ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5612/15
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Мамедової С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державного підприємства «ТВК» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «ТВК» до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2015 року ДП «ТВК» звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області № 196 від 12 серпня 2015 року «Про проведення документальної позапланової перевірки ДП «ТВК».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне зясування судом першої інстанції обставин справи, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 12 серпня 2015 року виконуючим обов'язки начальника ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області видано наказ №196 «Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки ДП «ТВК» код ЄДРПОУ 24971375» на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. /а.с.112-113/
На підставі вказаного наказу та направлень від 12 серпня 2015 року № 141, №140, №142, № 143 працівниками контролюючого органу здійснено виїзд за адресою платника податків ДП «ТВК»: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Базова, 21, з метою вручення наказу та ознайомлення з направленнями на перевірку для подальшого проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача. Проте під час виїзду за вказаною адресою було встановлено, що перевірку розпочати не має можливості з огляду на відсутність арбітражного керуючого ОСОБА_1 в офісі підприємства, про що складено акт відсутності керуючого санацією арбітражного керуючого ДП «ТВК» № 44/15-21-22-01 від 13 серпня 2015 року. /а.с.118/
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи
Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з обставин, визначених пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «ТВК» перебуває у процесі санації.
Керівництво підприємством згідно ухвали господарського суду Одеської області від 16 червня 2015 року та вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» здійснює керуючий санацією (арбітражний керуючий) ОСОБА_1
Таким чином, оскільки для здійснення керування на підприємстві обрано арбітражного керуючого ОСОБА_1 колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 мав усі правові підстави для призначення проведення документальної виїзної позапланової перевірки ДП «ТВК».
Відповідно до п. 78.4. статті 78 Податкового кодексу України проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Пунктом 78.5. статті 78 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Пунктом 81.1 ст. 81 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Вимоги щодо порядку винесення рішення про проведення документальної перевірки, містяться в Методичних рекомендаціях щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС України від 31 липня 2014 року № 22 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до пп. 1.2.1 Методичних рекомендацій, рішення про проведення документальної планової, позапланової, перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби із зазначенням суб'єкта, перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з врахуванням вимог Податкового кодексу України оформлюється наказом.
Відповідно до вищезазначених норм законодавства колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуваний наказ відповідає вищевказаним вимогам, а саме: в тексті наказу відображено мету, вид перевірки, підстави для проведення перевірки, дата початку та тривалість перевірки. В направленнях на проведення перевірки від 12 серпня 2015 року № 141, №140, №142, № 143 зазначений період, за який слід провести перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства - з 13 серпня 2015 року тривалістю 5 робочих днів.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що посилання представника позивача на те, що спірний наказ підписано в.о. начальника ДПІ про якого відсутні відомості на офіційному сайті відповідача являються безпідставними, оскільки вказані обставини спростовуються наявними в матеріалах справи належним чином засвідченими копіями наказів № 170 від 28 липня 2015 року «Про покладення обов'язків», № 67-В від 27 липня 2015 року «Про надання днів відпусток та виплату матеріальної допомоги ОСОБА_2В.» з яких вбачається, що згідно наказу ГУ ДФС в Одеській області від 27 липня 2015 року № 237-в виконання обов'язків начальника ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області на період відпустки ОСОБА_2 покладені на начальника управління податкового аудиту ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області - ОСОБА_3 /а.с.103-105/
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу державного підприємства «ТВК» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький