвестицій, з однієї сторони, громадою, яку представляє Агенція по впровадженню мікропроекту №12-35-08-004 «Покращення умов надання освітніх послуг для громади с. Кетрисанівка. Першочергові заходи по капітальному ремонту та енергоефективності ЗШ І ІІІ ступенів, навчання громади, Бобринецький р-н Кіровоградської обл./ KFW» з другої сторони, та балансоутримувача обєкту Відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації з третьої сторони, укладено рамкову угоду №12-35-08-004 (а.с.91-94).

Згідно з п.1.2 Рамкової угоди №12-35-08-004 від 23.09.2014 р. сума внеску громади складає не менше 20% від попередньої вартості мікропроекту та становить 350 000,00 грн. При цьому внесок коштами громада та/або від імені громади балансоотримувач здійснює в рамках співфінансування мікропроекту на спеціальний банківський рахунок за наступними реквізитами: одержувач: Український фонд соціальних інвестицій, код ЄДРПОУ 21715696, поточний рахунок: 260000227901, банк одержувача: ПАТ КБ «Євробанк», м. Київ, МФО 380355, призначення платежу: внесок громади (балансоутримувача в рамках співфінансування мікропроекту) згідно рамкової угоди №12-35-08-004.

Рішенням тридцять другої сесії Кетрисанівської сільської ради шостого скликання від 19.09.2014 р. №290 «Про внесення змін до рішення сільської ради від 04 лютого 2014 року №242 «Про сільський бюджет на 2014 рік» надано субвенцію районному бюджету на виконання завдань розділу ІV «Підвищення стандартів життя населення» пункту 4 «Підвищення якості і конкурентноспроможності освіти» в рамках реалізації районної програми економічного і соціального розвитку Бобринецького району на 2014 рік, затвердженої рішенням районної ради від 20 грудня 2013 року №355 (із змінами) та на виконання програми соціально-економічного розвитку територі Кетрисанівської сільської ради на 2014 рік, затвердженої рішенням сільської ради від 20 грудня 2013 року №235 (із змінами) у сумі 315 000 грн. на капітальний ремонт котельні Кетрисанівської ЗОШ (а.с.77).

26 вересня 2014 року між Бобринецькою районною державною адміністрацією (Одержувач субвенції) та Кетрисанівською сільською радою (Надавач субвенції) укладено договір №5 щодо передачікоштів у вигляді субвенції з сільського бюджету Кетрисанівської сільської ради районному бюджету Бобринецького району на виконання завдань розділу ІV «Підвищення стандартів життя населення» пункту 4 «Підвищення якості і конкурентноспроможності освіти» у сумі 315 000 грн. на проведення капітального ремонту котельні Кетрисанівської загальноосвітньої школи, в рамках реалізації районної програми економічного і соціального розвитку Бобринецького району на 2014 рік, затвердженої рішенням районної ради від 20 грудня 2013 року №355 (із змінами) та на виконання програми соціально-економічного розвитку території Кетрисанівської сільської ради на 2014 рік, затвердженої рішенням сільської ради від 20 грудня 2013 року №235 (із змінами). відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с.78).

Розпорядженням голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.09.2014 р. №289 р. «Про внесення змін до розпису районного бюджету» затверджено розподіл субвенцій з сільських бюджетів до районного бюджету на виконання районної програми економічного і соціального розвитку Бобринецького району на 2014 рік у розмірі 386 280,00 грн (а.с.74).

Так, змінами до розпису видатків районного бюджету на 2014 рік, затвердженого розпорядженням голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.09.2014 р. №289 р. визначено видатки по спеціальному фонду КВК 10 «Відділ освіти районної державної адміністрації» КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 в обсязі 315 000,00 грн. (а.с.74, зі зворотного боку).

При цьому відповідно до платіжного доручення №2 від 29.09.2014 р. Кетрисанівською сільською радою перераховано 315 000,00 грн. субвенцій на виконання програми соціально-економічного розвитку згідно договору 5 від 26.09.2014 р. (а.с.79).

На підставі зазначеного розпорядження начальником фінансового управління Бобринецької РДА видано повідомлення №66 до помісячного та річного розпису асигнувань спеціального фонду районного бюджету Бобринецького району на 2014 рік від 25.09.2014 р. (а.с.157).

Відповідно до платіжного доручення №2223 від 01.10.2014 р. Відділом освіти Бобринецької РДА перераховано на рахунок Українського фонду соціальних інвестицій 315 000,00 грн. на виконання рамкової угоди №12-35-08-004 від 23.09.2014 р. (а.с.105).

Отже, бюджетними призначеннями встановлено використання коштів субвенції Бобринецької міської ради та Кетрисанівської сільської ради на ремонт НВК «Бобринецька гімназія загальноосвітня школа І ІІІ ступенів №1» та Кетрисанівської загальноосвітньої школи І ІІІ ступенів.

Згідно з п.48 ч.1 ст.1 Бюджетного кодексу України субвенції міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Відділ освіти Бобринецької районної державної адміністрації як балансоутримувач в межах виконання рамкових угод №12-35-08-005 від 19.09.2014 р. та №12-35-08-004 від 23.09.2014 р. повинен перерахувати від імені громади 20% попередньої вартості мікропроектів.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем правомірно перераховано кошти до Українського фонду соціальних інвестицій.

На підставі ч.1. ст.49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобовязання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України бюджетне законодавство складається з нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 цієї частини статті.

Згідно з ч.1 ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обовязковими до виконання.

Так, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. №363-р визначено передбачати у договорах, що укладаються з Українським фондом соціальних інвестицій про співфінансування перелічених у проекті заходів, здійснення внесків до Фонду в розмірі до 20 відсотків визначеної відповідним договором суми. Внески перераховуються територіальною громадою на рахунок Українського фонду соціальних інвестицій для оплати ним протягом 12 місяців з моменту укладення зазначеного договору товарів (робіт, послуг), необхідних для реалізації проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури», за умови їх фактичної поставки (виконання, надання).

Водночас посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» від 23.04.2014 р. №117 суд вважає необґрунтованим, оскільки Відділом освіти Бобринецької РДА перераховано кошти як внески територіальних громад Бобринецької міської ради та Кетрисанівської сільської ради на співфінансування мікропроектів №12-35-08-005 та №12-35-08-004, а не як попередню оплату товарів, робіт і послуг.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач під час перерахунку внесків до Українського фонду соціальних інвестицій не допустив порушення ч.1 ст.49 Бюджетного кодексу України.

Більш того, суд враховує, що діями відповідача з перерахування коштів до Українського фонду соціальних інвестицій не завдано збитків ні державі, ні обєкту контролю. Натомість на час розгляду справи проводяться роботи з виконання мікропроектів на підтвердження чого до суду надано акт приймання виконаних будівельних робіт (а.с.205-206).

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного судуОСОБА_1