Постанова № 54717243, 28.12.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2015
Номер справи
818/3792/15
Номер документу
54717243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2015 р. Справа №818/3792/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач) про скасування рішення від 13.11.2015 № 29 про анулювання реєстрації платника по датку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр".

Позовні вимоги мотивовані тим, що TOB «Екопрод-Центр» зареєстроване як юридична особа у встановленому законом порядку 17.06.2015, з 01.08.2015 TOB «Екопрод - Центр» стало платником ПДВ.

26.11.2015 представник ТОВ «Екопрод-Центр» отримав у Роменській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області рішення від 13.11.2015 № 29 про анулювання реєстрації плат ника податку на додану вартість, з яким повністю не погоджується та вважає його не законним, з огляду на наступне.

Юридична адреса (місцезнаходження) ТОВ «Екопрод - Центр» згідно до статуту є будинок № 4В по вул. Щучки в м. Ромни Сумської області. Перед проведен ням державної реєстрації товариства 17.06.2015, ТОВ «Екопрод-Центр» 15.06.2015 уклало договір оренди нежитлового приміщення під розміщення офі су по зазначеній вище адресі площею 12,5 кв. м. з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, прийняло орендоване приміщення по акту прий мання-передачі, своєчасно сплачує орендну плату, що підтверджується копіями договору оренди, акту приймання-передачі та платіжних доручень.

Серед причин анулювання реєстрації ТОВ «Екопрод-Центр» платником податку на додану вартість, відповідач зазначає те, що платник подав податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійсне них з метою формування податкового зобовязання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткування операцій 0 гривень.

Проте, позивач вважає, що зазначена підстава анулювання реєстрації особи платником податку на додану вартість, що передбачена підпунктом б пункту 184.1 статті 184 Податково го кодексу України не може бути правомірно застосована до ТОВ «Екопрод-Центр», оскільки з моменту державної реєстрації і до завершення серпневого подат кового періоду 2015 року пройшло лише більше 2-х місяців, і це був період організації господарської діяльності новоствореного господарського товариства.

Стосовно факту відсутності чи неможливості установлення мі сцезнаходження ТОВ «Екопрод-Центр» як підстави анулювання реєстрації платником податку на додану вартість позивач зазначає, що дійсно такі відомості про відсутність ТОВ «Екопрод-Центр» по місцю знаходження вно сились співробітниками ДПІ, але після надходження відповідної інформації від державного реєстратора, ТОВ «Екопрод-Центр» 05.11.2015 підтвердило шляхом подання реєстраційної картки форми 6 відомості про юридичну особу, а тому станом на день прийняття оскаржуваного рішення дані про внесення відомостей до ЄДР про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не відповідають дійсності.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову, у письмовому запереченні зазначив, що податковою інспекцією стосовно позивача було встановлено обставини, які відповідно до чинного законодавства є підставами для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а тому оскаржуване рішення є законним, обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

TOB «Екопрод-Центр» зареєстроване як юридична особа у встановленому законом порядку 17.06.2015, що підтверджується копією виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 8).

На підставі заяви від 10.07.2015 (а.с. 29-31) TOB «Екопрод-Центр» зареєстровано платником ПДВ з 01.08.2015, що підтверджується копією витягу з Реєстру платників податку на додану вартість від 14.07.2015 № 1518214500035 (а.с. 12).

13.11.2015 Роменською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області прийнято рішення № 29 про анулювання реєстрації платника по датку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" (а.с. 13-14).

Зазначеним вище рішенням встановлено, що платник подав податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року із показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобовязання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 гривень, а також відсутність позивача за місцезнаходженням.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 Податкового Кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; ввезення товарів на митну територію України; вивезення товарів за межі митної території України; постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Згідно із ч. 180.1 ст. 181 Податкового Кодексу України для цілей оподаткування платником податку на додану вартість, зокрема, є: 1) будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України.

Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість врегульований нормами статті 183 цього Кодексу. Особі, що реєструється як платник податку, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку (п. 183.18 ст. 183 ПК України).

Порядок та випадки анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість закріплений в статті 184 Податкового Кодексу України, а безпосередньо процедура реєстрації та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансівУкраїни від 14.11.2014 № 1130 (далі - Положення).

Відповідно до п. 3.1 розд. 3 «Реєстрація платників податку на додану вартість» зазначеного Положення реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.

Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру згідно з розділом V цього Положення.

Пунктом 5.5 розд. 5 зазначеного Положення встановлено, що анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного контролюючого органу.

Згідно із п. 5.5 розд. 5 Положення контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Одним з таких документів, зокрема, є довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).

Відповідно до п. 5.6 Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ (додаток 6). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Згідно із п. 5.10 розд. 5 Положення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду.

Відповідно до пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо:

а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом;

б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом;

в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість;

г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;

ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними;

д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;

е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;

є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;

ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;

з) припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників податку, зазначених у підпунктах 4, 5 і 8 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку.

Суд не погоджується із викладеними у оскаржуваному рішенні висновками відповідача про те, що позивач подав податкові декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року із показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобовязання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 гривень, оскільки, як було встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" зареєстроване як юридична особа 17.06.2015, тобто на момент прийняття оскаржуваного рішення позивач здійснював господарську діяльність як юридична особа протягом лише 6 місяців.

Також, безпідставним, на думку суду, є посилання відповідача у оскаржуваному рішенні на підпункт "ж" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, а саме на факт відсутності позивача за місцезнаходженням.

Із оскаржуваного рішення від 13.11.2015 № 29 вбачається, що факт відсутності позивача за місцезнаходженням підтверджено повідомленням від 26.10.2015 № 630/7/18/19-07-0704.

Судом встановлено, що після визначення податковою інспекцією факту відсутності позивача за місцезнаходженням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" підтвердило відомості про юридичну особу, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 05.11.2015 (а.с. 51-52).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 13.11.2015 № 29 про анулювання реєстрації платника по датку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" є необгрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 13.11.2015 № 29 про анулювання реєстрації платника по датку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопрод-Центр".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 29.12.2015.