Постанова № 54717307, 25.12.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2015
Номер справи
818/3803/15
Номер документу
54717307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2015 р. Справа №818/3803/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2014 № НОМЕР_1, яким зменшено розмір залишку відємного значення суми ПДВ у розмірі 458 274, 00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем складено акт про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Фундамент-Інвестбуд» за квітень 2014 року.

За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення рішення від 31.10.2015 року № НОМЕР_1, яким ТОВ «Фундамент-Інвестбуд» зменшено розмір залишку відємного значення суми ПДВ у розмірі 458274, 00 грн., та яке позивач вважає незаконним з наступних підстав.

Позивач зазначає, що при перевірці відповідачем використано податкову декларацію з ПДВ № НОМЕР_2 від 20.05.2014. В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення пункту 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України та пункту 4.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Мінфіну України від 13 листопада 2013 року № 678 та завищено суму зарахування відємного значення різниці звітного поточного періоду у зменшення суми податкового боргу з ПДВ (рядок 20.1) на суму 458274 грн. та занижено суму зарахування відємного значення різниці поточного звітного періоду до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 20.2) на суму 458274 грн.

Згідно з п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Таким чином, висновки акту підтверджують, що платник податків має право на формування податкового кредиту з ПДВ на суму 458274, 00 грн.

Крім того, згідно даних картки особового рахунку станом на 20.05.2014 за позивачем обліковувався податковий борг у сумі 486932,72 грн. і після проведення операції по зарахуванню відємного значення за декларацією з ПДВ № НОМЕР_2 відбулось зменшення суми податкового боргу що вбачається з операцій зазначених в картці особового рахунку під кодом «193», «950», «251» та інших операцій на цю дату.

На думку позивача, вказане підтверджує правильність заповнення платником декларації з ПДВ № НОМЕР_2 від 20.05.2014 та спростовує висновки акту перевірки.

Позивач, також, вважає за необхідне зазначити, що при проведенні перевірки податковим органом використано не лише наявну в нього податкову звітність (податкову декларацію з ПДВ за квітень 2014 року), а й іншу податкову інформацію, що, на переконання позивача, обумовлює протиправність дій контролюючого органу щодо здійснення такої перевірки.

Крім того, позивач зауважує, що декларацію ним було подано 20.05.2014, однак камеральну перевірку задекларованих у ній даних проведено лише 20.10.2014, тобто з порушенням встановлених граничних строків перевірки.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у їх задоволенні, у письмовому запереченні, поданому до суду, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законним, обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Посадовою особою відповідача проведено камеральну електронну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" за квітень 2014 року, за результатами якої складено акт від 20.10.2014 № 4198/18-19-15-02/35742707 (а.с. 8-10).

Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем п. 200.3 ст. 200 розділу V Податкового Кодексу України, п. 4.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.11.2013 № 678, в результаті чого завищено суму зарахування відємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1) на суму 458 274, 00 грн. та занижено суму зарахування відємного значення різниці поточного звітного періоду до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду (рядок 20.2) на суму 458 274, 00 грн.

На підставі акту перевірки від 20.10.2014 № 4198/18-19-15-02/35742707 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2014 № НОМЕР_1, яким зменшено розмір залишку відємного значення суми ПДВ у розмірі 458 274, 00 грн. (а.с. 12).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, встановлених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування збільшення або зменшення сум податкових зобовязань в особовому рахунку платника податків здійснюється за датою його подання.

Відповідно до п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбаченій цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 1) платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; 2) дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно із п. 58.1 ст. 58 Податкового Кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового Кодексу України сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно із п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України при відємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а у разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 № 1236 затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Відповідно до цього Порядку органи державної податкової служби складають та направляють (вручають) платникам податків податкові повідомлення-рішення про нарахування (зменшення) грошового зобовязання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість.

Згідно із пунктом 2.1. Порядку орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобовязання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо:

а) платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію;

б) дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках;

в) згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобовязань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є орган державної податкової служби;

г) рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;

ґ) дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб, таким податковим агентом;

д) в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено статтею 58 глави 4 розділу II Кодексу.

Пунктом 2.2. Порядку визначено, що у випадках, зазначених у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення за відповідною формою, зокрема за формою згідно з додатком 8 складається податкове повідомлення-рішення про зменшення відємного значення суми податку на додану вартість платника (форма „В4).

Відповідно до наказу Міндоходів України 13.11.2013 N 678 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (діяв на момент подачі позивачем податкової декларації з ПДВ за квітень 2014 року) якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено відємне значення різниці між сумою податкових зобовязань і сумою податкового кредиту (заповнюється рядок 19 декларації), така сума у загальній звітній податковій декларації з податку на додану вартість враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1) декларації.

За змістом ст.ст. 202, 203 Податкового Кодексу України звітним (податковим) періодом з ПДВ є один календарний місяць, а податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановлено, що у звязку з самостійним виявленням помилок у раніше поданій податковій звітності, ТОВ «Фундамент-Інвестбуд» 17.04.2014 до ДПІ у м. Сумах було подано уточнюючий розрахунок № НОМЕР_3 за травень 2013 року, в якому товариство самостійно узгодило розмір податку на додану вартість за травень 2013 року у сумі 222 893,00 грн. (основний платіж) та штрафну (фінансову) санкцію в сумі 6 687,00 грн.

Крім того, 17.04.2014 позивачем до ДПІ у м. Сумах було подано уточнюючий розрахунок № НОМЕР_4 за березень 2013 року, в якому платником податків самостійно було встановлено розмір грошового зобовязання з податку на додану вартість за березень 2013 року в сумі 320 749,00 грн. (основний платіж) та штрафну (фінансову) санкцію в сумі 9 614,00 грн.

Станом на 17.04.2014 сплату грошових зобовязань з податку на додану вартість по вищезазначеним уточнюючим розрахункам ТОВ «Фундамент-Інвестбуд» здійснено не було.

Таким чином, станом на 17.04.2015 в інтегрованій картці позивача по податку на додану вартість сформувалася недоїмка в сумі 547 767,72 грн. (а.с. 31-36).

За таких обставин, судом встановлено, що у квітні 2014 року у позивача був наявний податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 547 767,72 грн., що виник за попередні звітні (податкові) періоди.

20.05.2014 Товариством з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" подано до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2014 року № НОМЕР_2, якою у рядку 20.1 "Зарахування відємного значення різниці поточного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість" задекларовано суму 458274, 00 грн. (а.с. 18-19).

Таким чином, позивачем за рахунок сформованого податкового кредиту у сумі 458 274, 00 грн., який відображений у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року у рядку 19 уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість відображено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду 458 274, 00 грн., а тому на підставі Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.11.2013 № 678 позивач правомірно врахував її у зменшення податкового боргу з податку на додану вартість та відобразив дану суму у рядку 20.1 уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, податковий орган неправомірно прийняв податкове повідомлення-рішення від 31.10.2014 № НОМЕР_1 щодо зменшення в картці особового рахунку для здійснення обліку податку на додану вартість від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в розмірі 458 274, 00 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 31.10.2014 № НОМЕР_1, яким зменшено розмір залишку відємного значення суми ПДВ у розмірі 458 274, 00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фундамент-Інвестбуд" (40000, м. Суми, вул. Петропавлівська, 86, код ЄДРПОУ 35742707) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (40000, м. Суми, Покровська площа, 2, код ЄДРПОУ 39563287) судовий збір у розмірі 6 874 (шість тисяч вісімсот сімдесят чотири) грн. 11 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 29.12.2015.