ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16 жовтня 2015 року 14 год. 00 хв. № 826/16519/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" (далі - відповідач) про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді призупинення експлуатації підземного паркінгу відповідача шляхом опечатування в’їзних воріт за адресою: вулиця Щорса, будинок №36-В у Печерському районі міста Києва.
Відповідною ухвалою суду, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
У подальшому, до суду через канцелярію від позивача надійшли письмові пояснення щодо обґрунтування позовних вимог та часу виникнення підстав для звернення до суду з позовом, а від відповідача - письмові заперечення проти позову щодо необхідності відмови в задоволенні позовних вимог, адже частина виявлених під час перевірки порушень усунута.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
На підставі наказу від 19 червня 2015 року №101 "Про проведення перевірок" та посвідчення на проведення перевірки від 20 липня 2015 року №20/165, Печерським районним управлінням ГУ ДСНС України у місті Києві проведено планову перевірку приміщень на території товариства з обмеженою відповідальністю «Житло-Сервіс», за результатами якої 31 липня 2015 року складено акт №20/127 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, відповідно до якого, відповідачем допущено порушення норм законодавства, а саме:
- допускається влаштування та експлуатація тимчасових дільниць електромережі;
- шляхи евакуації захаращені матеріальними цінностями;
- електрощити не захищені автономною системою пожежогасіння;
- не проведений замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок;
- приміщення житлового будинку не обладнано автоматичною системою пожежної сигналізації;
- приміщення для зберігання автомототранспорту, які розташовані у підземних та підвальних поверхах (паркінг) не обладнано автоматичною системою пожежогасіння;
- приміщення житлового будинку не обладнані системою оповіщення про пожежу;
- не обладнано системою видалення диму та газоподібних продуктів приміщення паркінгу житлового будинку;
- двері електрощитових складських (підсобних) приміщень та серверної не виконані протипожежними з межею вогнестійкості;
- двері сходових клітин не обладнані пристроями для самозачинення з ущільненням в притворах;
- евакуаційні виходи з приміщень ресторану, кафе не виконані ізольованими від житлової частини будинку;
- не всі пожежні крани розміщені у вбудованих або навісних шафах, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляд їх без розкривання;
- пожежні крани не укомплектовані пожежними рукавами, стволами, а також важелями для полегшення відкривання вентиля;
- пожежні крани не перевірені на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів у журналі обліку технічного обслуговування. Перевірки необхідно виконувати не рідше одного разу на шість місяців
- не проведене випробування зовнішнього протипожежного водопостачання на тиск та витрату води;
- оформлення дверцят шаф пожежних кранів не виконано згідно вимог (не вказано літерного індексу «ПК», порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежної охорони;
- не проведено навчання правилам пожежної безпеки з власниками та квартиронаймачами квартир житлового будинку;
- електрощити та групові електрощітки не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту;
- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів в приміщеннях будівлі не виконано за допомогою oпресування, зварювання, паяння або затискачів;
- електричні вимикачі складських (підсобних) приміщень не винесені на зовнішні стіни, поза межі вказаних приміщень;
- приміщення для зберігання автомобілів підземного паркінгу сполучається з технічними приміщеннями (венткамерою);
- шахта ліфту підземного паркінгу сполучається з житловою та офісною частинами будинку;
- відстань до найближчого евакуаційного виходу від найбільш віддаленої точки приміщення, яка знаходиться в тупиковій частині підземного паркінгу становить більше 20 метрів;
- в віконних отворах сходової клітини не передбачені фрамуги для димовидалення загальною площею не менше 1,2 метри, секція житлового будинку №1;
- на перепадах висот шляхів евакуації менше ніж 45 см. не виконані пандуси з нахилом 1:6 або 3 сходини;
- ширина проходів на шляхах евакуації поверху менше 1-го метру;
- сходові площадки сходових кліток типу Н1 змонтовано без влаштування в них армованого скла;
- виходи на покрівлю не влаштовано з незадимлюваних сходових кліток по сходовим маршах через протипожежні двері (люк) 1-го типу;
- ліфтові холи не відділені від загальних коридорів житлового будинку протипожежною перегородкою 1-го типу та протипожежними дверима 2-го типу з класом вогнестійкості ЕІ 30 з сертифікатом відповідності;
- сходові площадки кліток типу Н1 всіх секцій будинку влаштовані шириною меншою за ширину маршрутів таких сходових кліток;
- не влаштовано проїзди завширшки не менше 8 метрів на відстані не менше 8 метрів від стін секції №1 житлового будинку до внутрішнього краю проїзду;
- не надано документи щодо проведення випробування блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008.
Факт наявності вище перелічених порушень підтверджується, зокрема, наявними у матеріалах справи копіями фотознімків.
Так, повідомлення про проведення планової перевірки від 01 липня 2015 року №20/1185 було надіслано телефонограмою на номер 528-14-27 та, як зазначено в повідомленні про проведення планової перевірки, прийнято автоматом.
У письмових пояснення позивач зазначає, зокрема, щодо строку звернення до суду з позовом суб’єкта владних повноважень та просить задовольнити його повністю.
Суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для задоволення позову, виходячи з оцінки наявних у матеріалах справи доказів, а також аналізу наступних норм та обставин.
Так, згідно зі ст. 1, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, абз. 1 ч. 5 ст. 4, ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно зі ст.ст. 64, 66, ч. 2 ст. 68, п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Тобто, як вбачається з вище викладених норм, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, надання послуг.
Посилання відповідача в письмових запереченнях на часткове усунення порушень, судом відхиляються, адже станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, у повному обсязі відповідач не усунув, що підтверджують наявні в матеріалах справи докази.
Оскільки, на даний час відповідач порушення не усунув, суд вважає, що подальша експлуатації підземного паркінгу відповідача за адресою: вулиця Щорса, будинок №36-В у Печерському районі міста Києва, може створювати загрозу життю та здоров’ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.
Отже, проаналізувавши вище викладені норми та з’ясовані обставини, зважаючи поряд з цим, що відповідачем так і не надано суду належних і допустимих доказів, які б свідчили про відсутність або усунення виявлених у ході перевірки порушень норм законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, тобто не спростування ним обставин, на яких ґрунтується позов, суд прийшов до висновку про наявність обґрунтованих підстав для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Приймаючи до уваги вище викладене та враховуючи при цьому, що згідно з нормами Конституції України, життя та здоров’я людей є найвищою соціальною цінністю, а також кожен має право на безпечне для життя і здоров’я середовище, суд вважає, що, у даному випадку, необхідно застосувати саме часткове зупинення експлуатації підземного паркінгу відповідача шляхом опечатування в’їзних воріт за адресою: вулиця Щорса, будинок №36-В у Печерському районі міста Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з’ясованих обставин суд прийшов до висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до ТОВ «Житло-Сервіс» про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров’ю людей.
Відповідно до ч. 2 ст. 257 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 158-163, 167, 183-2, 256, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" (код ЄДРПОУ 30167045) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді призупинення експлуатації підземного паркінгу шляхом опечатування в’їзних воріт за адресою: вулиця Щорса, будинок №36-В у Печерському районі міста Києва - до повного усунення (відсутності існування) виявлених порушень вимог чинного законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.
3. Постанова підлягає негайному виконанню та є підставою для її виконання.
4. Роз’яснити, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України, товариство з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин