Постанова № 54772228, 13.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.11.2015
Номер справи
826/9954/15
Номер документу
54772228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 листопада 2015 року 14 год. 10 хв. № 826/9954/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Вторес" до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, з урахуванням усунення виявлених недоліків, 02 липня 2015 року надійшов позов публічного акціонерного товариства "Вторес" (далі - позивач) до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач) про скасування постанови №510-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22 квітня 2015 року (далі - оскаржувана постанова).

В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки її прийнято відповідачем із порушенням норм законодавства.

Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні.

У ході судового розгляду справи представник позивача підтримав позов та просив задовольнити його повністю, а представник відповідача не визнав позов та просив відмовити у його задоволенні повністю, оскільки відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, згідно з ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач звернувся до позивача із запитом від 16 лютого 2015 року №04/02/597 (далі - запит) про надання інформації згідно п.10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон №448/96-ВР) та зобов'язано у термін до 26 лютого 2015 року надати відповідачу інформацію та копії наступних документів:

1) протоколів загальних зборів акціонерів ПАТ "Вторес", за період з 2010 по 2015 роки, на яких приймалось рішення щодо викупу акцій власної емісії з усіма додатками, передбаченими Законом України "Про акціонерні товариства" (далі - Закон №514-VI);

2) порядку викупу, що включає максимальну кількість, тип та/або клас акцій, що викуповуються, строку викупу, ціни викупу (або порядку її визначення), дій товариства щодо викуплених акцій (їх анулювання або продаж) із наданням підтверджуючих документів за період з 2010 по 2015 роки;

3) рішення уповноваженого органу щодо затвердження ринкової вартості акцій ПAT "Вторес" з метою подальшого їх викупу;

4) письмові пропозиції від акціонерів про продаж акцій та строк сплати їх вартості за період з 2010 по 2015 роки;

5) витяг з журналу обліку документів, визначених у пункті 4 даного запиту;

6) документів, на підставі яких була сформована ринкова вартість акцій з метою їх викупу у розумінні ст.8 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки;

7) документів, що підтверджують викуп акцій власної емісії у акціонерів ПAT "Вторес" за період з 2010 по 2015 роки;

8) рішення уповноваженого органу щодо продажу викуплених товариством акцій за період з 2010 по 2015 роки;

9) документів, що підтверджують продаж викуплених товариством акцій або їх анулювання у розумінні ч.3 ст.66 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки;

10) документів, на підставі яких була сформована ринкова вартість акцій з метою їх продажу у розумінні ст.8 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки.

Позивачем 26 лютого 2015 року надано відповідь на запит, що підтверджується відміткою відповідача від 26 лютого 2015 року №186/з.

25 березня 2015 року відповідачем прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні позивача.

Крім того, відповідачем 09 квітня 2015 року складено акт №198-ЦД-1-Е про порушення на ринку цінних паперів (далі - акт №198-ЦД-1-Е), відповідно до якого було встановлено порушення позивачем вимог п.10 ст.8 Закону №448/96-ВР, а саме: подання не в повному обсязі позивачем відповідачу інформації (копій документів) на запит, а саме:

- документів, що підтверджують продаж викуплених товариством акцій або їх анулювання у розумінні ч.3 ст.66 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки;

- документів, на підставі яких була сформована ринкова вартість акцій з метою їх продажу у розумінні ст.8 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки.

09 квітня 2015 року відповідачем було прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні позивача 22 квітня 2015 року.

На підставі акту №198-ЦД-1-Е відповідачем було прийнято оскаржувану постанову, якою за неподання відповідачу інформації в термін, визначений запитом, накладено на позивача штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

У контексті вище викладеного суд зазначає наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом №448/96-ВР.

Так, згідно зі ст.2, ст.3, ч.1 ст.5, ч.ч.3-6 ст.6, ч.ч.1, 2 ст.9 Закону №448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Голова, члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, керівні працівники та спеціалісти центрального апарату і відповідних територіальних органів є державними службовцями.

Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку затверджується Президентом України.

Уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Водночас, відповідно до п.п.10, 14 ч.1 ст.8 Закону №448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Порядок та строки розгляду справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, метою яких є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів, визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року №1470 (далі - Правила №1470).

Згідно п.7, п.10 розділу І, п.1 розділу XVII Правил №1470, розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень.

Справи про правопорушення розглядаються уповноваженими особами, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Справи про адміністративні правопорушення розглядаються відповідно до законодавства.

За правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.

Відповідно до п.7 ст.11 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У ході судового розгляду справи, судом встановлено, що позивачем не оскаржувалися дії відповідача щодо його звернення до позивача із запитом.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачем не заперечується той факт, що при наданні 26 лютого 2015 року відповіді на запит відповідача ним не було подано інформації (копій документів) щодо: документів, що підтверджують продаж викуплених товариством акцій або їх анулювання у розумінні ч.3 ст.66 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки; документів, на підставі яких була сформована ринкова вартість акцій з метою їх продажу у розумінні ст.8 Закону №514-VI за період з 2010 по 2015 роки.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано відповідачу письмове пояснення від 15 квітня 2015 року (вх. №347/з від 16 квітня 2015 року) з приводу постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні позивача від 25 березня 2015 року, в якому повідомлено, що відповідні документи знаходились у колишнього генерального директора ПАТ "Вторес" ОСОБА_1 і помилково не були передані новому керівництву, у зв'язку з життєвими обставинами, які склались у ОСОБА_1, прийняти документи змогли тільки 16 березня 2015 pоку, що підтверджується відповідним актом. До зазначених вище письмових пояснень позивачем були додані акт приймання-передачі від 16 березня 2015 року, договір купівлі-продажу від 08 серпня 2014 року та висновки суб'єкта оціночної діяльності.

Крім того, в оскаржуваній постанові відповідачем зазначено, що листом від 15 квітня 2015 року (вх. №347/з від 16 квітня 2015 року) позивачем було надано запитувану інформацію (копії документів).

Таким чином, відповідачем оскаржуваною постановою накладено на позивача штрафну санкцію за неподання відповідачу інформації в термін, визначений запитом, тобто до 26 лютого 2015 року.

Водночас, дослідивши п.7 ст.11 Закону №448/96-ВР, судом встановлено, що згідно диспозиції даної норми санкція застосовуються до юридичних осіб саме за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, при цьому відповідальності щодо несвоєчасного подання інформації даною нормою не закріплено.

Враховуючи вищезазначене, а також звертаючи увагу на те, що станом на час прийняття оскаржуваної постанови позивачем було надано відповідачу відповідну інформацію (копії документів) на виконання запиту, суд приходить до висновку про протиправність прийнятої відповідачем постанови №510-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22 квітня 2015 року, у зв'яку з чим вона підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов публічного акціонерного товариства "Вторес" до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. У зв'язку з тим, що позивачем не заявлено вимогу про стягнення судового збору за рахунок бюджетних коштів, суд не присуджує на користь позивача здійснені ним судові витрати відповідно до задоволених вимог.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №510-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22 квітня 2015 року.

Копії постанови направити сторонам (вручити їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.

Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин