Постанова № 54659136, 17.12.2015, Липовецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
136/2094/15-а
Номер документу
54659136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 136/2094/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

"17" грудня 2015 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі : головуючого - судді МОЧУЛЬСЬКОЇ Л.Т.,

за участю секретаря Белінської С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Липовець адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ про ВИЗНАННЯ ВІДМОВИ У ПРИЗНАЧЕННІ ПЕНСІЇ незаконною та зобовязання призначити пенсію за віком на пільгових умовах

В С Т А Н О В И В:

04.12.2015 року позивач звернувся із позовом до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ про ВИЗНАННЯ ВІДМОВИ У ПРИЗНАЧЕННІ ПЕНСІЇ незаконною та зобовязання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, мотивуючи тим, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,має статус учасникаліквідації цієї аваріїі відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав і пояснив, що під час строкової служби в армії, його в 1986 році направили в м. Корогод, який знаходиться за 10 км. від м. Чорнобиля, де пропрацював там серпень, вересень та жовтень місяць 1986 року. Робота полягала в тому, що ставили там фільтруючі дамби на річках, де отримав дозу опромінення - 4, 138 рентгени. У встановленому порядку отримав посвідчення учасникаліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС( категорія 2), яке є чинним на даний час і підтверджує його право на соціальні гарантії, визначені Законом, в тому числі й щодо призначення пенсії на пільгових умовах.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі, в судовомузасіданні позов не визнала і пояснила, що в призначенні пільгової пенсії за віком позивачеві відмовлено, оскільки позивачем недостатньо надано документів, які підтверджують його участь в ліквідації наслідків аваріїї на ЧАЕС.

Дослідивши надані суду докази та заслухавши пояснення сторін, суд з'ясувавнаступні обставини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно записів у його військовому квитку серії НК № 4289187 від 20.10.1984 року, в період з 18.07.1986 року по 10.10.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.9).

Крім цього, в період з 18.07.1986 року по 10.10.1986 року в складі військової частини № 61522, брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де отримав дозу опромінення - 4,138 рентгени, що підтверджується довідкою від 06.10.1986 року за №166, виданою військовою частиною 61522 (а.с. 10)

Судом також встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії А №277092, виданим10.08.1993 року Вінницькою обласною державною адміністрацією ( перереєстрованим нею 01.10.1998 року).

Згідно ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до категорії 2 віднесено, зокрема,учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.

Відповідно до змісту ст. 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України, які є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Так, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Оцінюючи наведені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що матеріалами справи повністю доведено той факт, що позивач у 1986 році працював у зоні відчуження на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, більше 5 днів, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Проте, 25.11.2015 року (протокол 1219 від 23.11.2015 року) відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону у зв'язку з тим, що позивачем недостатньо надано документів, які підтверджують його участь в ліквідації наслідків аваріїї на ЧАЕС. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахування) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» необхідно було подати до заяви про призначення пенсії: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, що затверджена постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 9 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особа проводила роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. А з наданих позивачем документів на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років, а саме: довідка № 166 від 06 жовтня 1986 року, грамота В/Ч 61522 від 10 жовтня 1986 року та посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС - недостатньо, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Згідно ч.1,4 ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Зматеріалів оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 видно, щовін 09.11.2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі вищевказаних положень Закону, подавши при цьому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2); довідку № 166 від 06 жовтня 1986 року, з якої слідує, що в період з 18.07.1986 року по 10.10.1986 року він виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; грамоту В/Ч 61522 від 10 жовтня 1986 року; військовий квиток, в якому вказано, що з 18.07.1986 року по 10.10.1986 року ОСОБА_1 виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Його загальний трудовий стаж за матеріалами пенсійної справи складає 29 років 3 місяці і 22 дні. Він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який працював з 01.07.1986 року по 21.12.1986 року більше 5 календарних днів.

Тобто, позивачем надано відповідачеві всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Вимога відповідача про надання інших документів є незаконною.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як передбачено ч. З ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до наведених вимог, відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення, про оскарження якого заявлено позов.

Відповідно до ч.2 ст.162 Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене і те, що в судовому засіданні встановлено, що позивач має право на пільгову пенсію, тому відмову відповідача у її призначенні слід визнати незаконною.

Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» закріплені строки призначення пенсій, згідно з якими пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім тих

випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, а саме: пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Оскільки позивач досяг пенсійного віку 50 років 07.11.2015 року, звернувся за пенсією 09.11.2015, тобто не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, тому пенсія йому має бути призначена з дня досягнення пенсійного віку тобто з 08.11.2015 року.

З урахуваннямнаведеного, суд прийшов до переконання, що у даному випадку має місце порушення прав позивача, що підлягають захисту шляхомвизнання протиправною відмовивідповідача у призначенні пільгової пенсії та зобов'язання призначити її, відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дня звернення позивачаза пенсією.

На підставіЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 70, 71, 86, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити .

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ, викладену у формі листа від 25.11.2015 року №3000/06-37/02 на підставі протоколу 1219 від 23.11.2015 року про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 .

Зобовязати Управління пенсійного фонду УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах , ПЕРЕДБАЧЕНИХ ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 листопада 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:ОСОБА_2