Постанова № 54765236, 24.12.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2015
Номер справи
822/5787/15
Номер документу
54765236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5787/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі: представника позивача представника відповідачаОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 м. Хмельницький до Державної архітектурно-будівельної інспекції України , треті особи на стороні відповідача - ОСОБА_8 м. Хмельницький , обслуговуючий кооператив садове товариство "Колос" с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області про скасування реєстрації декларації,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів в якому просить скасувати реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації-садового будинку літ. (А-2), за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Шаровечківська сільська рада, обслуговуючий кооператив садове товариство «Колос», зареєстровану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області 06.08.2013 року за № ХМ 182132180963.

Свій позов позивач мотивує тим, що його батько був членом садового товариства «Колос» у с. Шаровечка Хмельницького району та збудував на його території садовий будинок.

В 2013 році батько помер і з метою оформлення спадщини позивач звернувся до нотаріуса.

Для оформлення спадщини необхідні правовстановлюючі документи на садовий будинок, тому позивач за порадою нотаріуса звернувся до Хмельницького бюро технічної інвентаризації для отримання документів де позивачу надана відповідь, що право власності на імя його батька не оформлено, а власником вказаного будинку є ОСОБА_8

Право власності на будинок ОСОБА_8, оформила внаслідок прийняття будинку до експлуатації на підставі реєстрації відповідачем декларації про готовність обєкта до експлуатації № ХМ 182132180963.

Вказана декларація зареєстрована відвідачем з порушенням вимог чинного законодавства тому її реєстрація повинна бути скасована, виходячи із наступного.

Будівництво садового будинку здійснив батько, оскільки був членом садового товариства «Колос» та сплачував членські внески.

Будівництво садового будинку завершене в 1995 році, а не в 1998 році, як зазначено в декларації і на земельній ділянці яка не була відведена ОСОБА_8, оскільки право власності на земельну ділянку оформлене тільки 20.12.2011 року.

Відповідно до частини 10 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних зазначених у поданій ним декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Згідно з частиною 2 статті 39-1 цього ж Закону у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню.

Позивач звернувся з письмовою заявою до управління державного архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, але в скасуванні декларації йому було відмовлено в звязку з неможливістю провести перевірку достовірності даних наведених у декларації.

За таких обставин позов необхідно задовольнити.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, пояснивши суду, що батько позивача був членом садового товариства «Колос» у с. Шаровечка Хмельницького району та збудував на його території садовий будинок.

В 2013 році батько помер і з метою оформлення спадщини після його смерті позивач звернувся до нотаріуса.

Для оформлення спадщини необхідні були правовстановлюючі документи на садовий будинок, тому позивач за порадою нотаріуса звернувся до Хмельницького бюро технічної інвентаризації для отримання документів де позивачу надана відповідь, що право власності на імя його батька не оформлено, а власником вказаного будинку є ОСОБА_8

Право власності на будинок ОСОБА_8, оформила внаслідок прийняття будинку до експлуатації на підставі реєстрації відповідачем декларації про готовність обєкта до експлуатації № ХМ 182132180963 від 06.08.2013 року.

Вказана декларація зареєстрована відвідачем з порушенням вимог чинного законодавства тому її реєстрація повинна бути скасована, виходячи із наступного.

Будівництво садового будинку здійснив батько, оскільки був членом садового товариства «Колос» та сплачував членські внески.

Будівництво садового будинку завершене в 1995 році, а не в 1998 році, як зазначено в декларації і на земельній ділянці яка не була відведена ОСОБА_8, оскільки право власності на земельну ділянку оформлене тільки 20.12.2011 року.

Відповідно до частини 10 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних зазначених у поданій ним декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Згідно з частиною 2 статті 39-1 цього ж Закону у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню.

Позивач звернувся з письмовою заявою до управління державного архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, але в скасуванні декларації йому було відмовлено в звязку з неможливістю провести перевірку достовірності даних наведених у декларації.

За таких обставин позов необхідно задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що реєстрація декларації про готовність обєкта до експлуатації від 06.08.2013 року № ХМ 182132180963 здійснювалася на підставі «Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року.

