Постанова № 54765073, 02.11.2015, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
807/983/15
Номер документу
54765073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

02 листопада 2015 рокум. Ужгород№ 807/983/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Луцович М.М.;

при секретарі Симканич Ю.В.,

сторони в судове засідання не зявилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до Відкритого акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" про анулювання спеціального дозволу, -

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 року №2457.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 245 від 27.04.2001 р. з метою видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню, Прибуйського родовища, Рахівського району, Закарпатської області, терміном дії до 27.04.2031 року. Позивачем проведено планову перевірку відповідача, за результатами якої встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини). На підставі виявлених Актом перевірки від 09.08.2013 № 2-02/08/2013-45/п порушень складено припис від 09.08.2013 № 2-02/08/2013-45/п, яким встановлено строк до 09.09.2013р. для усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Наказом Держгеонадр України від 28.11.2014 № 381 дію спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 № 2457, наданого ПрАТ «Мармуровий кар'єр «Трибушани» з метою видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню, Прибуйського родовища, Рахівського району, Закарпатської області зупинено та надано відповідачу 30 денний строк для усунення порушень. Західним міжрегіональним відділом Депертаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено подання від 24.03.2015 № 33-14/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2457 від 27.04.2001. Листом від 17.04.2015 № 4067/13/14-15 Держгеонадра України запросили Відповідача надати у 15 денний строк з моменту відправлення цього листа власну позицію щодо згоди/ не згоди на припинення права користування надрами Прибуйського родовища, згідно спеціального дозволу № 2457 від 27.04.2001 р. Відповідно до листа Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 № 238-15/15, до позивача надіслано лист від ПрАТ «Мармуровий кар'єр «Трибушани» від 27.04.2015 № 86/04-12 про незгоду Відповідача на припинення права користування надрами.

Оскільки, відповідачу неодноразово надавались терміни для усунення порушень, на думку позивача, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 № 2457 з метою видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню, Прибуйського родовища, Рахівського району, Закарпатської області, наданого Приватному акціонерному товариству «Мармуровий кар'єр «Трибушани». Оскільки відповідач на час звернення до суду не усунув виявлені порушення, позивач з метою недопущення протиправного використання надр звернувся до суду про припинення права користування надрами Приватному акціонерному товариству «Мармуровий кар'єр «Трибушани» шляхом анулювання, виданого йому спеціального дозволу.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення проти позову, якими просив суд в задоволені позову відмовити.

Сторони в судове засідання не зявилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно з даних з інформаційно-ресурсного центру, ПАТ «Мармуровий карєр «Трибушани» знаходиться за адресою: 90625, Закарпатська область, Рахівський район, с. Ділове, вул. Довбуша, будинок 34, код ЄДРПОУ 00292557 (а.с. 18-22).

Судом встановлено, що ПАТ «Мармуровий карєр «Трибушани» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами від 27 квітня 2001 р. за № 2457 з метою видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню Прибуйського родовища, розташованого в Закарпатській області, Рахівському районі, 2,5 км на захід від с. Ділове площею 2,6 га, терміном дії до 27.04.2031 р. ( а.с. 13) та уклав з Державною службою геології та надр України угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних вапняка мармуризованного та доломіту №2457 від 25 травня 2012року (а.с.14-17).

Розділом 6 вищевказаної угоди передбачені умови продовження, зупинення або анулювання спеціального дозволу. Так пунктом 6.4 угоди передбачено, що Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право: зупинити дію Дозволу у випадках передбачених п.22 Порядку; припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку; зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством. Пунктом 6.5 передбачено, що дія Дозволу поновлюється Держгеонадрами за умови: усунення Надрокористувачем причин, що призвели до зупинення дії Дозволу; надання Надрокористувачем позитивного висновку спеціалізованим державним геологічним підприємством, установою, організацією, що належить до сфери управління Держгеонадр, за результатами проведення державної експертизи звітів щодо геологічних матеріалів; сплати сум фінансових санкції, застосованих у звязку із зупиненням дії Дозволу. (а.с.15-зворотній бік).

