ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
22 грудня 2015 рокусправа № 808/3445/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Семененка Я.В.
суддів: Добродняк І.Ю ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання:Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Український графіт"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 року по справі №808/3445/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Український графіт" про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах,-
в с т а н о в и В :
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя звернулося до суду з позовом в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило стягнути з публічного акціонерного товариства «Український графіт» заборгованість по виплаті і доставці пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення за період березень-липень 2015 року в розмірі 135 554 грн. 94 коп. В обґрунтуванні заявлених вимог, позивач посилається на те, що ПАТ «Український графіт» в порушення Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування не перераховувало витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у звязку з чим має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах (список №2).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено. Постанова суду мотивована обовязком підприємства відшкодовувати Фонду фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ «Український графіт» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, публічне акціонерне товариство «Український графіт» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що суд першої інстанції не звернув увагу на те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, покриваються підприємствами пропорційно стажу роботи, при цьому судом не прийнято до уваги пояснення підприємства в цій частині та суд дійшов неправильного висновку про обґрунтованість розрахунків ПФУ. Суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про те, що разом з основним розміром пенсії підприємство зобовязано відшкодувати доплати за пенсії за понаднормативний стаж. Судом залишено поза увагою ті обставини, які свідчать про ненадання позивачем доказів фактично понесених витрат по виплаті та доставці пенсій призначених на пільгових умовах. Крім цього, на думку заявника апеляційної скарги, відповідач помилково ототожнює норми, які регулюють призначення особам пільгових пенсій, а саме: ст..100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які стосуються саме порядку призначення пільгових пенсій, а не порядку
відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та норми, якими регулюються відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а саме ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З цих підстав, відповідач робить висновок про те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій тим працівникам, які набули пільговий стаж до 1992 року.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя було направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період березень-липень 2015 року в розмірі 135 554,94 грн. для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за рахунок підприємства.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "б"-"з" цієї статті (ч.2 ст.13 Закону).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000р. №1461 частину 2 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення було виключено та одночасно цим же Законом доповнено статті 2 та 4 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування пунктами, якими встановлено обовязок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами б-з ст..13 Закону України Про пенсійне забезпечення. А саме, Законом №1461 доповнено пункт 1 статті 2 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування абзацом четвертим відповідно до якого обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст..13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст..12 Закону України Про пенсійне забезпечення. Також Законом №1461 встановлено розмір збору з зазначеного обєкту оподаткування 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацами третім і четвертим пункту 1 статті 2 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування (ст..4 Закону).
Таким чином, відповідно до Закону України "Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування", субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від обєкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "б"-"з", ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. п. 6.4, 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду № 21 -1 від 19.12.2003 р. зі змінами та доповненнями (надалі Інструкція).
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зберігається зазначений вище порядок відшкодування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтовано висновку про існування у відповідача обов'язку відшкодовувати органам Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи відповідача щодо неправильного визначення відсотку відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Так, відповідно до п.6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. №64/8663, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Правомірність розрахунків сум, що підлягають відшкодуванню, підтверджено позивачем документами з пенсійних справ осіб, яким призначено пільгові пенсії. Такими документами є довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, які видані ПАТ «Український графіт», розпорядженнями про призначення та перерахунок пенсій, довідками про отриманий розмір пенсій. Вказані документи свідчать про правильність визначення пільгового стажу пенсіонерів і відсотку відшкодування відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Суд апеляційної інстанції вважає безпідставними і доводи заявника апеляційної скарги відносно того, що суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про те, що разом з основним розміром пенсії підприємство зобовязано відшкодувати доплати за пенсії за понаднормативний стаж.
Згідно із п.6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Отже, вказаною нормою право визначено витрати, які не підлягають відшкодуванню підприємствами.
Підвищення пенсій за понаднормативний стаж врегульовано ст..28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Оскільки така доплата встановлена Законом №1058 та фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, то підприємства мають обовязок відшкодувати такі витрати разом з основним розміром пенсії.
Необґрунтованими суд апеляційної інстанції вважає і посилання відповідача на порушення судом вимог ст..100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, відповідно до ст..100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Отже, вказана норма регулює порядок призначення пенсій особам, які на дату введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто станом на 01.01.1992р., мали необхідний пільговий стаж для призначення пільгових пенсій.
Таким чином, визначальними обставинами для вирішення питання щодо відсутності обовязку підприємства відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій є факт призначення особі пенсії відповідно до ст..100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не факт наявності у особи, станом на 01.01.1992р., стажу для призначення пільгової пенсії.
Встановлені обставини справи, свідчать про те, що пенсії, відшкодування витрат на виплату та доставку яких, є предметом спору у цій справі, призначені у відповідності до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, відповідач зобовязаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам.
Необґрунтованими суд апеляційної інстанції вважає і доводи відповідача щодо ненадання позивачем доказів фактично понесених витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до п.6.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із п. 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п.6.8 Інструкції №21-1, підприємства щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, отримавши розрахунки Фонду, про що не заперечував відповідач, підприємство було зобовязаного сплатити такі суми у строки, які визначено п.6.8. Інструкції. При цьому, чинне законодавство не зобовязує органи ПФУ направляти платникам будь-які інші докази на підтвердження фактичних витрат, ніж розрахунок, який складено у спосіб, передбачений Інструкцією №21-1. Крім цього, позивачем до справи долучено розпорядження про призначення пенсій та довідки про розмір сплачених пенсій.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі зясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у звязку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд-
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Український графіт» залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 року по справі №808/3445/15 без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України
(Повний текст ухвали виготовлено 23.12.2015р.)
Головуючий:Я.В. Семененко
Суддя:І.Ю. Добродняк
Суддя:Н.А. Бишевська