Постанова № 54725841, 28.12.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2015
Номер справи
823/1726/15
Номер документу
54725841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2015 року справа № 823/1726/15

14 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Будченко А.Ю.,

за участю представників:

позивача не зявився,

відповідачів не зявилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 подав позов, в якому, з урахуванням наступних змін та уточнень, просить:

- зобовязати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ Стандарт включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ КБ Стандарт, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню згідно договору банківського вкладу (депозиту) № 76687 від 05.02.2015;

- зобовязати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПАТ КБ Стандарт подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ КБ Стандарт за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб згідно договору банківського вкладу (депозиту) № 76687 від 05.02.2015;

- зобовязати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПАТ КБ Стандарт подати до суду звіт про виконання постанови не пізніше 5-ти робочих днів з дня набрання постановою законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ КБ Стандарт протиправно не включила позивача до списку вкладників ПАТ КБ Стандарт, як такого, що має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок цільової позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки будь-які обставини щодо неможливості такого відшкодування відсутні.

28.12.2015 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.

В письмових запереченнях на адміністративний позов Фонд гарантування вкладів фізичних осіб просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що Фонд в межах своєї компетенції не приймав рішень щодо тимчасового блокування (обмеження) виплат коштів за вкладами вкладників за договорами, строк дії яких закінчився, в тому числі і позивача, а включення позивача до списку вкладників ПАТ КБ Стандарт, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, є компетенцією уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ КБ Стандарт.

У звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Судом встановлено, що між публічним акціонерним товариством Комерційний банк Стандарт (банк) та ОСОБА_1 (вкладник) укладено договір банківського вкладу (депозиту) від 05.02.2015 № 76687, відповідно до якого, банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 600 євро у тимчасове строкове користування на строк 7 днів та зобовязується сплачувати проценти за його користування.

05.02.2015 позивачем на особистий вкладний рахунок зараховані грошові кошти у розмірі 600 євро, що підтверджується квитанцією від 05.02.2015 № 3755.

На підставі постанови правління Національного банку України від 19.02.2015 № 116 Про віднесення публічного акціонерного товариства Комерційний Банк Стандарт до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 19.02.2015 року прийнято рішення № 38 про запровадження з 20.02.2015 року тимчасової адміністрації та призначення ОСОБА_3, як уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в публічне акціонерне товариство Комерційний Банк Стандарт.

Позивач неодноразово звертався до відповідачів із заявами про виплату коштів згідно банківського вкладу (депозиту) № 76687 від 05.02.2015, однак кошти не були виплачені.

Листом за вих. № 05/06-982 від 05.06.2015 уповноважена особа повідомила позивача, що згідно вимог статті 38 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення про тимчасове обмеження банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам по рахунках, до якого увійшов також і рахунок позивача, проте за наслідками перевірки обмеження були зняті.

Відповідно до постанови правління Національного банку України від 18.06.2015 № 385 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства Комерційний Банк Стандарт виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняте рішення від 19.06.2015 № 120 Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ Стандарт.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що Закон України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб від 23 лютого 2012 року № 4452-VI (далі Закон № 4452-VI) є нормативно-правовим актом, яким встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Частиною першою статті 26 Закону № 4452-VI передбачено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону № 4452-VI вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частина 1 статті 34 Закону № 4452-VI передбачає, що Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, а згідно частини 3 вказаної статті виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону № 4452-VI з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Згідно частини 5 цієї статті під час тимчасової адміністрації не здійснюється: задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку; примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку; нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), а також зобовязань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобовязань банку; зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого цим Законом; нарахування відсотків за зобовязаннями банку перед кредиторами.

Відповідно до пункту першого частини шостої статті 36 Закону № 4452-VI обмеження, встановлене пунктом 1 частини пятої цієї статті, не поширюється на зобовязання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.

Відповідно до частин 1-4 статті 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Крім того, відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09.08.2012 № 14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 за № 1548/21860, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку, який складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Пунктом 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобовязання уповноваженої особи включити позивача до переліку вкладників ПАТ КБ Стандарт, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та подати додаткову інформацію відносно позивача до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є обґрунтованими.

Щодо позовної вимоги про зобовязання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб подати до суду звіт про виконання постанови, суд зазначає про відсутність підстав для її задоволення, оскільки така можливість передбачена в частині 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто в порядку судового контролю за виконанням судового рішення, а не шляхом задоволення позовної вимоги позивача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобовязати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ Стандарт включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ КБ Стандарт, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню згідно договору банківського вкладу (депозиту) № 76687 від 05.02.2015.

Зобовязати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПАТ КБ Стандарт подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ КБ Стандарт за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб згідно договору банківського вкладу (депозиту) № 76687 від 05.02.2015.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 33б, ідентифікаційний код 21708016) на користь ОСОБА_1 (19735, Черкаська область, Золотоніський район, село Мелесівка, вул. Маяковського, 30, НОМЕР_1, виданий Золотоніським РВ УДМС України в Черкаській області 01.10.2013) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 48 (сорок вісім) грн 72 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена у повному обсязі 29.12.2015.