Судом встановлено, що Держгеонадра України наказом від 17.06.2013 № 325 затверджено план проведення органами державного геологічного контролю планових перевірок надрокористувачів у III кварталі 2013 року, відповідно до якого заплановано провести перевірку у III 2013 року Приватного акціонерного товариства «Мармуровий кар'єр «Трибушани» (а.с.23-24).

Наказом від 18.06.2013 № 330 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у III кварталі 2013 року», визначено перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки (а.с.25-26).

12.07.2013 № 7329/03/14-13 Держгеонадра України листом повідомили відповідача про проведення планової перевірки у строк з 05 по 09 серпня 2013 року (а.с.28).

На підставі наказу оформлено направлення від 30.07.2013 № 106, на проведення перевірки, видане на виконання наказу Держгеонадр України від 18.06.2013 № 330 про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування відповідача, якому видано Дозвіл (а.с.27).

Судом встановлено, що 09 серпня 2013 року Західним міжрегіональним територіальним відділом проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), результати якої зафіксовані в акті від 09.08.2013 року №2-02/08/2013-45/п (а.с.29-37).

Перевіркою встановлені наступні порушення і недоліки а саме: відсутній Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння; відсутній Акт гірничого відводу, родовище не розробляється; документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, не отримано. Родовище не розробляється;н е виконується мета спеціального дозволу на користування надрами: видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню. Родовище не розробляється; Не виконуються особливі умови спеціального дозволу: I. Виконання умов Державного управління ОНПС в Закарпатській області (екологічна картка від 07.12.2011 № 2822/06/02) екологічна картка не представлена; II. Щорічний радіаційний контроль видобутої сировини в кар'єрі та продукцією з нею на відповідність вимогам НРБУ-97; V. Обов'язковий моніторинг і наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26. порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011р№615; Угода про умови користування надрами і Програма робіт в частинах: забезпечення проведення моніторингу і наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами; отримання акту гірничого відводу (І кв. 2013р.); продовження видобування (блоки мармурові 50 м куб/рік,) (2012 р.); вихід на виробничі потужності (блоки мармурові 435 м куб) (2013 р.); 6.Радіаційний контроль за породами в кар'єрі в установленому порядку не здійснюється. Родовище не розробляється.

Судом встановлено, що 09.08.2013р. акт підписано директором ПрАТ «Мармуровий кар'єр Трибушани» ОСОБА_1 без зауважень (а.с.37 зворотній бік).

Як вбачається з матеріалів справи 09.08.2013 року Західним міжрегіональним територіальним відділом на підставі виявлених під час перевірки порушень складено припис № 2-02/08/2013-45/п, яким встановлено строк до 09.09.2013 для усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (а.с.38-39).

У звязку з тим, що від відповідача не надходила інформація про усунення порушень вказаних у приписі Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю було направлено подання від 20.10.2013 № 71 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 2457 від 27.04.2001р. (а.с.40-42).

26.08.2013 р. відповідач звернувся з листом до Західного міжрегіонального територіального відділу «про розгляд та усунення порушення за приписом №2-02/08/2013-45/п від 09.08.2013 року щодо Прибуйського родовища» в якому повідомив про часткове усунення порушень (а.с.43-45).

Державна служба геології та надр України наказом від 22.11.2013 № 589 «про анулювання зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» (а.с.48-49) надала надрокористувачу додатковий термін для усунення порушень до 01.03.2014 про, що повідомила ПрАТ «Мармуровий кар'єр «Трибушани» листом від 03.12.2013 № 5705/03/14-13 (а.с.50)

Наказом від 10.07.2014 № 221 «про встановлення термінів для усунення порушень» (а.с.51-52) Держгеонадра України повторно надали надрокористувачу 10 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень про, що було проінформовано відповідача листом від 16.07.2014 № 10092/02/14-14 (а.с.53).