При проведенні реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації не було встановлено факту подання замовником недостовірних даних.

Враховуючи наведене у задоволенні позову необхідно відмовити.

Третя особа-Добровольська ОСОБА_9 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, пояснивши суду, що відомості у декларації про готовність садового будинку до експлуатації відповідають дійсності, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Представник третьої особи-обслуговуючого кооперативу садове товариство «Колос» в судове засідання не прибув, хоча третя особа була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третьої особи-Добровольської ОСОБА_9, свідка, дослідивши матеріали справи вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Статтею 1 Закону України «Про основи містобудування» № 2780-XII від 16.11.1992 року визначено, що містобудування (містобудівна діяльність)-це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Відповідно до статті 2 цього Закону одним із головних напрямків містобудівної діяльності є контроль за дотриманням містобудівного законодавства.

Законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання (стаття 6 Закону України «Про основи містобудування»).

Згідно статті 7 цього Закону державне регулювання у сфері містобудування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю визначається відповідно до закону (стаття 15 Закону України «Про основи містобудування»).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 року, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до статті 6 цього Закону (в редакції статті на час виникнення правовідносин), управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється в тому числі і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Управління державного архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 06.08.2013 року за № ХМ 182132180963 провело державну реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації, а саме: садового будинку літ. (А-2) розташованому у обслуговуючому кооперативі садове товариство «Колос» с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області за заявою замовника-Добровольської ОСОБА_9.

Із пояснень представника відповідача судом встановлено, що реєстрація декларації про готовність обєкта до експлуатації від 06.08.2013 року № ХМ 182132180963 здійснювалася на підставі «Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за N 612/23144.

ОСОБА_8, в своїх поясненнях підтвердила, що декларацію про початок виконання будівельних робіт не подавала, за самочинне будівництво без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт вона притягнута до адміністративної відповідальності.

Згідно частин 5, 9, 10 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Як встановлено із пояснень сторін та матеріалів справи замовник будівництва-Добровольська ОСОБА_9 після реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, стала власником побудованого будинку.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі якщо замовник самостійно виявив технічну помилку у надісланому повідомленні про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт, зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт або про готовність об'єкта до експлуатації, а також у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до закону, до такого повідомлення або декларації вносяться зміни у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Замовник зобов'язаний протягом трьох робочих днів надати достовірні дані щодо інформації, яка потребує змін, для внесення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю відповідних відомостей до реєстру, а також до повідомлення або декларації.

У разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Після скасування реєстрації відповідного повідомлення або декларації замовник має право повторно надіслати повідомлення або подати декларацію згідно з вимогами, встановленими законодавством.

Таким чином, підсумовучи наведене суд вважає, що в судовому засіданні не встановлено правових підстав для того щоб скасувати державну реєстрацію декларації про готовність обєкта до експлуатації, а саме: садового будинку літ. (А-2) розташованому у обслуговуючому кооперативі садове товариство «Колос» с. Шаровечка Хмельницького району Хмельницької області за заявою замовника-Добровольської ОСОБА_9.

Позивачем, представником позивача не наведено жодних законодавчих підстав та не надано відповідних доказів в підтвердження таких підстав за яких необхідно було би вирішити питання про скасування державної реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Суд при вирішенні спору не бере до уваги пояснення позивача та його представника, свідка, оскільки вони за змістом стосуються вирішення спору про право власності на обєкт нерухомості, що не є компетенцією адміністративного судочинства, а саме відносно недостовірних відомостей щодо замовника будівництва, дати початку будівництва, та членства батька позивача у обслуговуючому кооперативі садове товариство «Колос», враховуючи, що третя особа-Добровольська М.І., перебувала з 2000 року в зареєстрованому шлюбі із батьком позивача до його смерті в січні 2013 року.

Позивачем не наведено достатніх доказів того які саме його права були порушенні в результаті проведення державної реєстрації декларації про готовність обєкта до експлуатації.

Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов необґрунтований та недоведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому у його задоволені необхідно відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 7 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 6, 39, 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року, ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 28.12.2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 грудня 2015 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1