Справа № 711/10503/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2015 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Смоляр А.О., розглянувши цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправними та скасування дій, рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії державного службовця, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до УПФ України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій щодо перерахунку пенсії незаконними. Свій позов обґрунтовує тим, що з 10.06.2013 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області як пенсіонерка та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34), чинної на день призначення пенсії, в розмірі 80 відсотків від заробітку.
Оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області не були дотримані вимоги ст. 33 Закону України «Про державну службу» щодо врахування інших складових при обчисленні розміру заробітної плати, з якої нараховується пенсія, а тому вона зверталась до суду за захистом своїх прав.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси (справа №711/10081/14-а) від 24 жовтня 2014 року її адміністративний позов задоволено, а відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у перерахунку їй пенсії з урахуванням інших, передбачених Законом виплат, визнано протиправною та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок її пенсії як державному службовцю з урахуванням інших виплат, відповідно до довідки від 22.08.2014 року № 5298 та довідки від 22.08.2014 року № 09-16/4588, починаючи з 10.03.2014 року, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Київського Апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 постанова Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24.10.2014 визнана такою, що відповідає вимогам закону і набула чинності.
Під час виконання зазначених судових рішень відповідач провів відповідний розрахунок та, окрім іншого, своїм листом-рішенням за № 349/М-10 від 26.05.2015 року повідомив, що у подальшому - починаючи з 01.09.2014 року її пенсія буде виплачуватись в розмірі 70% заробітку відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції що діє з 01.05.2014 року.
Позивач вважає, що такі дії та рішення відповідача про перерахування її пенсії державного службовця з 80% на 70% є незаконними, тому вимушена звернутися до суду з даним адміністративним позовом.
Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на виконання ухвали суду надало заперечення, в якому вказує, що вважає позов ОСОБА_1 є таким, що не підлягає задоволенню та посилається на те, що постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24.10.2014 позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задоволено. Зобовязано управління Пенсійного Фонду України в місті Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням «інших виплат», починаючи з 10 березня 2014 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси змінено, зобовязано управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з врахуванням інших виплат зазначених в довідках про складові заробітної плати, починаючи з 01.09.2014 року.
Відповідач у запереченні на позов звертає увагу суду на те, що для здійснення перерахунку необхідно встановити момент виникнення спірних правовідносин, тобто момент, коли Позивач дізналася про порушення своїх прав та законних інтересів, в даному випадку судом встановлена дата, з якої управління повинно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, а саме з 01.09.2014 року.
Таким чином, саме цей момент необхідно вважати датою виникнення спірних правовідносин та застосовувати закон, який діяв на цю дату, посилаючись на ч.1 ст.37 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1166- VII від 27.03.2014 в редакції, що вступила в законну сулу 01.05.2014 року.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених частиною першою цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонерка та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34), чинної на день призначення пенсії, в розмірі 80 відсотків від заробітку, яка призначена з 10.06. 2013 року в сумі 2561.35 грн.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси (справа №711/10081/14-а) від 24 жовтня 2014 року її адміністративний позов задоволено, а відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у перерахунку їй пенсії з урахуванням інших, передбачених Законом виплат, визнано протиправною та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок її пенсії як державному службовцю з урахуванням інших виплат, відповідно до довідки від 22.08.2014 року № 5298 та довідки від 22.08.2014 року № 09-16/4588, починаючи з 10.03.2014 року, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси змінено, зобовязано управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з врахуванням інших виплат зазначених в довідках про складові заробітної плати, починаючи з 01.09.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області листом за № 349/М-10 від 26.05.2015 повідомило позивача , що на виконання судового рішення, що набрало законної сили, управлінням проведено перерахунок її пенсії по заробітній платі з врахуванням інших виплат з 01 вересня 2014 року, виходячи з того, що заробітна плата з 01.09.2014 року склала 4243,17 грн., а саме :1221,00 грн. - оклад; 80 грн. - надбавка за ранг; 260,20 грн. - надбавка за вислугу років ( 20%); 985,60 грн. - премії; 654,89 грн. надбавка, 1041,48 грн. - інші виплати .
Таким чином, відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу" було проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% заробітної плати згідно з редакцією статті Закону, що діє на дату перерахунку за рішенням суду.
Тому у подальшому, починаючи з 01.09.2014 року її пенсія буде виплачуватись в розмірі 70% заробітку, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції що діє з 01.05.2014 року.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що , Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Конституційний суд України в мотивувальній частині свого рішення від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі Законів та інших нормативно-правових актів) зазначив: «... за загальновизнаним принципом права Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що воно починається з моменту набрання цим актом чинності, і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого настали або мали місце. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим». Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів, є обов'язковими для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, установ, організацій, посадових чи службових осіб.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З 1 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, щодо призначення державним службовцям пенсії внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року.
З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні».
На день призначення пенсії позивачці, а саме станом на 10.06.2013 року, діяла норма ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 31 жовтня 2011 року, відповідно до якої розмір пенсії становив 80 відсотків від сум заробітної плати відповідно до стажу державної служби , що складав 13 років 28 днів.
Таким чином суд вважає, що відповідач, проігнорувавши вимоги Конституції України, Закону України «Про державну службу» та рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, незаконно перерахував позивачці пенсію з 80% на 70% від суми місячного заробітку, посилаючись на ст. 37 Закону України "Про державну службу", що була викладена в новій редакції Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014р. № 1166-УІІ, який вступив в законну силу 01.05.2014 року, тобто після вже призначеної пенсії, чим фактично обмежив право позивача на отримання пенсії в розмірі 80% і безпідставно зменшив розмір призначеної у червні 2013 року пенсії з 80% до 70%.
Норма закону, яку застосував відповідач при проведенні перерахунку пенсії, не може бути застосована для регулювання правовідносин щодо перерахунку уже призначеної пенсії, оскільки дія цієї норми закону поширюється на факти, події, що виникли після набрання чинності Законом України № 1166-VII від 27.03.2014, тобто при вирішенні питання пенсійного забезпечення державних службовців, яким пенсія призначається вперше після 01 травня 2014 року.
У даному випадку саме з вини відповідача було невірно визначено розмір призначеної пенсії позивачки, що призвело до судового захисту її законних прав, протягом якого сталися зміни у чинному законодавстві щодо нарахування пенсій державним службовцям загалом, що ніяк у даному випадку не стосується суті даної справи.
На підставі вище викладеного суд визнає дії відповідача протиправними, такими, що порушують вимоги законодавства України та вважає, що перерахунок вже призначеної позивачці пенсії повинен бути проведений у розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Відповідно до ст. 256 КАС Україн и негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» за подачу до суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою на користь держави сплачується судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, тому за таких обставин судовий збір підлягає до стягнення з відповідача.
На підставі ст.ст.8,21,22 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу»,ст.2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.8,9,17-19,104-106,122,161-163,186КАС України, суддя -
постановив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області протиправними, а рішення про перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 70 % від суми місячного заробітку - незаконним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати з 01.09.2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", що діяла на момент призначення пенсії станом на 10.06.2013 року, у розмірі 80% від місячного заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично вже отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.09.2014 року до моменту здійснення перерахунку пенсії, яку переказати на її особистий рахунок.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.
Постанову допустити до негайного виконання у межах стягнення суми за один місяць.
Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_2