Відповідно до листа ДНВП «Геоінформ України» від 20.06.2014 № 03/303-2141 на запит Держгеонадр України, щодо надання інформації суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які з 2011 року не видобувають корисні копалини, надано перелік родовищ з спеціальними дозволами на видобування на яких з 2011р. по 2013р. не було видобутку до якого входить відповідач (а.с.54-55).

Держгеонадра України наказом від 09.09.2014 № 288 «про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» додатково надали відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.56-57).

Листом від 05.08.2014 № 03/303-2779 ДВНП «Геоінформ України» направив до Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України уточнену інформацію щодо видобування корисних копалин по надрокористувачах відповідно до переліку за 2011-2013рр. зі змісту листа вбачається, що інформація щодо здійснення видобутку корисних копалин відповідачем, відсутня (а.с.59-60).

Разом з тим ПАТ «Мармуровий кар'єр «Трибушани» листом від 04.08.2014 № 230/04-12 звернулось до Держгеонадр України в якому роз'яснювало причини, які унеможливлюють приступити до використання надр в якому відповідач зазначив, що географічні координати, які зазначені в спеціальному дозволі на користування надрами №2457 від 27.04.2001 року вказані не вірно (а.с.61-63).

Службовою запискою головного спеціаліста відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр північно-західного регіону Департаменту державного геологічного контролю ОСОБА_2 була винесена пропозиція на розгляд Робочої групи Держгеонадр України щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 № 2457 на підставі пп. 1, 5, 8 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, у зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами або угодою про умови користування ділянкою надр, порушенням вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища, не виконання в установлений строк приписів уповноважених органів (а.с.73-74).

28 листопада 2014 року Державна служба геології та надр України видала наказ №381 «про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» (а.с.75-76), яким було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню, Прибуйського родовища, Рахівського району, Закарпатської області, наданого Приватному акціонерному товариству «Мармуровий кар'єр «Трибушани» та надано 30 календарних днів для усунення порушення, про що було повідомлено відповідача листом (а.с.77).

Судом встановлено, що Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено подання від 24.03.2015 № 33-14/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2457 від 27.04.2001р.(а.с.78-80).

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 N 391/2011, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України, у тому числі: виконанням вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення; виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт із геологічного вивчення; виконанням рішень з питань методичного забезпечення робіт із геологічного вивчення та використання надр; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин; відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам за проведенням таких робіт; використанням технічних засобів і методів ведення робіт із геологічного вивчення надр, які б виключали невиправдані втрати корисних копалин і погіршення їх якості; своєчасністю та відповідністю встановленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин; дотриманням під час дослідно-промислової експлуатації родовищ корисних копалин технологій, які б забезпечували необхідне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цінність; збереженням розвідувальних гірничих виробок і свердловин для розробки родовищ корисних копалин, збереженням геологічної документації, зразків порід, дублікатів проб, які можуть бути використані при подальшому вивченні надр; обґрунтованістю напрямів пошукових, розвідувальних і інших робіт з геологічного вивчення надр; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт із геологічного вивчення і використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; повнотою і вірогідністю вихідних даних про кількість та якість запасів основних та спільно залягаючих корисних копалин і компонентів, що містяться в них, а також наданням підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин; обліком видобування нафти, газу та супутніх компонентів; виконанням рішень Державної комісії України по запасах корисних копалин; веденням пошуково-розвідувальних та інших робіт щодо геологічного вивчення підземних вод;

Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 N 615.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр встановлений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 N 1294.

В силу положень пункту 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль, зокрема, за: виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення; виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; повнотою і достовірністю вихідних даних про кількість і якість запасів основних та спільно залягаючих корисних копалин і компонентів, що містяться в них, а також поданням підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин; обліком видобування нафти, газу та супутніх компонентів; виконанням рішень Державної комісії по запасах корисних копалин; проведенням пошуково-розвідувальних та інших робіт щодо геологічного вивчення підземних вод.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому (пункти 5, 6 Порядку здійснення державного геологічного контролю).

Відповідно до пункту 15 Порядку здійснення державного геологічного контролю, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства. Два примірники зазначеного акта підписуються в останній день відповідної перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю, які її проводили, та надрокористувачем.

Згідно з пунктом 16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Так відповідно до припису від 09.08.2013 року №2-02/08/2013-45/п відповідач зобовязаний усунути наступні порушення а саме: надати Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння; надати Акт гірничого відводу, родовище не розробляється; документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, не отримано. Родовище не розробляється не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами: видобування мармуризованного вапняку та доломіту в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню. Родовище не розробляється; Не виконуються особливі умови спеціального дозволу: I. Виконання умов Державного управління ОНПС в Закарпатській області (екологічна картка від 07.12.2011 № 2822/06/02) екологічна картка не представлена; II. Щорічний радіаційний контроль видобутої сировини в кар'єрі та продукцією з нею на відповідність вимогам НРБУ-97; V. Обов'язковий моніторинг і наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26. порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011р№615; Угода про умови користування надрами і Програма робіт в частинах: забезпечення проведення моніторингу і наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами; отримання акту гірничого відводу (І кв. 2013р.); продовження видобування (блоки мармурові 50 м куб/рік,) (2012 р.); вихід на виробничі потужності (блоки мармурові 435 м куб) (2013 р.); 6.Радіаційний контроль за породами в кар'єрі в установленому порядку не здійснюється. Родовище не розробляється.

Відповідно до ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування у судовому порядку у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.

Як вбачається з акту перевірки від 09.08.2013 року №2-02/08/2013-45/п та припису від 09.08.2013 року №2-02/08/2013-45/п відповідач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами відповідно до наданого йому спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 року №2457, тобто порушив вимоги законодавства у сфері надрокористування, а також не виготовив ряд технічної документації. Інші виявлені порушення є похідними від вищенаведених.

При цьому суд відхиляє посилання позивача щодо відсутності поважних причин за яких відповідач не приступив до користування надрами та не виготовив вказану в приписі документацію а також не усунув інші похідні порушення, оскільки таке спростовується матеріалами справи.

Так, відповідно до висновку казенного підприємства «Кіровгеологія» Державної служби геології та надр України від 23.09.2015 року №3/358 в рамках проведення моніторингу та наукового супроводження користування надрами фахівцями КП «Кіровгеологія» були вивчені матеріали надані (ПрАТ) «МАРМУРОВИЙ КАР'ЄР ТРИБУШАНИ», в тому числі листи Державної служби геології та надр України (№4067-13-14 від 17.04.2015; №6209 -03-1214 від 28.04.2014; №10092-02-14-14 від 16.07.2014; №Ю614-а-12-14 24.07.2014; №12916 -024444 від 15,09.2014; №17044 -02-14 від 05.12.2014) та припис Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (Західний міжрегіональний територіальний відділ) №2-02/08/2013-45/п від 09.08.2013 року. Також були вивчені відповіді на листи та припис ПрАТ «МАРМУРОВИЙ КАР'ЄР ТРИБУШАНИ». Повторно переглянувши всі матеріали фахівці ще раз прийшли до такого висновку.

«Основна проблема для нормального виконання робіт в тому, що в спеціальному дозволі №2457 вкралася помилка, а саме координати Північної широти починаються з 46°, що відповідає території Румунії. Стосовно координат треба внести зміни в Спеціальний дозвіл. Не змінивши координати в Спеціальному дозволі ПрАТ «МАРМУРОВИЙ КАР'ЄР ТРИБУШАНИ» не має можливості отримати інші дозвільні документи на проведення робіт (Гірничий відвід, Акт на землю та інші)».

Як вбачається з наданих відповідачем письмових доказів на підтвердження часткового виконання припису та щодо неможливості виконати його у повному обсязі, які містяться в матеріалах справи суд констатує наступне.

Відповідач звернувся до Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (далі по тексту - Держгірпромнагляд) з заявою №0225/04-12 від 30.07.2013 року про надання гірничого відводу(а.с.123).

Судом встановлено, що Держгірпромнагляд листом №8614/0/3.1-11.1/6/13 від 02.09.2013 року (а.с.134) повернув відповідачу документи на доопрацювання, в тому числі вказавши, що контур і площа гірничого відводу не відповідають межам затверджених балансових запасів, оцінених УКЗ УРСР від 06.09.1979 р. №3968, що є наслідком невірних географічних координат спеціального дозволу на користування надрами №2457 від 27.04.2001 року. 28.04.2014 року Державна служба геології та надр України листом №6209/03/12-14 повідомила відповідача про те, що відповідно до протоколу Робочої групи Державної служби геології та надр України від 17.04.2014 року №6-14, наказу Держгеонадр України від 17.04.2014 року №120, прийнято рішення внести зміни (в частині географічних координат) до спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 року №2457. На виконання вищевказаного листа, відповідач надіслав на адресу позивача належним чином оформлені документи а саме угоду про умови користування надрами з додатками, що підтверджується листом від 26.05.2014 року №137/04-12 (а.с.125). В подальшому підприємство повторно листом №179/04-12 від 24.06.2014 року (а.с.126) звернулося до Держгеонадра України про повернення на адресу підприємства належним чином оформленого одного примірника угоди про умови користування надрами з додатками та повідомлення дати отримання спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідно до п. 18 Порядку №615, орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Однак, Держгеонадра України листом № 10614/02/12-14 від 24.07.2014 року (а.с.127) відмовило у внесені змін до спеціального дозволу на користування надрами №2457 від 27.04.2001 року та угоди про умови користування надрами в частині вірних географічних координат керуючись абзацом 20 п.17 Порядку №615, зокрема що внесення змін до Угоди про умови користування надрами здійснюється Держгеонадрами України без внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами.

Відтак Держгеонадра України всупереч протоколу Робочої групи Державної служби геології та надр України від 17.04.2014 року №6-14, наказу Держгеонадр України від 17.04.2014 року №120, яким було прийнято рішення внести зміни (в частині географічних координат) до спецдозволу - не внесло зміни в спецдозвіл, що в свою чергу, як вбачається з висновку казенного підприємства «Кіровгеологія» Державної служби геології та надр України від 23.09.2015 року №3/358, унеможливлює відповідачу належним чином виконати умови припису.

Крім того судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що наказом Держземагенства у Закарпатській області від 30.12.2013 року затверджено проект землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки (а.с.128)

Разом з тим, з огляду на невнесення змін Держгеонадрами України до спецдозволу в частині вірних географічних координат, відповідач відповідно не може укласти договір оренди земельної ділянки, оскільки підставою для проектної організації для внесення змін до проекту землеустрою в частині географічних координат є спецдозвіл з внесеними змінами, виданий Держгеонадрами України, відповідно відповідач позбавлений можливості належним чином приступити до розроблення родовища і в тому числі виготовити належні документи.

Приймаючи до уваги вищевказані обставини, які встановлено судом і підтверджено належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку про поважність причин, за яких відповідачем було допущено вказані порушення, на яких наголошує позивач в тому числі невикористання протягом двох років надр та відсутність ряду документів, оскільки вказані обставини були зумовлені технічною помилкою у спеціальному дозволі №2457 в частині вказання вірних координат, що потягнуло за собою відповідні наслідки. Вказану помилку відповідач самостійно усунути не міг, відтак суд вважає дану обставину поважною, що в свою чергу виключає припинення права користування надрами з підстав визначених п.6 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, та як наслідок анулювання спеціального дозволу.

Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини та матеріали справи, суд приходить до переконання, що підстави, які наводить позивач на підтвердження заявленої вимоги щодо необхідності анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 27.04.2001 року №2457 виникли за відсутності вини у цьому відповідача, відповідно підстави, які передбачені п.6 ч.1 ст.26 КУ про надра для припинення права позивача на користування надрами відсутні, відтак позов є необґрунтованим і до задоволення не підлягає.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Відкритого акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" про анулювання спеціального дозволу - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 КАС України десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

СуддяОСОБА_3